Ministra edukacji Barbara Nowacka planuje zmiany w lekcjach religii

Co konkordat mówi o lekcjach religii? Nie to, co Episkopat

Źródło zdjęć: © @MEIN_GOV_PL X
Marta Grzeszczuk,
20.12.2023 17:30

Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany w nauczaniu religii w szkołach. Co reguluje konkordat, na który powołał się w odpowiedzi Episkopat?

Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka planuje ograniczyć płacenie przez państwo za lekcje religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo. Mają one również odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, tak, żeby uczniowie i uczennice, które z nich nie korzystają nie mieli niepotrzebnych "okienek".

Czy ministra może wprowadzić zmiany w lekcjach religii?

trwa ładowanie posta...

W rozmowie z PAP Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński stwierdził, że nauczanie religii w szkołach reguluje konkordat, w związku z czym w rozmowach na ten temat aktywnie powinien uczestniczyć Kościół. Co faktycznie mówi konkordat na temat lekcji religii?

Dla wyborcza.pl wypowiedział się w tej sprawie mec. Robert Kamionowski specjalizujący się w prawie oświatowym. Według prawnika: "Przepisy konkordatu nie regulują wymiaru nauczania". Mówią jedynie o tym, że państwo gwarantuje organizację katechezy w szkołach i przedszkolach, zgodnie z wolą zainteresowanych.

W konkordacie nie jest również określone czy ocena z religii ma pojawiać się na świadectwie czy wliczać się do średniej. O tym wszystkim decyduje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Czy konkordat można wypowiedzieć?

W dyskursie publicznym pojawiają się głosy o możliwości czy wręcz konieczności wypowiedzenia konkordatu. Zdaniem prof. Teresy Gardockiej, Dyrektorki Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS, Polska nie może tego zrobić jednostronnie. W wypowiedzi dla tokfm.pl prof. Gardocka tłumaczyła, że problemem jest powiązanie konkordatu z Konstytucją.

Artykuł 25 ust. 4 Konstytucji mówi, że "stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem Katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy". Zdaniem prof. Gardockiej: "Gdyby się konkordat jednostronnie wypowiedziało, to ta norma konstytucyjna byłaby normą pustą. Byłoby w Konstytucji zapisane, że stosunki reguluje konkordat, a konkordatu by nie było".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Dzieci_czytają_i_rozumieją,zgłoś
Czyli wypowiedzenie niekorzystnego dla polskich obywateli konkordatu i zmiana konstytucji na cywilizowaną. W poprzedniej była wpisana przyjaźń ze Związkiem Radzieckim, w obecnej zależność od decyzji Watykanu, który ma uprzywilejowaną pozycję.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się