Przemoc wśród młodych – czy technologia może być sprzymierzeńcem w walce z problemami?

Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Agata MajAgata Maj,27.11.2024 10:00
Płatna współpraca z marką OSHEE

Przemoc wśród młodzieży przybiera różne formy – od aktów fizycznych po wykluczenie, a w dobie internetu zyskuje też nowe oblicze. Cyberbullying czy presja idealnego życia w mediach to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mierzy się większość młodych ludzi w Polsce. Internet, choć bywa, że kipi hejtem i przemocą, jest także miejscem, w którym można uzyskać wsparcie. Rozwiązania dla wielu wątpliwości i problemów znajdziecie w podcaście OSHEE SPEAK UP.

79 proc. młodych ludzi doświadcza przemocy

Stres, nadmiar obowiązków, zbyt duże oczekiwania (ze strony rodziców i samych nastolatków), smutek, nieprzepracowana frustracja, niskie poczucie własnej wartości, pogoń za instagramowym szczęściem obserwowanym w social mediach – z tym wszystkim każdego dnia mierzą się dzieciaki i młodzież. Lista czynników, które w negatywny sposób wpływają na zdrowie psychiczne młodych ludzi, jest na pewno jeszcze dłuższa. Niestety, część młodzieży, na pewno dodałaby do niej przemoc, zarówno tę rówieśniczą, jak i domową.

Badania pokazują, że 79 proc. dzieci i nastolatków w Polsce przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy[1]. Najwięcej, bo 66 proc., miało styczność z jej fizyczną lub psychiczną formą ze strony rówieśników[2]. Chodzi zarówno o akty fizyczne , jak i bullying, czyli rodzaj znęcania się psychicznego nad drugą osobą, który w dobie social mediów doczekał się swojego internetowego odpowiednika – cyberbullyingu. Ale współcześnie przemoc może mieć też mniej oczywiste przejawy. Mówi o tym w podcaście OSHEE SPEAK UP dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego:

- To, że ktoś się zwraca przeciwko nam w internecie, jest traumatyzujące. Tak, to jest poważny problem, ale przemocą są też subtelniejsze sprawy, jak np. taka, że siedzimy w domu w piątkowy wieczór i oglądamy na kanałach społecznościowych imprezę naszych koleżanek i kolegów z klasy, na którą nie zostaliśmy zaproszeni. Nikt nas nie bullyinguje, tylko nas nie zaprosił. To jest bardzo trudne doświadczenie.

Przemoc bardzo rzutuje na zdrowie psychiczne osoby, która jej doświadcza, a z kondycją psychiczną dzieci i nastolatków już teraz nie jest dobrze. UNICEF szacuje, że na świecie blisko 13 proc. nastolatków w wieku od 10 do 19 lat ma zdiagnozowane zaburzenia zdrowia psychicznego[3]. W Unii Europejskiej jest ich 11,2 mln. A ile osób mających trudności natury psychicznej nigdy nie usłyszało diagnozy, bo nie trafiło do gabinetu psychiatrycznego? Tego nie wiemy. Wiadomo natomiast, że kiepska kondycja psychiczna dzieci i młodzieży to problem globalny, z którym najwyższy czas coś zrobić, bo tylko w UE co roku 46 tys. nastolatków odbiera sobie życie[4].

OSHEE SPEAK UP

Pewnie nieraz zadawaliście sobie pytanie: czy inni też czują się tak bardzo przytłoczeni codziennością? Jak radzą sobie z podobnymi problemami i jak sami możecie sobie pomóc? Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedzi w serii podcastów OSHEE SPEAK UP. Eksperci, specjaliści z dziedziny psychologii i psychiatrii oraz znane osoby, które na pewno kojarzycie ze świata mediów, podpowiadają tam, jak i gdzie sięgać po pomoc.

- Po pierwsze można skorzystać z telefonów zaufania, po drugie porozmawiać z psychologiem szkolnym. Pierwszą rozmowę o tym, że potrzebuje się pomocy, można odbyć z wychowawcą. W wielu poradniach pedagogiczno-psychologicznych są terapeuci, którzy mają wysokie kompetencje, jeśli chodzi o pomaganie dzieciom z problemami psychicznymi, są specjalistyczne poradnie psychologiczne, gdzie prowadzi się terapię. Można zgłosić się do środowiskowego centrum psychologicznego, jest ich kilkaset w Polsce, oferują diagnozę i terapię. Można zgłosić się do psychiatry, a w sytuacji nagłej zadzwonić po pogotowie lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Możliwości uzyskania pomocy jest wiele – mówi w podcaście OSHEE SPEAK UP dr hab. Maciej Pilecki.

Doświadczasz przemocy? Zadzwoń!

Każdy, kto doświadcza przemocy, jest jej świadkiem lub chce pomóc osobom, które spotykają się z tym problem na co dzień, a nie wie, jak zrobić to mądrze, może także zadzwonić na Antyprzemocową Linię Pomocy SEXEDPL pod nr 720 720 020, gdzie będzie mógł anonimowo porozmawiać z ekspertami z różnych dziedzin – psychologii, seksuologii, edukacji oraz psychoterapii.

Numer Antyprzemocowej Linii Pomocy oraz kod QR kierujący do strony z informacjami na temat dostępnych form wsparcia znajdziecie też na specjalnych etykietach napoju OSHEE Vitamin Water Magnez Zero. Zadzwoń, jeśli masz pytania, wątpliwości lub potrzebujesz pomocy w związku z przemocą. Specjaliści gwarantują anonimowość i bezpłatne, profesjonalne wsparcie.

W ramach kampanii już niebawem wystartuje też specjalna seria podcastu OSHEE SPEAK UP stworzona we współpracy z Fundacją SEXEDPL. Premiera pierwszego odcinka zaplanowana jest na 28 listopada. Miri Palak – seksuolożka, edukatorka oraz koordynatorka zespołu pomocowego SEXEDPL będzie w nim opowiadać o problemie przemocy w społeczeństwie. A jest o czym rozmawiać, bo niestety zjawisko to dla wielu jest codziennością. W 2023 roku niemal 78 tys. osób doświadczyło w Polsce agresji[5]. To oficjalne dane policji, nie uwzględniają jednak przypadków niezgłoszonych. Można więc jedynie domyślać się, ile osób dotkniętych tym problemem, faktycznie mieszka w Polsce.

Pamiętaj, że przemoc pozostawia trwałe ślady na zdrowiu psychicznym osób, które jej doświadczają. Pozwól sobie pomóc.

*

Premiera odcinka podcastu OSHEE SPEAK UP, pierwszego we współpracy z Fundacją SEXEDPL, już 28 listopada na platformach YouTubeSpotify.

Płatna współpraca z marką OSHEE
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 21
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5