Lizzo Grrrls

Lizzo krytykowana za tekst "Grrrls". Uderzyła w osoby z niepełnosprawnościami

Źródło zdjęć: © Lizzo, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,13.06.2022 15:30

Lizzo wypuściła swój nowy singiel "Grrrls", który niestety nie spotkał się ze zbyt życzliwym przyjęciem. Internautom nie podoba się jedno słowo tekstu - według nich jest obraźliwe.

Lizzo jest raczej znana ze swojego ciałopozytywnego podejścia. Nie tylko dzięki swoim nowym singlom - tak, mam tu na myśli "About Damn Time", które przez TikToka nucili chyba wszyscy. Jakiś czas temu stworzyła też swoją inkluzywną kolekcję bielizny.

Jak się jednak okazuje, Lizzo nie zawsze jest poprawna i tolerancyjna. Została skrytykowana za tekst swojego najnowszego singla "Grrrls".

Lizzo krytykowana za singiel "Grrrls"

W piątek 10 czerwca pojawił się najnowszy utwór Lizzo "Grrrls". To już drugi singiel z nadchodzącej najnowszej płyty artystki "Special", której premierę przewidziano na 15 lipca. Niestety ten utwór nie został tak ciepło przyjęty jak poprzedni.

Lizzo - Grrrls (Official Audio)

Chodzi o fragment piosenki, w którym znajduje się słowo "spazz". Choć w tłumaczeniu na polski to niewinnie brzmiące "niezdarny", to jak informuje "Independent" w Wielkiej Brytanii słowo uważane jest za obraźliwe i pojawia się m.in. jako synonim słowa "wariować".

Hold my bag, b****, hold my bag / Do you see this s***? I’ma sp**

Dodatkowo, wyrażenie wywodzi od słowa, opisującego skurcze, których doświadczają osoby z porażeniem mózgowym. Często używany jest w negatywnym, uwłaczającym i uderzającym w chorujące osoby kontekście.

trwa ładowanie posta...

Lizzo oskarżona o ableizm

Użytkownicy, w tym osoby z niepełnosprawnościami krytykują artystkę za użycie tego sformułowania w "Grrrls" i apelują o użycie cenzury w tym miejscu tekstu. Oskarżają Lizzo o ableizm. Sformułowanie to dla "WP Kobiety" rozjaśnia socjolożka Katarzyna Dinst:

Ableizm to niechęć w stosunku do osób niepełnosprawnych, często zbudowana na nieprawdziwych wyobrażeniach. Przejawem ableizmu jest np. założenie, że jak osoba niepełnosprawna pójdzie do pracy, to będzie gorzej pracowała. Ta wrogość oparta na stereotypach pokutuje od czasów starożytnych.

- WP Kobieta


Sp**" nie oznacza kogoś przestraszonego lub szalonego. To ableistyczna obelga. Jest rok 2022. Zrób to lepiej.

- Twitter


Jestem rozczarowany, że Lizzo użyła słowa "sp**" w swojej nowej piosence "Grrrls. Nie ma usprawiedliwienia dla użycia ableistycznej zniewagi w piosence w 2022 roku.

- Twitter

Cóż, trzeba przyznać, że Lizzo naraziła się swoim fanom. Wszyscy kojarzą ją jako osobę otwartą, dla której ważne są inkluzywne wartości. Używanie sformułowania uderzającego w osoby niepełnosprawne na pewno nie jest czymś, co można byłoby pochwalić.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: WP Kobieta, Independent

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0