Mężczyźni żyją krócej, kobiety chorują przewlekle. Wyniki globalnego badania
Ukazało się podsumowanie szerokiego badania analizującego różnice w zapadaniu na choroby między kobietami a mężczyznami. Wyniki nie są zaskakujące.
Naukowczynie i naukowcy z wiodących amerykańskich uniwersytetów przeanalizowali dane dotyczące 20 najczęstszych globalnie schorzeń pod kątem różnic między kobietami i mężczyznami. Dane obejmowały okres 30 lat. Okazało się, że istnieją duże rozbieżności między płciami w zakresie długości życia i długości zmagania się z chorobami.
Mężczyźni żyją krócej, kobiety dłużej chorują
Artykuł zatytułowany: "Różnice na przestrzeni życia między kobietami i mężczyznami w 20 głównych przyczynach obciążenia chorobami na świecie: systematyczna analiza Global Burden of Disease Study 2021" ukazał się w czasopiśmie naukowym "Lancet". Główne wnioski z analizy są takie, że mężczyźni częściej przedwcześnie umierają, a kobiety spędzają więcej lat życia w złym stanie zdrowia.
Naukowczynie i naukowcy odkryli, że schorzenia niepowodujące śmierci, takie jak problemy mięśniowo-szkieletowe, problemy ze zdrowiem psychicznym i bóle głowy szczególnie dotykają kobiety. Jednocześnie mężczyźni są nieproporcjonalnie częściej dotknięci chorobami powodującymi przedwczesną śmierć, takimi jak choroby układu krążenia, układu oddechowego i wątroby, Covid-19 i urazy drogowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marti Renti: "Freak fight to jest mocno szowinistyczny świat" | VibezTalk
Jedna z autorek badania, dr Luisa Sorio Flor z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME), University of Washington, stwierdziła: "Ten raport wyraźnie pokazuje, że w ciągu ostatnich 30 lat globalny postęp w dziedzinie zdrowia był nierównomierny". Naukowczynie i naukowcy podkreślili, że istnieje potrzeba kierowania zróżnicowanych działań prozdrowotnych do mężczyzn i do kobiet.
Kobiety częściej chorują na nie-śmiertelne schorzenia
Flor dodała: "Kobiety mają dłuższe życie, ale żyją więcej lat w złym stanie zdrowia, przy ograniczonym postępie w zmniejszaniu obciążenia stanami prowadzącymi do chorób i niepełnosprawności, co podkreśla pilną potrzebę zwrócenia większej uwagi na przewlekłe schorzenia, które ograniczają fizyczne i psychiczne funkcjonowanie kobiet, zwłaszcza w starszym wieku. Podobnie mężczyźni doświadczają znacznie większego i rosnącego obciążenia chorobami ze skutkami śmiertelnymi".
Analiza wykazała, że w przypadku 13 z 20 głównych przyczyn chorób i zgonów, w tym Covid-19, urazów drogowych oraz szeregu chorób serca, układu oddechowego i wątroby, wskaźnik był wyższy u mężczyzn niż u kobiet. Wyniki badania sugerują też, że przypadłościami, które dotykają częściej kobiety są bóle krzyża, zaburzenia depresyjne, bóle głowy, zaburzenia lękowe, schorzenia kości i mięśni, choroba Alzheimera i inne demencje oraz HIV i AIDS.
Źródło: theguardian.com, thelancet.com
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet