Hostel dla osób LGBT+ w Łodzi zagrożony. "Odsyłamy potrzebujących"
Do hostelu interwencyjnego stowarzyszenia Tęczowi Społecznicy w Łodzi, trafiają najczęściej młode osoby LGBT+, które zostały wyrzucone z domu przez swoją tożsamość lub orientację. To także ci, którzy z powodu swojej tożsamości nie mogą znaleźć pracy, czy borykają się z problemami psychicznymi. W hostelu dostają miejsce i czas by pozbierać myśli, poczuć się bezpiecznie i zaplanować, co dalej. Dalsze istnienie tego miejsca stanęło jednak pod znakiem zapytania.
Tęczowi Społecznicy to organizacja pozarządowa, która prowadzi jeden z niewielu w Polsce hosteli interwencyjnych dla osób LGBT+. Schronienie znajdują tu osoby, które znalazły się w trudniej sytuacji życiowej, najczęściej przez swoją tożsamość płciową lub orientację seksualną.
Podobne
- Zdjęcie z całującymi się dziewczynami z Łodzi wywołało burzę. Dlaczego Polska ma taki problem?
- Jedyny w Polsce hostel interwencyjny dla osób LGBT+ powstał w Krakowie
- Proboszcz wyrzucił z budynku poradnię dla dzieci. "Bo właściciel był transpłciowy"
- USA wydało pierwszy paszport dla osób niebinarnych. Płeć jest oznaczona jako X
- J.K. Rowling w natarciu. Pisarka wspiera atak na osoby transpłciowe
Hostel dla osób LGBT+ w Łodzi. Tęczowi Społecznicy: Przychodzą młodzi wyrzucani z domu
To często młode osoby wyrzucone z domu, z powodu tego, że nie są akceptowane przez najbliższych. To także ci, którzy z powodu swojej tożsamości nie mogą znaleźć pracy, czy osoby LGBT+, które borykają się z problemami psychicznymi. W hostelu dostają miejsce i czas by pozbierać myśli, poczuć się bezpiecznie i zaplanować dalsze działanie.
- Przytułki, noclegownie i schroniska dla bezdomnych niestety nie są wyspecjalizowane w pomocy ludziom ze środowiska LGBTQ+. Jeżeli taka osoba znajdzie się w zwykłym przytułku, to najczęściej nie trafi tam na psychologów, psychiatrów, którzy w tej sytuacji mogliby jej pomóc. Osoba np. niebinarna czy transpłciowa nie spotka się w takim miejscu ze zrozumieniem. Wręcz przeciwnie. Może się spotkać z reakcją, która tylko pogłębi jej problemy psychiczne - mówił niedawno w rozmowie z Vibez.pl Mariusz Ławnik, prezes Tęczowych Społeczników. - Jeśli ktoś potrzebuje miejsca w naszym hostelu, to znaczy, że zawiedli go najbliżsi np. rodzina. Bo zdarza się, że przez orientację seksualną dzieciaki są po prostu wyrzucane z domu. Jeśli do tego dochodzi, to wielce prawdopodobne, że zaniedbania sięgają daleko wstecz, że coś w tej rodzinie nie tak było od dawna - dodaje.
Popsuty piec w hostelu dla osób LGBT+ w Łodzi
8 stycznia dalsza działalność hostelu stanęła pod znakiem zapytania. Wszystko przez awarię pieca gazowego, który ogrzewał budynek w starej kamienicy, w której Tęczowi Społecznicy otrzymali w użyczenie od miasta. Organizacja musiała znaleźć miejsca, dla przebywających w hostelu. Wstrzymała też kolejne przyjęcia, choć zapotrzebowanie jest ogromne. - Jesteśmy w stanie ogrzać tylko część pomieszczeń, a nie mogę przyjmować nikogo do zimnego pokoju - mówi prezes Tęczowych Społeczników i dodaje, że w hostelu została jedna podopieczna.
- Absolutnie nie możemy umieścić jej w innym ośrodku czy noclegowni ze względu na to, że jest w trakcie tranzycji - mówi prezes Tęczowych Społeczników.
Obecnie część, w której mieszka podopieczna, dogrzewana jest prądem, ale hostel i tak generuje wysokie rachunki za prąd.
Przyszłość hostelu dla osób LGBT+ zagrożona. Jak pomóc?
Aby hostel wznowił działalność potrzeba pieniędzy. To wydatek, którego organizacja nie przewidziała. Pieca nie da się naprawić. W poprzednim sezonie grzewczym był naprawiany kilkukrotnie.
- Serwisant ocenił, że wentylator przestał działać, że pompa nie jest w stanie udźwignąć całego budynku. Piec jest stary, a zdobycie do niego części graniczy z cudem, ponieważ te piece nie są już produkowane - mówi Ławnik.
Koszt wymiany pieca to około 12 tys. zł razem z robocizną. - Hostel to tak naprawdę dwa budynki, choć w tym momencie wykorzystujemy tylko jeden. W tym drugim powstają mieszkania chronione, które będziemy urządzać. Jeśli mamy inwestować w piec, potrzebujemy taki, który ogrzeje jeden i drugi budynek, żeby w przyszłości nie generować kolejnych kosztów. Prawdopodobnie będzie trzeba dokonać przebudowy instalacji grzewczej - podkreśla prezes stowarzyszenia.
Na portalu Pomagam.pl trwa zbiórka pieniędzy na wymianę pieca gazowego wraz z instalacją oraz za opłaty za prąd. Sprawa jest pilna.
W temacie LGBT+
- Sąd UK zmienił definicję słowa "kobieta". Wyrok dotknął osoby transpłciowe
- Węgierski rząd nowelizuje konstytucję. "Swoimi działaniami szczują na osoby LGBTQ+"
- Artur Szpilka krytykuje adopcję dzieci przez pary homo. Program "The 50" nakręca aferę?
- USA zakazuje tęczowych flag? Sojusznicy LGBTQ+ sprzeciwiają się nowej ustawie
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?
- Stuu pozwał wiceministra sprawiedliwości. "Rzekomo dopuściłem się pomówienia"
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ