Jeleniewska dieta sokowa

Jeleniewska promuje młodym fanom DIETĘ SOKOWĄ! Nie wie, że to jest GŁODÓWKA?

Źródło zdjęć: © Instagram, Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,29.12.2021 12:21

Najpopularniejsza polska tiktokerka wpadła w poważny kryzys wizerunkowy. Maria Jeleniewska pochwaliła się na Instagramie, że testuje detoks sokowy, ale nie wspomniała o szkodliwym wpływie takiej diety na organizm człowieka. My zrobiliśmy to za nią!

Aktualizacja: Jeleniewska wypowiedziała się na temat dramy na InstaStory. Jej relację znajdziecie na końcu tego artykułu.

Kiedy wszystkim nam wydawało się, że w końcówce 2021 roku nie wybuchną już żadne dramy, sytuację uratowała ona - Maria Jeleniewska, nieoficjalna polska królowa TikToka. Młodą twórczynię obserwuje w aplikacji ponad 13 milionów fanów, a na Instagramie blisko 700 tys. Niestety, influencerka chyba zapomniała, że wraz z dużą popularnością wiąże się duża odpowiedzialność za swoje zachowanie.

Afera wybuchła o to, że Jeleniewska promuje dietę sokową (pewnej znanej marki, której nie zamierzamy robić tu reklamy). Influencerka ogłosiła rewolucyjne zmiany na swoim InstaStory: - Jeszcze przed świętami stwierdziłyśmy z moją mamą, że po tym cięższym jedzeniu i aby wejść superodżywione w Nowy Rok przetestujemy teraz bardzo popularną dietę sokową.

Jeleniewska promuje dietę sokową
Jeleniewska promuje dietę sokową (TikTok)

Dla osób, które nie wiedzą, czym jest dieta sokowa, śpieszymy z wyjaśnieniami. To metoda rzekomego oczyszczania organizmu, która polega na piciu soków warzywno-owocowych. Detoks stosuje się przez kilka dni. Warto dodać, że założeniem diety jest to, aby w trakcie jej trwania soki zastępowały regularne posiłki.

Dieta sokowa - dlaczego NIE WARTO jej stosować?

Być może Jeleniewska nie zrobiła riserczu, czym jest dieta sokowa, zanim podjęła współpracę z marką. Dlatego z ogromną przyjemnością wykonaliśmy tę pracę - zapoznania się z opiniami dietetyków - za tiktokerkę. Mamy nadzieję, że w kolejnych relacjach na Instagramie wspomni o tym, z czym wiąże się stosowanie detoksu sokowego.

Paulina Korol - dyplomowana dietetyczka kliniczna WUM - w ostrych słowach skrytykowała współpracę Jeleniewskiej: - Dostaję setki wiadomości od bardzo młodych osób, czy dieta sokowa jest w porządku? Nie jest w porządku! Nie powinniście jej stosować! Jeśli chcecie oczyścić organizm, macie od tego wątrobę. Ten narząd sobie ze wszystkim poradzi. Wystarczy jeść zdrowo i żadne detoksy nie są potrzebne.

Detoksy sokowe skupiają się głównie na węglowodanach, tam nie ma ani białka, ani tłuszczy. Jest to dieta z bardzo dużymi deficytami. [...] Dieta powinna się opierać na nieprzetworzonych produktach.

- Paulina Korol (Dietetyczka)
trwa ładowanie posta...

Jacek Bilczyński - dietetyk i fizjoterapeuta - wyszczególnił zagrożenia diety sokowej:

  • zawiera śladowe ilości błonnika
  • soki nigdy nie nasycą nas w takim stopniu jak owoce
  • są bardzo niskokaloryczne, bo dieta ma charakter głodówkowy (to z kolei może sprzyjać zaburzeniom miesiączkowania)
  • jest to dieta niedoborowa - nie dostarcza tłuszczu, protein i witamin (przyczyniając się do katabolizmu mięśniowego)

Owoce vs soki. Dlaczego NIE POLECAM diet sokowych?

Mając na uwadze powyższe argumenty, Jeleniewska nie powinna w ogóle promować swoim fanom diety sokowej. Jeśli już influencerka chciała sprawdzić, jak działa ta metoda oczyszczenia, mogła o niej opowiedzieć po zakończonych testach - dodając opinie specjalistów od żywienia. No ale przecież nie taka była treść briefu reklamowego, który Jeleniewska dostała od marki, prawda?

Całe szczęście, że fani tiktokerki ogarniają, że dieta sokowa to szkodliwa ściema i wyrażają swoje oburzenie w komentarzach pod postami Jeleniewskiej:

Wstyd promować dietę sokową gdy oglądają cię dzieci.

Serio polecasz SOKI jako DIETĘ/DETOKS? to jedynie może zaszkodzić, tym bardziej ze obserwują cię osoby młode, które mogą zacząć pić soki zamiast jeść pełnowartościowe posiłki

Story z dietą sokową jest dramatem. Masz tysiące obserwujących, młodych ludzi, którzy mogą wziąć przykład z tego nierozsądnego zachowania.

Tak, mając młodą widownię polecaj „diety sokowe” które są niczym innym tylko Głodówką. Nawet nie dostarczą ci wszystkich potrzebnych składników. Nie istnieje takie coś jak detoks przed świętami, z takim nastawieniem zaburzenia odżywiania i złe relacje z własnym ciałem gwarantowane.

Naprawdę osoba która przyznała się do zaburzeń odżywiania musi promować detoks sokowy, który jest de facto głodówką? Naprawdę nie można lepiej dobierać współprac tylko brać wszystko jak leci żeby się tylko zgadzało w portfelu? Masz "family friendly" content a jednocześnie promujesz zachowania zupełnie nie family friendly. Wstyd i żenada. Unfollow i mam nadzieje, że inni wezmą przykład.

Użytkownicy TikToka również nie kryją rozczarowania Jeleniewską:

trwa ładowanie posta...

Influencerzy to bezrefleksyjne słupy reklamowe

W 2021 roku przeżyłem ogromne rozczarowanie wieloma influencerami, którzy dali się poznać nie jako autorytety, ale jako tablice ogłoszeniowe dla kasiastych marek. Antykapitalistyczna Kasia Babis promująca fast fashion od Zalando. Krzysztof "Nie wiem" Gonciarz dowiedział się, że Amazon to firma, którą warto reklamować. No i teraz Jeleniewska i dieta sokowa. Cóż, PIENIĄDZE NIE ŚMIERDZĄ.

Aktualizacja z 29 grudnia: Jeleniewska skomentowała aferę na InstaStory. Poniżej znajdziecie pełną treść jej relacji:

Jeleniewska - drama z dietą sokową
Jeleniewska - drama z dietą sokową
Jeleniewska - drama z dietą sokową
Jeleniewska - drama z dietą sokową
Jeleniewska - drama z dietą sokową
Jeleniewska - drama z dietą sokową
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0