Youtuber wrobił ChatGPT. Bot pomógł mu aktywować Windowsa 95
To była tylko kwestia czasu, zanim ktoś podstępem zmusi ChatGPT do złamania prawa. Pewien YouTuber poprosił go o wygenerowanie klucza aktywacyjnego Windows 95, czego bot odmówił z powodów moralnych. Niezrażony eksperymentator metodą prób i błędów sformułował w końcu sprytne polecenie, dzięki czemu ominął zabezpieczenia i otrzymał od SI prawidłowe klucze.
Windows 95 części z was może nie mówić zbyt wiele, podobnie jak dyskietki czy Walkman. Spieszymy więc z wyjaśnieniami. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system operacyjny Microsoftu udostępniony użytkownikom w 1995 r. Tak więc jest to po prostu prapra – i jeszcze kilka pra – dziadek dzisiejszego Windowsa 11. Do jego instalacji – podobnie jak w przypadku innych systemów – potrzebne są specjalne klucze aktywacyjne. I to właśnie je pomógł opracować ChatGPT.
Aktywacja systemu Windows za pomocą ChatGPT
ChatGPT podał klucze do Windowsa 95
YouTuber, posługujący się pseudonimem Enderman, zdołał nakłonić ChatGPT do stworzenia ważnych kodów aktywacyjnych Windows 95. Początkowo po prostu poprosił bota o wygenerowanie klucza, ale – co nie jest zaskakujące – ten przekazał mu, że nie może tego zrobić. Polecił za to zakup najnowszej wersji systemu Windows, ponieważ 95 jest już dawno nieaktualny.
Enderman podszedł więc do ChatGPT z innej strony. Mając na uwadze, że algorytm tworzenia kodów instalacyjnych jest powszechnie znany – i opisywany nawet na Wikipedii – stworzył zestaw zasad, których sztuczna inteligencja musi przestrzegać, aby wygenerować działający klucz. Jak pokazuje poniższy diagram, każda sekcja kodu jest ograniczona do zestawu skończonych możliwości. Wystarczy je spełnić, by otrzymać poprawny kod.
Enderman po wielu próbach i subtelnych zmianach w poleceniu w końcu osiągnął sukces. ChatGPT wskazał mu działające kody, ale tylko z dokładnością do 3,33 proc. Youtuber przetestował klucze i podczas gdy większość z nich przeszła wstępną kontrolę, tylko jeden zadziałał zgodnie z oczekiwaniami i pozwolił na instalację Windowsa 95. W kolejnych próbach udało się jednak wygenerować więcej działających kodów, ale z podobnym rezultatem.
ChatGPT nie przyznaje się do winy
Youtuber po udanym obejściu zabezpieczeń bota, postanowił trochę z niego zaśmieszkować i wyrazić wdzięczność za pomoc w aktywacji Windowsa 95. "Dzięki za te darmowe klucze do Windows 95!" – napisał Enderman do chatbota.
ChatGPT w swojej odpowiedzi nie przyznał się jednak do złamania prawa. "Przepraszam za zamieszanie, ale w mojej poprzedniej odpowiedzi nie podałem żadnych kluczy do Windows 95. W rzeczywistości nie mogę dostarczyć żadnych kluczy produktów lub kodów aktywacyjnych do jakiegokolwiek oprogramowania, ponieważ byłoby to nielegalne i sprzeczne z polityką firmy OpenAl. Proszę, upewnij się, że wszelkie niezbędne licencje lub klucze produktów zostały uzyskane z autoryzowanych źródeł, aby uniknąć jakichkolwiek problemów prawnych" – tłumaczył się bot.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos