Darnella Fraizer otrzymała nagrodę Pulitzera

18-latka dostała nagrodę, bo nagrała zabójstwo. Bierzmy przykład z jej postawy

Źródło zdjęć: © YouTube / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.06.2021 13:08

W tym roku nagroda Pulitzera trafiła do rąk Darnelli Frazier, która na smartfonie zarejestrowała aresztowanie i śmierć George'a Floyda. Nagranie dało początek ogólnoświatowym protestom przeciwko brutalności policji.

25 maja 2020 roku w Minneapolis niepełnoletnia wówczas Darnella Frazier szła ze swoją kuzynką do sklepu po przekąski. W pewnym momencie dziewczyna zobaczyła policjanta, który kolanem przyciskał do ziemi czarnoskórego mężczyznę. Darnella zatrzymała się, wyjęła smartfona i zaczęła nagrywać. Filmik, który dziewczyna wrzuciła na Facebooka, zatrząsnął światem i wywołał debatę o brutalności policji.

Filmik stał się dowodem w sprawie morderstwa George'a Floyda. To między innymi dzięki temu materiałowi widać dokładnie, jak okrutna i przesadna była reakcja funkcjonariuszy podczas zatrzymania czarnoskórego mężczyzny. Zarejestrowane na nagraniu słowa "Nie zabijaj mnie""Nie mogę oddychać" stały się hasłami protestów, które w 2020 roku rozlały się po Ameryce, a następnie po całym świecie.

trwa ładowanie posta...

18-latka wyróżniona nagrodą Pulitzera

Pulitzery są najbardziej prestiżowymi amerykańskimi nagrodami w branży dziennikarskiej przyznawanymi od 1917 roku. Kapituła, wręczając w tym roku statuetkę dla Darnelli Fraizer, przyznała nagrodę za "odważne nagranie morderstwa George'a Floyda i stworzenie wideo, które wywołało protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie" (źródło).

Jury zaznaczyło, że "rola obywateli jest kluczowa w dążeniu dziennikarzy do prawdy i sprawiedliwości".

Darnella w pierwszą rocznicę zabójstwa George’a Floyda napisała na Facebooku, że "Nie znałam tego człowieka [...], ale wiedziałam, że liczy się jego życie. To [...] zmieniło moje spojrzenie na życie. Uświadomiło mi, jak niebezpiecznie jest być czarnym w Ameryce".

Postawa Darnelli Fazier powinna dla nas być wzorem

Zachowanie 18-latki powinno być dla nas wszystkich inspiracją i zachętą do tego, aby nie odwracać głowy, gdy drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda. Tak banalna rzecz, jak wyciągnięcie telefonu i nagranie kontrowersyjnej sytuacji, może zapoczątkować ruch, który zmieni świat.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1