Coca-Cola promuje recykling. Czy eko-zakrętki są serio eko?
Coca-Cola ogłosiła, że wprowadza rewolucyjne rozwiązanie, które ma pomóc w recyklingu. Chodzi o nowe zakrętki do butelek. Czy to aby na pewno eko?
Ekologia jest ważna. Każde działanie, które wpływa pozytywnie na naszą planetę, zawsze jest wartościowe. Tylko, czy czasem niektóre firmy nie idą w bardzo dziwnym kierunku? Coca-Cola przygotowała nowe zakrętki. Co teraz wymyśliła jedna z największych korporacji na świecie?
- Wybrano największych śmieciarzy. Liderem Coca Cola, sponsor szczytu klimatycznego COP27
- McDonald’s eliminuje słomki. Testuje nakrywki z dziubkiem
- Coca-Cola Dreamworld z Żabki. Warto? [RECENZJA]
- Matka Boska na Coca-Coli? Takie rzeczy tylko w Rosji
- Już niedługo zobaczymy papierową Coca-Colę. Na szczęście nie chodzi o nowy smak
Coca-Cola z eko-zakrętami, których nie ściągniecie
Pierwsze informacje o wprowadzeniu nowych zakrętek na produktach Coca-Coli pojawiły się już pod koniec maja. Coca-Cola wcześniej, że zamierza być bardziej eko i wymyśliła od nowa zakrętki. Korporacja zdecydowała się na dodanie do nakrętki kawałka dodatkowego (!) kawałka plastiku, który sprawi, że zakrętka nie może zostać oderwana od butelki.
Według logiki korporacji, takie rozwiązanie zwiększa szansę, że zakrętka wraz z butelką trafi do kosza na plastik, a nie zostanie wyrzucona np. do śmieci zmieszanych.
"Nowa konstrukcja pozwala, aby po otwarciu zakrętka pozostała połączona z butelką, co ułatwia recykling całego opakowania i zapewnia, że żadna zakrętka nie zostanie pozostawiona, nawet w podróży" - przekazuje biuro prasowe Coca-Coli z Wielkiej Brytanii.
Od maja rozpoczęto powolne wprowadzanie nowych zakrętek na 1,5 litrowych butelkach Sprite, Fanty, Coca-Coli Zero Sugar i Diet Coke. Kolejnym ruchem korporacji jest zmiana na eko zakrętki przy 500 ml butelkach Coca‑Cola Original Taste, Coca‑Cola Zero Sugar, Diet Coke i Fanty Zero.
"Ta mała, ale znacząca zmiana pomaga zapewnić, że kiedy konsumenci poddają nasze butelki recyklingowi, nakrętki pozostają przymocowane i nie są pozostawiane jako śmieci" - powiedział Jon Woods, dyrektor generalny w Coca-Cola WB.
Nowe butelki Coca-Coli pojawiają się w m.in. Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii czy we Włoszech. Nie wiemy jeszcze, co z Polską. Czekam na odpowiedź polskiego przedstawicielstwa Coca-Coli.
Coca-Cola i eko zakrętki. Czy to jest greenwashing?
Problem w tym, że nie wszystkim spodobała się taka zmiana. Internauci narzekają, iż jest to greenwashing (bo co jest tu genialnego i przełomowego?). Piszą też, że w przypadku butelek 500 ml zakrętka uniemożliwia picie bezpośrednio z butelki ponieważ obija się ona o twarz.
A skąd to wszystko? Unia Europejska i plastikowe nakrętki
Od 2024 roku plastikowe nakrętki oraz wieczka będą MUSIAŁY być przytwierdzone permanentnie do plastikowych opakowań jednorazowych, a ponadto od 2025 roku plastikowe butelki będą musiały być wykonane z co najmniej 25 proc. materiałów z recyklingu (a od 2030 z 30 proc.).
Nie wierzycie? Sprawdźcie dyrektywę unijną 2019/904. Ot, Coca-Cola wychodzi odrobinę przed to, co zaraz się wydarzy.
- Stylówka za 330 tys. zł. Bogaci nastolatkowie z Katowic
- Jak zdobyć Kinder Joy Harry Potter? Kody są cenne jak lody Ekipy
- "Hity w Sieci" według Szafarowicza. Obejrzeliśmy je, żebyście wy nie musieli
- Kiedy 5. sezon "Stranger Things"? Scenarzyści zdradzają fabułę
- Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej. Dla rodziców kawa i ciasto
- Wujek Łuki przeprasza fanów. Zwlekał z tym dwa tygodnie
- Papież w białej kurtce hitem sieci. Kpina z głowy Kościoła?
- Gwiazda "The Last of Us" nie dostała roli przez wygląd. Fani są oburzeni
- Sukces Moniki Kociołek. Gwiazda napompowała koło od roweru