szkoła
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Znamy wyniki 5. edycji
Barbara Nowak musi przeprosić ZNP

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, ma przeprosić nauczycieli

Źródło zdjęć: © Vibez / Licencjodawca
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,13.09.2022 12:10

Według sądu, Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, naruszyła dobra osobiste nauczycieli. Nowak ma przeprosić za swoje słowa, m.in. o tym, że strajkujący nauczyciele wzorują się na faszyzmie i komunizmie.

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, ma na własny koszt opublikować na stronie głównej portalu "Wpolityce" oraz na profilu na Facebooku przeprosiny kierowane pod adresem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Taką decyzją sądu podzielili się na swojej stronie internetowej związkowcy 12 września.

Wyrok na Barbarę Nowa, małopolską kurator oświaty

Chodzi o wyrok z dnia 2 września. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wtedy apelację Nowak od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który przyznał rację ZNP, że małopolska kurator oświaty naruszyła dobra osobiste nauczycieli będących w związku zawodowym. Wydał wyrok zobowiązujący Nowak do opublikowania przeprosin. Sąd II instancji podtrzymał ten wyrok, a decyzja sądu apelacyjnego z 2 września uprawomocnia orzeczenie.

trwa ładowanie posta...

Oznacza to, że Nowak nie będzie mogła się od niego odwołać inaczej niż ewentualnie przez skargę kasacyjną złożoną do samego Sądu Najwyższego.

Za co ma przeprosić Barbara Nowak?

O jakie słowa Nowak chodzi? W kwietniu 2019 roku ZNP zorganizowało strajk nauczycieli, którzy domagali się podwyżek wynagrodzeń i protestowali przeciw reformie wprowadzonej przez ówczesną ministrę edukacji - Annę Zalewską. Duża część nauczycieli powstrzymała się od pracy także w matury. Te odbyły się, a na sali młodzież pilnowali m.in. katecheci, strażacy, czy pracownicy socjalni.

W maju zaraz przed maturami wiele placówek otrzymało fałszywe wiadomości ostrzegające przed podłożonymi bombami. Alarmy nie było niespodzianką. O możliwości ich zaistnienia dyrektorów informowała wcześniej policja i Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Mimo to Nowak połączyła te wydarzenia z organizowanym przez ZNP strajkiem. Powiedziała, że wszczynanie takich alarmów to "metody, które stosują tylko terroryści". - To kolejne potwierdzenie, że trwające od 8 kwietnia akcje strajkowe w szkołach, były elementem konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji państwa polskiego. Atak na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Czy jest jeszcze jakaś granica w walce o władzę? - mówiła w rozmowie z portalem wpolityce.pl.

Barbara Nowak o nauczycielach: wzorowali się na faszyzmie i komunizmie

"Małopolska kurator ma przeprosić ZNP także za twierdzenie, że organizujący strajk wzorowali się na totalitarnych systemach, takich jak faszyzm i komunizm." - informuje ZNP.

Faktycznie - w tym samym tekście z 6 maja 2019 roku - Nowak mówi, że jej zdaniem wzorem "dla konstruktorów destabilizacji jest system totalitarny i mechanizmy komunistycznego czy faszystowskiego ustroju, gdzie człowiek się nie liczy, a ważny jest cel".

Nieładnie pani kurator.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Komentarze (0)
arrow
"Realia szkoły Czarnka". 14-latkowie zakuwają po nocach i piją mnóstwo kawy