PIP skontroluje toruńską kancelarię Mentzena

Związkowiec "doniósł" na Mentzena. Jego kancelarii przyjrzy się PIP

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
06.06.2023 13:15

Piotr Szumlewicz poinformował, że kancelarii Sławomira Mentzena przyjrzy się Państwowa Inspekcja Pracy. Chodzi o oferty pracy, które niedawno krążyły w sieci.

Dziennikarz i związkowiec Piotr Szumlewicz zamieścił na Twitterze informację, że w reakcji na jego wniosek Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w kancelarii podatkowej Sławomira Mentzena w Toruniu. Chodzi o domniemane oferty pracy z wynagrodzeniem poniżej minimalnej krajowej.

trwa ładowanie posta...

W komentarzach pod tweetem Szumlewicza nie brakuje oskarżeń o donos. Dobrze obrazuje to paradoks polskiego życia społecznego. Z jednej strony mamy trwałe niedobory ważnego zasobu społecznego, jakim jest zaufanie społeczne. Z drugiej informowanie o nieuczciwości dostaje etykietę "donosu".

Zaufanie społeczne ma w Polsce ujemne wartości.
Zaufanie społeczne ma w Polsce ujemne wartości. (@cbos.pl)

Jak podało w 2022 r. Centrum Badania Opinii Społecznej, wartości wzajemnego zaufania w Polsce są ujemne. Zaufanie jest kluczowe w zdrowym funkcjonowaniu społeczeństw. W atmosferze nieustającej podejrzliwości i strachu, że w każdej chwili możemy zostać oszukani bardzo ciężko o współpracę i chęć działania dla wspólnego dobra. Strach jest emocją odbierającą racjonalność i trzymającą nas w ciągłej gotowości do walki lub ucieczki.

Czy "donos" jest gorszy od nieuczciwości?

Jest więc tym bardziej problematyczne, że próby piętnowania i regulowania przypadków, gdzie rzeczywiście mogło dojść do oszustwa, są nadal często określane mianem "donosu". "Donoszenie" wciąż zdaje się być większym naruszeniem reguł społecznych niż oszukiwanie pracowników. Jest to w dużej mierze pokłosie czasów PRL, gdy władza i instytucje publiczne były narzuconym z zewnątrz, obcym i niebezpiecznym elementem.

Polki i Polacy nie są z natury nieuczciwi

PRL skończył się prawie 35 lat temu. Jak pokazuje wykres CBOS, zaufanie społeczne nie wzrasta. Kolejnym związanym z tym paradoksem jest fakt, że Polki i Polacy nie charakteryzują się jakąś szczególną nieuczciwością. A może wręcz przeciwnie. W globalnym eksperymencie, polegającym na "gubieniu" portfela z danymi właściciela wypadliśmy naprawdę dobrze.

Polki i Polacy bardzo chętnie zwracali właścicielom zgubione portfele
Polki i Polacy bardzo chętnie zwracali właścicielom zgubione portfele (@science.org)

W opublikowanym w 2019 r. w "Science" eksperymencie naukowcy "zgubili" w 40 krajach aż 17 tys. portfeli. W jednej wersji badania w portfelach był tylko klucz, w drugiej również niewielka ilość gotówki. W każdym znajdowała się wizytówka z adresem e-mail właściciela. Polki i Polacy okazali się szóstym najbardziej uczciwym narodem na 40 zbadanych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 20
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Kontrola dzisiaj się skończyła... Jednak głupi donos 🤔
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
antykomunista,zgłoś
Stefan Kisielewski: Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta.
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
Anka,zgłoś
Mi po studiach proponowano dwumiesieczne praktyki bezpłatne, cały etat… firma dobra ale za coś pokój i jedzenie trzeba opłacić także jakbym mogła chociaz tyle dostać bez doświadczenia to czemu nie
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 14