youtube przejęcie konta

Hakerzy przejmują kanały na YouTube. O co chodzi z fake Ripple Foundation i innymi?

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oliwier NytkoOliwier Nytko,04.12.2020 23:14

Ostatnie przejęcie kanałów m.in. Patryka "Rojo" Rojewskiego czy Epic Cheat Meal to główne tematy rozmów fanów YouTube'a. O co chodzi z tajemniczymi hakerami, którzy przejmują konta? Sprawa jest zagmatwana… ale zebraliśmy dla Was kluczowe informacje.

Jeżeli nie widzieliście poprzedniego newsa o tym, jak Rojo stracił kanał na kilka godzin, to możecie go sprawdzić tutaj: Kanał Patryka "Rojo" Rojewskiego przejęty przez hackerów | Aktualizacja: Kanał odzyskany!

Sprawa przejęć kanałów jest o tyle ciekawa, że nie jest nowa. Ba! Jeden z pierwszych tekstów, który udało mi się o niej znaleźć, pochodzi ze stycznia 2020. Czyli sprawa wisi w powietrzu od co najmniej roku. Jednak znając życie, ta metoda wyłudzenia jest z nami jeszcze dłużej.

Portal cryptoglobe opisuje, iż przejęcie kont wygląda za każdym razem podobnie. Konto na YouTube zostaje przejęte przez oszustów, a prawowity właściciel traci do niego dostęp. Potem hakerzy zmieniają nazwę konta, filmy zostają usunięte/przeniesione na prywatne i rozpoczyna się transmisja live. 

kanał przejęty przez hakerów
kanał przejęty przez hakerów (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Aby doprecyzować: hakerzy podszywają się pod prawdziwe strony/markety. Są to prawdziwe strony, które działają zgodnie z prawem i nikogo nie oszukują. Hakerzy zmieniają też nazwę, jaką się posługują - ostatnio podszywają się pod organizację Ripple Foundation.

Dokładnie tak samo wyglądała sytuacja z Rojem: nowa nazwa konta, znikające filmy i livestream z giveawayem. Znanych zakończeń tego hacka jest kilka, jednak wszystkie są dość pozytywne dla posiadaczy kanałów:

  • Konto zostaje odzyskane bez żadnych strike’ów, filmy przywrócone
  • Konto zostaje usunięte, potem przywrócone przez YouTube
  • Konto zostaje usunięte, przywrócone, ale ma strike na kanale

Jak hakerzy przejmują konta?

Nie znamy metody, którą hakerzy się obecnie posługują. Wiemy tylko, iż w przypadku youtubera opisywanego przez cryptoglobe oszuści wysłali maila z keyloggerem. Keylogger to forma niechcianego oprogramowania, która zapisuje każde użycie klawiatury. W tym, oczywiście, loginy i hasła. Hakerzy dzięki temu są w stanie wydobyć hasła i je wykorzystać.

Co mają z tego oszuści?

Idąc tym schematem, na każdym kanale uruchamiana jest transmisja live pod szyldem jakiejś firmy zajmującej się kryptowalutami. W owej transmisji oglądający są zachęcani do wzięcia udziału w losowaniu dużej ilości bitcoinów. 

Haczyk jest jeden: oglądający najpierw muszą wpłacić drobną ilość kryptowaluty, aby mieć szansę na otrzymanie większej ilości krypto. Coś jak kupowanie losów na festynie w prawdziwym świecie.

Tyle że na festynie mamy jakąś szansę na wygraną. Tutaj wszystko jest oszustwem. Hakerzy nic nie rozdadzą, tylko zabiorą wszystko dla siebie. Nie ma to sensu zwłaszcza w momencie, w którym widać, że transmisja live odbywa się na skradzionym kanale.

Niestety hakerzy ciągle znajdują osoby, które mogą się naciąć na takie oszustwo. Przez pandemię koronawirusa niektózy ludzie są zdesperowani, aby móc zdobyć jak najwięcej gotówki. Niestety na świecie nie ma nic za darmo. A oszuści wykorzystują desperację i łatwowierność internautów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 1