popkultura
Kris Wu, gwiazdor k-popu i były członek Exo, skazany za gwałty
Bajki dla dzieci po ukraińsku na Netflixie

Bajki dla dzieci po ukraińsku - Netflix pomaga! Kilka produkcji dla najmłodszych

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,02.03.2022 13:50

Jak można najszybciej znaleźć bajki dla dzieci po ukraińsku? Netflix jest zbawcą w tym temacie. Mamy kilka opcji: oficjalna, naokoło oraz z wykorzystaniem VPN-a. Lepsze to niż nic!

bGxBjnir

Na Twitterze mój wzrok przykuł wątek dotyczący dzieci i młodzieży, która przybywa do Polski. W 100% prawdziwy. Według premiera Mateusza Morawieckiego do naszego kraju przybyło już ponad 300 tys. uchodźców. Ta liczba, jak podaje ONZ, może wzrosnąć o około 280 tys.

trwa ładowanie posta...

Tutaj pojawia się prosty, prozaiczny, ale zarazem trudny temat: czym zająć dzieci? Młodzież i dzieci są ze swoimi mamami, ciotkami czy babciami. Dorośli muszą się też zajmować życiem i próbą ustabilizowania się w jakimś stopniu w Polsce. Wojna w Ukrainie może trwać tygodniami.

Powracamy do najważniejszego pytania:

bGxBjnit

Czym zająć dzieci?

Najłatwiej rzucić "włączcie im telewizor". Spoko: ale ukrainojęzycznych kanałów jest mało. W WP Pilot dostępny jest np. jeden kanał Ukraina 24 za darmo. Ale co dalej? Przecież dzieci wolą słyszeć i oglądać treści w swoim ojczystym języku.

Tutaj z pomocą przychodzi… Netflix!

Netflix po ukraińsku?

Tak, ta "zuła" platforma (jak i inne tego typu) posiada w swojej ofercie sporo treści w j. ukraińskim. Nawet w polskiej wersji, dostępnej na terenie naszego kraju, mamy sporą zawartość tytułów dla dzieci i młodzieży po ukraińsku. Dokładniej to z ukraińskim dubbingiem. Polski oddział Netflixa się nawet tym pochwalił:

trwa ładowanie posta...

(To samo podrzucił także Radosław Koch na Twitterze)

Jak wyszukać seriale w języku ukraińskim na naszym Netflixie?

To proste: wchodzimy w lupkę/funkcję "wyszukaj" i szukamy "język dźwięku: ukraiński". Tadam! Dostępne są seriale takie jak:

 • Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu;
 • Pokemon Podróże;
 • Filuś i Kubuś (Cuphead);
 • Park Jurajski: Obóz Kredowy;
 • Sonic: Szybki jak Błyskawica;
 • Dzika Ekipa;
 • Mitchellowie kontra Maszyny.
bGxBjniv

Dla starszych odbiorców są m.in:

 • Dom z Papieru;
 • Squid Game;
 • Gambit Królowej;
 • Wiedźmin.

I tak dalej.

bGxBjniB

Co z innymi serialami?

Są dwie opcje. Słyszałem, że użytkownik Ausir na Twitterze podrzucił sposób z rozszerzeniem przeglądarki Language Reactor. Jest to rozszerzenie z Google Chrome, które pozwala na włączenie maszynowego przekładu i dodania napisów w niedostępnym języku do filmu czy serialu.

Napisy po ukraińsku na Netflix bez VPN-a? To możliwe
Napisy po ukraińsku na Netflix bez VPN-a? To możliwe (Własne)

Wymaga to trzech minut gimnastyki oraz podpięcia rozszerzenia pod nasze konto Google - ale całość działa jak marzenie. Seriale typu "Brooklyn 99" można oglądać z ukraińskimi napisami i polskimi/angielskimi głosami. 

trwa ładowanie posta...

Ale kaman, to są półśrodki. No i dzieci nie są tak chętne do czytania napisów. W takim przypadku pozostaje nam tylko jedna opcja: cyfrowa wycieczka do Ukrainy. 

bGxBjniC

Oczywiście za pomocą VPN-a. Problem jest w tym, że VPN-y są przeważnie płatne. Ale! Ukraiński deweloper MacPaw, znany z popularnego softu CleanMyMac X, zaoferował za darmo VPN-a, CleanVPN na ich stronie clearvpn.com.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu musimy przejść do zakładki "Shortcuts", wejść w "Stand with Ukraine" i nacisnąć "Activate". Potem, aby zmienić miejsce, przejdźcie do "Change your location" i zmieńcie na Ukrainę. Wtedy, teoretycznie, będziemy cyfrowo w Ukrainie - co pozwoli nam korzystać z internetu tak, jakbyśmy tam byli.

Zaznaczę, to nie wychodzi we wszystkich próbach. Czasem trzeba skorzystać z płatnej sieci VPN typu NordVPN czy Surfshark i tam łączyć się z ukraińskimi serwerami. Ale to da się zrobić. To samo tyczy się contentu - zamiast polskiego Netflixa, dostaniemy ukraiński Netflix.

bGxBjniD

Co z innymi platformami streamingowymi?

Z tego, co mi wiadomo, Disney+, HBO GO (zaraz Max) czy Amazon Prime Video nie ma ukraińskiego dubbingu.

Co o tym myślisz?
 • serduszko
 • ogień
 • uśmiech
 • smutek
 • złość
 • kupka
Jelonek Bambi jako maszyna do zabijania. To będzie horror roku?