Jake Davidson - incele jak terroryści?

Incele będą traktowani jak terroryści? Echa masowej strzelaniny w Wielkiej Brytanii

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.08.2021 12:08

W zeszły czwartek 22-letni Jake Davidson chwycił za broń i dokonał masakry na przedmieściach Plymouth. Zastrzelił pięć osób, po czym popełnił samobójstwo. Brytyjskie media spekulują, jak wielką rolę w działaniu Davidsona odegrała subkultura inceli - mężczyzn żyjących w mimowolnym celibacie.

Pierwszą ofiarą Davidsona była jego matka. Następnie mężczyzna zastrzelił trzyletnią Sophie Martyn oraz jej 43-letniego ojca przed ich własnym domem. Potem Davidson zastrzelił spacerowicza z psem i kobietę, która stała przed salonem fryzjerskim. Ofiarą 22-latka mogły paść jeszcze dwie osoby, ale zostali "jedynie" ranni i ich życie udało się uratować w szpitalu. Davidson po masakrze popełnił samobójstwo.

Jak ustaliły zagraniczne media, mężczyzna posiadał licencję na broń, jednakże jego pistolet został mu zabrany w grudniu zeszłego roku po zarzutach o napaść. Davidson otrzymał broń z powrotem kilka tygodni przed strzelaniną, ponieważ wziął udział w "kursie radzenia sobie z gniewem". Ciekawi Was, z czego wynikał jego gniew? I dlaczego nie powinniśmy współczuć mordercy?

trwa ładowanie posta...

Frustracja na małym ekranie

Davidson prowadził kanał na YouTube (obecnie usunięty przez administrację serwisu). Mężczyzna zwierzał się swoim widzom, że czuł się społecznie odizolowany, miał trudności z poznawaniem kobiet i nawiązywał do społeczności inceli. Chodzi o mężczyzn "przymusowo żyjących w celibacie", którzy za swoje nieudane życie seksualne obwiniają kobiety. Incele kojarzeni są z wieloma aktami przemocy na świecie.

Z wypowiedzi Davidsona, które przytaczam w dalszej części artykułu, można wywnioskować, że mężczyzna potrzebował pomocy psychologicznej. Trudno powiedzieć, czy 22-latek wstydził się o nią poprosić, czy nikt nie zauważył jego stanu psychicznego. Wpływ na jego psychikę miało toksyczne środowisko inceli - mężczyzn "pokrzywdzonych" przez kobiety, obwiniających je za swoje niepowodzenia życiowe.

Jake Davidson
Jake Davidson (Jake Davidson , YouTube)
Jake Davidson
Jake Davidson (Jake Davidson , YouTube)

Nazir Afzal, brytyjski prawnik specjalizujący się w sprawach przemocy wobec kobiet, stwierdził, że z aktywności Davidsona w mediach społecznościowych wyłania się obraz mężczyzny, który uważał kobiety za "niższe istoty". Zobaczcie, co powiedział Davidson w jednym ze swoich filmików:

Powiedzmy, że znajdę kobietę w moim wieku, która przeszła przez milion relacji. Prawdopodobnie została zniszczona, złamana i rozdarta przez pie***onego chada. Prawdopodobnie nie jest w stanie kochać nikogo tak, jak wtedy, gdy miała 15, 16, 17 lat i była z tym pierwszym pie***onym chadem.

- Jake Davidson

W jednym ze swoich filmików Davidson przekonywał, że "większość kobiet jest prostolinijnych i niekoniecznie bystrych". Mężczyzna ubolewał nad tym, że kobiety nie uprawiają już seksu z "przeciętnymi" facetami. - Rzeczywistość jest taka, że kobiety nie potrzebują już mężczyzn - uważał Davidson.

Jake Davidson
Jake Davidson (Jake Davidson , YouTube)
Jake Davidson
Jake Davidson (YouTube)

Mimo młodego wieku, Davidson miał obsesję na punkcie utraconej młodości. Twierdził, że obecnie czuje się jak "odrętwiały" dorosły, podczas gdy jako nastolatek miał poczucie "świeżości". - W byciu młodym jest coś wyjątkowego - mówił. - Masz tę energię, świeżość. A może mówię tak przez depresję, może po prostu przechodzę przez jakieś problemy zdrowotne, nie wiem.

Davidson wielokrotnie narzekał, że się starzeje. - Czego mogę oczekiwać? Tego, że będę się robił brzydszy każdego kolejnego roku. W dorosłym życiu nie istnieje nic, czego można się spodziewać, poza wzbogacaniem się. - Mężczyzna fantazjował o zrekompensowaniu sobie "utraconych doświadczeń z okresu nastoletniego" za pomocą "seksu pod wpływem kokainy".

W wideo, które Davidson nagrał przed śmiercią, morderca porównywał siebie do postaci z filmu. - Czasami lubię o sobie myśleć, że jestem Terminatorem. Pomimo tego, że system całkowicie go zawiódł, on wciąż dążył do tego, by wypełnić swoją misję.

W mediach społecznościowych wyrażał poparcie dla Donalda Trumpa. 22-latek jako zdjęcie w tle na Facebooku ustawił podobiznę orła znajdującego się na tle amerykańskiej flagi.

Niedługo przed tym jak dokonał masakry, Davidson zwierzał się widzom ze swoich problemów. - Już dłużej tego nie zniosę. Nazwijcie mnie p***ą, nazwijcie mnie słabym, jakkolwiek. Już dłużej tego nie zniosę.

Plymouth gunman Jake Davison says 'I am a terminator' in final YouTube video before death

Incele będą traktowani jak terroryści?

Wielka Brytania jest w szoku po strzelaninie w Plymouth i zastanawia się, jak przeciwdziałać podobnym aktom agresji w przyszłości. W Programie 4 Radia BBC odbyła się dyskusja, czy subkulturę inceli należy potraktować jak zagrożenie terrorystyczne. - Jeśli wydarzy się więcej tego rodzaju ataków, nie mam wątpliwości, że zacznie to być traktowanie poważniej jako zagrożenie terrorystyczne - powiedział Jonathan Hall, ekspert ds. terroryzmu.

- Jeśli coś osiąga skalę, w której dotyka bezpieczeństwa narodowego lub bezpieczeństwa ogółu populacji, wówczas możesz chcieć przekierować dostępne środki, aby temu przeciwdziałać - powiedział Hall. Jednocześnie zakwestionował przekonanie, jakoby ideologia inceli łączyła się z prawicowym ekstremizmem. - W rzeczywistości jest to całkiem inny rodzaj ideologii.

trwa ładowanie posta...

Incelom nie należy współczuć. Oni potrzebują pomocy psychologicznej

Nie wiem, czy inceli należy traktować jak terrorystów. Wiem natomiast, że są osoby, które nie tyle usprawiedliwiają akty przemocy inceli, co litują się nad mężczyznami należącymi do tej subkultury - bo tacy są z nich biedni, samotni, opuszczeni chłopcy. Ktokolwiek, kto tak uważa, powinien wziąć dwadzieścia metrów, rozpędzić się i... wiadomo, co zrobić ze ścianą.

To nie wina kobiet, że grupka mężczyzn kisi się w oparach absurdalnego przekonania, że brak inicjacji seksualnej w młodym wieku oznacza przegrane życie. To mężczyźni stworzyli tę ideologię, a kobiety nie są tu za nic odpowiedzialne. Po drugie, samotności i odrzucenia doświadczają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. I co się z nimi dzieje? Gdzie jest społeczność incelek? Kto zna przykład kobiety, która dokonała masowego morderstwa, bo nie miała jeszcze "pierwszego razu"?

Zarówno w przypadku Jake'a Davidsona - jak i w przypadku Marca Lépine'a z Montrealu czy Elliota Rodgera, który dokonał masakry w Isla Vista w 2014 roku - problemem był brak profesjonalnej pomocy psychologicznej. Relacja z kobietą nie sprowadza się jedynie do seksu... ale aby to zrozumieć, najpierw należy odciąć się od forów, które gloryfikują niedolę inceli i nienawiść do reszty świata.

Źródła: BBC, CNN, Independent, Metro, Unilad, New York Post, The Guardian, RMF24, YouTube

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 19
  • emoji kupka - liczba głosów: 4