Izrael odwołuje wyjazd młodzieży do Polski

Izrael odwołuje wycieczki szkolne do Polski. W tle spór o agentów z bronią palną

Źródło zdjęć: © Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.06.2022 16:00

Izrael zrezygnował z tegorocznych wycieczek szkolnych do Polski w miejsca pamięci Holokaustu. To odpowiedź na decyzję polskiego rządu, który nie zgadza się, by młodzieży z Izraela towarzyszyła uzbrojona ochrona.

W lipcu i sierpniu tego roku Polskę miało odwiedzić nawet 7 tys. uczniów z Izraela. Jak podaje PAP, izraelski resort edukacji zdecydował się odwołać letnie wyjazdy izraelskiej młodzieży, która zdążyła już opłacić za podróż i bilety lotnicze. Powód? Strona polska nie zgadza się, aby towarzyszący gościom z Izraela agenci Shin Bet mieli przy sobie broń. Do tej pory Warszawa na to zezwalała.

Minister spraw zagranicznych Yair Lapid na konferencji prasowej oświadczył, że decyzja ma "konsekwencje dyplomatyczne". Izraelski polityk dodał, że "nie mogą nam mówić, czego mamy uczyć izraelskie dzieci". W swoim wystąpieniu Lapid stwierdził, że Polska zabroniła izraelskim delegacjom uczyć o roli polskich obywateli w kolaboracji z nazistami w czasie Holokaustu.

Dotychczasowa formuła wycieczek umacniała stereotypy

Sprawę skomentował polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - W grudniu 2021 r. przekazaliśmy stronie izraelskiej, że wznowienie wyjazdów zorganizowanych grup młodzieży do Polski (zawieszonych od 2020 r. z powodu obostrzeń pandemicznych) wymaga zmiany ich formuły - i że proponujemy przystąpić do negocjacji nowej umowy w tej sprawie - napisał polityk na Twitterze.

Jabłoński napisał, że Polska i Izrael prowadzą konsultacje w sprawie nowego projektu umowy. - Dotychczasowa formuła wyjazdów wymaga zmian z uwagi na systematycznie generowane problemy, prowadzące do umacniania fałszywych stereotypów, co negatywnie wpływa na stosunki między naszymi krajami i narodami - stwierdził polski wiceminister.

- Na bazie dotychczasowych doświadczeń oceniamy, że młodzież izraelska często wraca z tych wyjazdów z negatywnymi odczuciami wobec dzisiejszej Polski i Polaków; postrzega nasz kraj wyłącznie przez pryzmat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych; nie zapoznaje się z całokształtem ponadtysiącletnich stosunków polsko-żydowskich; w zauważalnym stopniu izolowana jest od kontaktów z polskimi rówieśnikami - ocenił Jabłoński.

Wiceminister zwrócił uwagę na "aroganckie zachowania" uzbrojonej ochrony wobec innych odwiedzających miejsca pamięci, a także przypadkowych przechodniów. - Sam fakt, że wycieczkom co do zasady towarzyszy uzbrojona w broń palną z ostrą amunicją wzbudza u ich uczestników fałszywe przekonanie, że Polska jest niebezpiecznym miejscem - stwierdził Jabłoński.

Nowa formuła szkolnych wycieczek z Izraela do Polski

Polsce zależy na tym, aby uczestnicy wyjazdów zdobyli pogłębioną wiedzę nie o Holokauście i innych zbrodniach II wojny światowej, a także o bogatej historii relacji polsko-żydowskich. - Istotne jest także zagwarantowanie spotkań i integracji młodych ludzi z Polski i Izraela - tłumaczy Jabłoński. Celem tych działań jest zniwelowanie negatywnych stereotypów, zarówno antypolskich, jak i antysemickich.

Nie wiadomo, czy spór uda się rozwiązać przed zaplanowanymi na lato wyjazdami izraelskiej młodzieży do Polski.

trwa ładowanie posta...

Źródła: PAP/rmf24.pl/Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Mieszkam w Krakowie - na Kazimierzu. Przyznaję rację, że Izrael źle i paranoicznie podchodzi do tematu, robiąc więcej szkody niż pożytku. Pies z kulawą nogą nie interesuje się tymi wycieczkami ani innymi grupami.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
Z Rosją zerwali współpracę, ale z pseudopaństwem Izraelem, odpowiedzialnym za ludobójstwo ludzi z Palestyny, to już problem…
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się