Najpierw Mieszkanie. São Paulo wspiera osoby w kryzysie bezdomności
São Paulo pomaga osobom w kryzysie bezdomności w myśl zasady Housing First - Najpierw Mieszkanie. Powstają osiedla mikrodomków dla rodzin, których nie stać na czynsz.
W największej brazylijskiej metropolii pandemia spowodowała gwałtowne nasilenie się kryzysu bezdomności. Osób, które straciły pracę często nie stać nawet na opłacenie czynszu w okrytych złą sławą fawelach. Przybyło aż 31 proc. osób bez dachu nad głową. Wiele spośród nich to rodziny z dziećmi.
Podobne
- Muszą mieszkać z rodzicami. Dramatyczne relacje młodego pokolenia
- "Nigdy nie miałem domu". Portrety osób w kryzysie bezdomności
- Niemieckie kapsuły do spania. Mogą uratować życie w kryzysie bezdomności
- Ile kosztuje mieszkanie w Bangkoku? Polak pokazał jak mieszka
- 9-metrowe mieszkanie w Paryżu. Toaleta osobno, więc jest jakby luksusowo
Jest to sposób wspierania ludzi oparty na dobrze znanej międzynarodowej koncepcji Housing First, oferującej mieszkania jako pierwszy krok do postawienia ich na nogi.
Najpierw Mieszkanie to poparte danymi podejście do bezdomności
Ratusz São Paulo stara się poprawić tę sytuację w myśl modelu Najpierw Mieszkanie (ang. Housing First). To poparte danymi podejście, zgodnie z którym najbardziej efektywnym, również jeśli chodzi o koszty, sposobem na walkę z bezdomnością jest zapewnienie osobom dotkniętym kryzysem własnego lokum.
Miasto buduje osiedla mikrodomków o powierzchni 18 m2 i udostępnia je w pierwszej kolejności rodzinom bez dachu nad głową. W jednym z nich zamieszkała 30-letnia Daniela z mężem Rafaelem i dwójką dzieci. Wcześniej przez osiem miesięcy mieszkali w schronisku. W pandemii Rafael stracił pracę jako asystent sprzedaży, a Daniela nie mogła znaleźć zleceń jako sprzątaczka.
"To miejsce, w którym staramy się wrócić do życia w społeczeństwie, znów być ludźmi, rozumiesz?" - wyjaśniał reporterowi bbc.com Rafael - "chcemy po prostu normalnego życia - tak wielu pracodawców uważa, że ludzie mieszkający w schronisku to źli ludzie".
Eksperci i ekspertki zajmujący się bezdomnością potwierdzają, że związana z nią stygmatyzacja, jest często tym, co nie pozwala stanąć z powrotem na nogi. Raquel Rolnik, profesorka na Wydziale Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu w São Paulo, podkreśliła w wypowiedzi dla bbc.com, że wśród osób żyjących na ulicy, większość stanowią mężczyźni z problemami rodzinnymi i ze zdrowiem psychicznym.
Rolnik cieszy się, że miasto podejmuje działania, które mają na celu pomoc osobom w kryzysie. Uważa jednak, że osiedla mikrodomków nie są idealnym rozwiązaniem. Obawia się gettoizacji tych miejsc, która nie będzie sprzyjała powrotowi do społeczeństwa. Zdaniem Rolnik lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystywanie istniejących, często opuszczonych budynków mieszkalnych, których nie brakuje w São Paulo.
Źródło: bbc.com
Popularne
- Ashton Hall - kim jest i na czym polega jego poranna rutyna?
- Spotyka się Polak i Japończyk... Żuramen trafił do Żabki. Hit czy profanacja?
- Alan Kwieciński z FAME MMA wydał oświadczenie. "Przeprowadzimy testy na ojcostwo"
- Jak wygląda donut Julii Żugaj? Detektywi z TikToka znów w akcji
- Książulo wyjaśnił dramę z "kebabem dla dzieci". "Typowy krętacz"
- Pogodynek zaskoczył prognozą w stylu Doechii. "Zarapował" "Anxiety" na antenie
- Kot Kacper przeszedł piekło. Wiadomo, co go teraz czeka
- FAME MMA musiało to usunąć. Denis Labryga wręczył "prezent" przeciwnikowi
- Książulo dał "MUALA", ale bar się zamyka. Właścicielka podjęła szokującą decyzję