GeForce Now

Jak grać w najnowsze gry na starym laptopie? Oto GeForce Now [PORADNIK]

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oliwier NytkoOliwier Nytko,22.10.2020 21:07

Nudzi się Wam w podróży? Macie do dyspozycji dobry internet, ale nie chce się Wam oglądać kolejny raz "Przyjaciół"? Pora na granie w najnowsze tytuły — nawet na starym laptopie bez karty graficznej. Ba, nawet na tablecie z Androidem!

Nie, nie żartuję z tym "graniem na tablecie" - wszystko jest w pełni możliwe. I całkiem łatwe do wykonania!

GeForce Now to darmowa (istnieje także płatna wersja, o tym za chwilę) usługa oferowana przez Nvidię. Dzięki niej możemy grać w gry za pomocą internetu bez użycia naszych podzespołów w komputerze czy komórce — w dużym uproszczeniu. 

Gry uruchamiane są na specjalnym serwerze, który znajduje się nawet setki/tysiące kilometrów od nas. Nasz komputer/laptop/komórka z Androidem odpowiada tylko za otrzymanie obrazu za pośrednictwem internetu i wysłaniem do serwera informacji zwrotnych. 

Tutaj informacją zwrotną jest kliknięcie, wciśnięcie przycisku — jakakolwiek akcja w grze. Dlatego właśnie do grania w GeForce Now potrzebny jest w miarę niezły internet. Bo im wolniejszy internet, tym większe opóźnienia w grze. A to nigdy nie jest "superaśne".

Tak wygląda lag irl

Najlepsze jest to, że nasz komputer nie odpowiada za grafikę — więc możemy mieć dosłownie okropną kartę graficzną, a i tak wszystko powinno wyglądać spoko. 

Żeby nie było, wszystkie gry potrzebujemy mieć kupione na jakimś koncie. Czy na Steamie, Uplayu, czy na Epic Games. Obecnie łatwo jest dodawać gry ze Steama, ale Epic i Uplay to jedynie kilka dodatkowych klików. 

Warto też wspomnieć o tym, że nie wszystkie gry dostępne są w tej usłudze. Tytuły od EA, Xbox Game Studios, Codemasters (z wyjątkami) i wielu innych zostały usunięte na życzenie wydawców. Moim zdaniem da się jednak obejść bez tych gier. Szczególnie że mamy tutaj m.in. Wiedźmina, LoL-a, Death Stranding czy nowego Far Cry 5.

GeForce Now: czego potrzebujecie do grania?

Zacznijmy od sprzętu. Oto lista dostępnych platform:

  • Windows: 7 lub wyżej, dwurdzeniowy procesor, 4 GB RAM-u, zintegrowana grafika Intel HD 2000/AMD Radeon HD 3000 lub lepsza*
  • MacOS
  • Nvidia Shield
  • Android: wymagana wersja 5.0 lub wyższa, 2 GB RAM-u, tablet lub telefon**
  • Chromebook

* Żeby objaśnić to prościej i zrozumialej dla osób, które nie są tak bardzo "into" technologie. Wszystko to, co zostało wydane po 2012 roku, powinno na spokojnie działać. Pamiętajcie jedynie o tym, aby mieć co najmniej 4 gigabajty RAM-u. Nawet starsze laptopy będą w stanie na spokojnie uruchomić GeForce Now.

** Da się to obejść, aby apka zadziałała poprawnie także na sprzęcie z Android TV.

GeForce Now
GeForce Now (Materiały prasowe)

Do tego dobrze jest się wyposażyć też w pada wspierającego bezprzewodowe granie. Najlepszą opcją dla wielu będzie pad od Xboxa One, jedynie warto zwrócić uwagę na obecność łączności Bluetooth. Inne pady, takie jak od PS4, też zadziałają bez problemu.

A co z iOS-em i GeForce Now?

Niestety, posiadacze iPhone’ów i iPadów nie skorzystają z aplikacji - nie jest obecnie dostępna na platformie iOS. Wszystko rozbija się tutaj o reguły Apple i App Store'a. Aplikacje streamingowe nie są mile widziane na systemach lekko nadgryzionego jabłuszka. 

Na szczęście komputery i laptopy z systemem MacOS są kompatybilne z omawianą dzisiaj aplikacją. Więc osoby z nawet najtańszym MacBookiem dadzą radę. Poniżej łapcie całą listę kompatybilnych komputerów z MacOS-em:

  • iMac 20” Late 2009 lub nowszy
  • iMac 21.5” Late 2009 lub nowszy
  • iMac 27” Late 2012 lub nowszy
  • MacBook 2008 lub nowszy
  • MacBook Retina Mid 2017 lub nowszy
  • MacBook Air 11” Early 2015 lub nowszy
  • MacBook Air 13” Late 2008 lub nowszy
  • MacBook Pro 13” Early 2015 lub nowszy
  • MacBook Pro 15” Late 2008 lub nowszy
  • MacBook Pro 17” 2009 lub nowszy
  • Mac Pro Late 2013 lub nowszy
GeForce Now
GeForce Now (Materiały prasowe)

GeForce Now: ile kosztuje ta przyjemność? Jakość, długość rozgrywki i kolejki

Zacznijmy od tego, że aplikacja jest kompletnie darmowa. Każdy może ją zainstalować i z niej korzystać. Darmowy plan jest ograniczony:

  • Jakością — maksymalna rozdzielczość to FullHD i 60hz
  • Długością jednej rozgrywki — maksymalnie godzina, po czym jesteśmy rozłączani. Jednak do gry można powrócić od razu po rozłączeniu. Wtedy mamy kolejną godzinę... i tak w kółko
  • Kolejkami — musimy czekać na swoją kolej, aby włączyć grę + osoby płacące mają pierwszeństwo

I tak naprawdę to tyle, jeżeli chodzi o ograniczenia.

Jak zainstalować GeForce Now na komputerze?

Jest to naprawdę proste. Poniżej możecie znaleźć mały poradnik, jak zainstalować aplikację na komputerze z systemem Windows. Instalowanie na systemie MacOS jest bardzo podobne. A na Chromebooku oraz na urządzeniach z Androidem, wystarczy zalogować się do konta po włączeniu strony z GeForce Now z poziomu przeglądarki lub zainstalowaniu aplikacji ze Sklepu Play (tylko Android).

GeForce Now
GeForce Now (Własne)
  • Aplikacja powinna automatycznie się wyświetlić po krótkiej chwili
  • Następnym krokiem będzie zalogowanie/zarejestrowanie się do konta Nvidia. Klikamy w ZALOGUJ SIĘ, który znajduje się w górnym prawym rogu
GeForce Now
GeForce Now
  • Zostaniecie przekierowani do przeglądarki. Tam otworzy się strona Nvidii, na której powinniście się zalogować lub zarejestrować
GeForce Now
GeForce Now
  • Po udanej akcji powrócicie do aplikacji. Teraz pozostało Wam podlinkować konto Steam
  • Klikacie jeszcze raz w prawy górny róg aplikacji — tylko tym razem w ikonkę zębatki
GeForce Now
GeForce Now
  • W ustawieniach pod nazwą Synchronizacja Gry kliknijcie ikonkę złączenia, którą znajdziecie na wysokości ikonki Steama
GeForce Now
GeForce Now
  • Po kliknięciu zostaniecie przeniesieni do przeglądarki. Tutaj zalogujcie się do platformy Steam, na której posiadacie gry, w które chcecie grać
  • Dopiero po tym będziecie w stanie bezproblemowo (w miarę) grać na platformie GeForce Now

Gry wybieramy z głównego huba aplikacji lub poprzez wyszukanie danej gry. Z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że najprzyjemniej gra się w godzinach 9-12, jeszcze przed wysypem ludzi.

A jak się w to... gra?

Cóż, techniczne rzeczy to jedna sprawa, ale zawsze też warto sprawdzić, jak sprawy się mają w realnym świecie. Usługę GeForce Now sprawdziłem w 3 sytuacjach:

  1. W domu na gamingowym komputerze — internet po kablu
  2. W domu na kilkuletnim laptopie — okropne WiFi
  3. Na działce na kilkuletnim laptopie — połączenie z hotspota z telefonu

Spróbowałem miksu gier. Od LoL-a, poprzez Saints Row 3, kończąc na trzeciej odsłonie Wiedźmina.

Jeżeli chodzi o pierwszą sytuację, to nie mam żadnych zastrzeżeń. Przy wystarczającym połączeniu internetowym, które według aplikacji nie jest idealne, grało się solidnie. Streaming wymusza jednak małe ograniczenia.

Na pewno każdy doświadczy opóźnienia. Mniejszego lub większego, ale w przypadku grania po kablu z internetem opóźnienie jest marginalne. Czuć minimalnego laga, ale podobne odczucia miałem grając na starszym telewizorze. Jakość obrazu też jest niczego sobie. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż otrzymujemy transmisję obrazu - grafika się "tworzy" kilkaset kilometrów od naszego urządzenia.

Druga opcja zawiodła po całości. Nie można się spodziewać niczego innego, szczególnie po takiej opcji. Opóźnienie wynosi około 7 sekund — wciśniemy przycisk, a po 7 sekundach nasza postać coś zrobi. Nie ma sensu pakować się w coś takiego.

I trzecia, chyba najciekawsza opcja. Najbardziej życiowa: granie daleko za miastem na internecie z komórki*. To chyba też jedna z gorszych opcji. Pomimo tego da się przyjemnie grać.

Opóźnienie jest zauważalne, ale jest ono do przeżycia. Nie niszczy też doświadczeń z rozgrywki. Odradzałbym granie w szybkie gry multiplayer, ale taki Wiesiek, GTA czy Cities powinno dać radę. Szczególnie w podróży, gdzie pewnie gramy tylko aby zabić czas.

*Internet mobilny w Orange po limicie; przepustowość łącza na poziomie 10-12 Mbps, czyli poniżej wymaganej prędkości przez GeForce Now

Czy warto chociaż raz zagrać z GeForce Now?

Pewnie. Jeżeli tylko macie do dyspozycji w miarę szybki internet, to GeForce Now jest super. Obsługa wielu gier oraz - co według mnie jest najważniejsze - kompletna bezpłatność usługi tylko przemawia za tym, aby chociaż raz skorzystać.

To może być także recepta na bolączki podróży — szczególnie w takim pociągu. Fajnie byłoby pograć na przykład w spokojnego SnowRunnera.

Graliście już w gry za pomocą GeForce Now?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0