Robot zamiast pilotów?

Humanoidalny robot w samolotach. Zastąpi pilotów w kokpicie?

Źródło zdjęć: © YouTube - Euronews Next / YouTube
Natalia Witulska,
28.08.2023 18:00

Humanoidalny robot PIBOT ma być nieomylnym towarzyszem dla pilotów podczas lotów samolotami. Nowatorska maszyna nie popełnia błędów, nie męczy się i bez problemu komunikuje się z ludźmi.

Jeszcze kilkanaście lat temu wizja tego, że roboty będą odpowiedzialne za kierowanie samolotami, brzmiało jak scenariusz filmowy. Okazuje się jednak, że przyszłość znana z ekranu stała się teraźniejszością.

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii stworzyli humanoidalnego robota, który może zastąpić człowieka. Co takiego oferuje PIBOT?

Humanoidalny robot zamiast człowieka?

Stworzony przez koreańskich naukowców robot potrafi nie tylko przejąć kontrolę nad jakimkolwiek samolotem, ale umie również komunikować się z wieżą kontrolną. Dzięki sztucznej inteligencji prawidłowo reaguje na wszelkiego rodzaju sytuacje awaryjne oraz niebezpieczne.

PIBOT jest skrótem od słów "Pilot Robot". Mierzy ok. 50 cm, ma ruchome ręce oraz nogi, głowę wyposażoną w najlepszej jakości kamery oraz mikrofony. Według naukowców rozpoznaje dźwięki i komunikaty w kokpicie. Dzięki sztucznej inteligencji jest w stanie zapamiętać protokoły bezpieczeństwa, a także mapy lotnicze. PIBOT może kierować zarówno duże samoloty pasażerskie, jak i małe maszyny sportowe.

trwa ładowanie posta...

- Humanoidalny robot pilotujący samolot nie wymaga żadnego przygotowania do lotu. Wystarczy, że zaniesiemy go do kokpitu, a resztę zrobi sam - powiedział w wywiadzie dla mediów David Hyunchul Shim, szef badań projektu KAIST School of Electrical Engineering.

Jak donosi geekweek.interia.pl, PIBOT jest wynikiem wieloletnich badań nad zastosowaniem robotów w pilotowaniu samolotów, które prowadzi zespół pod kierownictwem profesora Davida Shima. Projekt był wspierany przez koreański rząd. Ma na celu rozwój technologii przyszłości.

Ecco Pibot, il robot umanoide in grado di pilotare un aereo in sicurezza

Na razie nie ma zagrożenia, że robot zastąpi człowieka za sterem samolotu. PIBOT jest na razie w fazie prototypu, wymaga jeszcze wielu poprawek oraz udoskonaleń.

Źródło: geekweek.interia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0