Cyfrowa rehabilitacja. Program dla więźniów i więźniarek
Osoby osadzone w fińskich więzieniach mają możliwość pracy przy projekcie związanym ze sztuczną inteligencją. Programem cyfrowej rehabilitacji są zainteresowane także inne kraje europejskie.
Od dwóch lat więźniowie w Finlandii uczestniczą w zadaniach adnotacji sztucznej inteligencji (AI), takich jak etykietowanie i klasyfikowanie danych, w ramach programu resocjalizacji. Inicjatywa, przy której współpracuje Metroc, startup zajmujący się danymi rynkowymi, ma na celu ograniczenie recydywy poprzez wyposażenie więźniów we współcześnie przydatne umiejętności.
Podobne
- Nowa Siri i ChatGPT. Dla kogo będzie dostępna Apple Intelligence?
- AI na problemy psychiczne. Nadzieja dla młodzieży w kryzysie
- Sztuczna inteligencja i samobójstwo 14-latka. Rodzice pozywają chatbota
- Nie masz pomysłu na halloweenową imprezę? Gemini i Google AI pomogą
- Prezydent Salwadoru rehabilituje więźniów. Zero wypoczynku dla osadzonych
Osoby osadzone pracują przy uczeniu sztucznej inteligencji
Zamiast tradycyjnych "zadań więziennych", takich jak szycie, sprzątanie czy pranie, osadzonym w trzech zamkniętych więzieniach w Finlandii (dwóch męskich i jednym kobiecym) zaoferowano możliwość wypróbowania cyfrowej pracy. Systemy sztucznej inteligencji potrzebują ludzkiego wkładu w ich rozwój, zwłaszcza w przypadku języków takich jak fiński, którym posługuje się zaledwie pięć milionów ludzi na całym świecie.
Jussi Virnala, założyciel firmy Metroc, wyjaśnił dla portalu Euronews: "Ponieważ nasze oprogramowanie próbuje interpretować materiały tekstowe i szczegóły dotyczące produktów budowlanych, musimy nauczyć modele językowe [AI] rozumienia języka fińskiego oraz rozumienia kontekstu budowlanego oraz pytań i tematów budowlanych". Uczestnicy i uczestniczki programu otrzymują specjalne laptopy i odpowiadają na proste pytania, takie jak "czy tekst dotyczy wydania pozwolenia na budowę?".
Praca przy danych pomaga w resocjalizacji
Projekt pozytywnie zaopiniował dr Tuukka Lehtiniemi, socjolog z Uniwersytetu w Helsinkach. Stwierdził: "Dobrze jest dawać osadzonym coś do zrobienia, aby mieli ustaloną strukturę dnia. To pomaga w dostosowaniu się do życia po zwolnieniu. Istnieje nieco większe prawdopodobieństwo, że nie popełnisz więcej przestępstw, gdy wrócisz do społeczeństwa. Praca z danymi jest ogólnie postrzegana jako bardzo pomocna w tym zakresie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL
Więźniowie i więźniarki są wynagradzani za swoją pracę. Mniej niż zarabiałyby osoby na analogicznych stanowiskach na wolności. Jeden z uczestników programu adnotacjami sztucznej inteligencji w fińskim więzieniu, o pseudonimie Robin, napisał do Euronews, że wybrał tę pracę, "aby spędzać czas na sensownych zajęciach. Sztuczna inteligencja była dla mnie nowym tematem i wzbudziła moje zainteresowanie. Chciałem też zarobić pieniądze". Fińskie władze podkreśliły unikalność projektu "Smart Więzienie". Zainteresowanie konsultacjami na temat cyfrowego projektu wyraziły inne kraje nordyckie i europejskie.
Źródło: euronews.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos