Znamy wyniki matur 2024. Jak poszło absolwentom szkół średnich?

Znamy wyniki matur 2024. Jak poszło absolwentom szkół średnich?

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
09.07.2024 12:17

Dziś nastał wielki dzień dla maturzystów. 9 lipca o godz. 8.30 na internetowej stronie ZIU pojawiły się wyniki majowych egzaminów. CKE opublikowało wstępne raporty dotyczące zdawalności matur. Jak poszło tegorocznym maturzystom?

Matura to egzamin kończący naukę na poziomie średnim. Co prawda nie wszyscy absolwenci liceów czy techników decydują się przystąpić do testów, natomiast zdecydowana większość po majówce chwyciła za tablice matematyczne. Matury rozpoczęły się 7 maja. To właśnie wtedy uczniowie napisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. 8 i 9 maja odbyły się egzaminy kolejno z matematyki i języka angielskiego, również na poziomie podstawowym.

Znamy wyniki matur 2024. Jak poszło absolwentom szkół średnich?
Znamy wyniki matur 2024. Jak poszło absolwentom szkół średnich? (Canva)

Dodatkowo każdy uczeń był zobowiązany do wyboru co najmniej jednego rozszerzenia. Matury z przedmiotów na poziomie rozszerzonym odbyły się w dniach 10-23 maja. Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik, który po czteroletniej przerwie od egzaminów ustnych przystąpi do tego rodzaju testów. Matury ustne z języka polskiego oraz języka angielskiego odbyły się w dniach 11-25 maja.

Wyniki matur 2024

9 lipca o godz. 8.30 na platformie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika) pojawiły się wyniki tegorocznych matur. Absolwenci szkół średnich po ponad miesiącu niepewności w końcu dowiedzieli się, na ile procent napisali egzaminy. Dla części oznacza to koniec stresu i fajrant, natomiast niektórym niestety nie udało się uzyskać wymaganych 30 proc. Będą oni mogli ponownie przystąpić do testu w sierpniu.

trwa ładowanie posta...

CKE opublikowała wstępne ogólnopolskie wyniki tegorocznych matur. Według raportu pozytywny wynik z egzaminu dojrzałości uzyskało 84,1 proc. absolwentów szkół średnich. W maju do testu podeszło 245 966 obywateli Polski, a ok. 206 857 go zdało.

Jak poszły maturzystom poszczególne egzaminy?

Egzamin pisemnyjęzyka polskiego na poziomie podstawowym zdało 95 proc. absolwentów liceów i techników. Matematykę nieco mniej, bo 89 proc. Jeśli chodzi o maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym, to min. 30 proc. uzyskało 96 proc. uczniów. Do egzaminu z tego języka podeszło 97,4 proc. absolwentów liceów oraz 98 proc. absolwentów techników. Pozostali wybrali inny język obcy nowożytny.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0