Ptasia grypa dociera na Antarktydę

Tysiące pingwinów zagrożonych. W tle śmiertelny wirus

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
27.09.2023 11:15

Gdyby kryzys klimatyczny i topniejące lodowce to było mało, na Antarktydę niedługo dotrze ptasia grypa. Choroba może okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla pingwinów.

Pingwiny zamieszkujące Antarktydę nie mają łatwego życia. Nie dość, że muszą radzić sobie z wyższymi temperaturami, a także topniejącymi lodowcami, teraz będą martwiły się o swoje zdrowie. Na kontynent ma już niedługo dotrzeć bowiem ptasia grypa. Choroba, która może zabić nieloty.

Ptasia grypa na Antarktydzie

Naukowcy nie mają dobrych wiadomości dla pingwinów zamieszkujących Antarktydę. Zapowiadają, że na kontynent już za parę tygodni dotrze wirus ptasiej grypy. Warto podkreślić, że nigdy wcześniej choroba nie atakowała najzimniejszego miejsca na Ziemi. Eksperci obawiają się, że groźny wirus może zabić tysiące nielotów.

- Nie chcę podawać liczb, ale jest to niezwykle poważna sprawa. Niektóre grupy, takie jak foki, rybitwy i pingwiny, prawdopodobnie dotknie to w znacznym stopniu - powiedział w wywiadzie dla "The Telegraph" Tom Hart, biolog, który opracowuje wytyczne dotyczące ptasiej grypy. 

Pingwiny na Antarktydzie w niebezpieczeństwie
Pingwiny na Antarktydzie w niebezpieczeństwie (Canva)

Wirus to zagrożenie nie tylko dla ptaków

Zwierzęta zamieszkujące Antarktydę mają tendencję do tworzenia skupisk. Eksperci podkreślają, że to jedynie przyspieszy rozwój oraz rozprzestrzenianie się wirusa. Niestety, ptasia grypa jest groźna nie tylko dla ptaków. Zagrożone są również inne gatunki.

- Zwierzęta mają tendencję do skupiania się razem. W niektórych miejscach występują pingwiny gentoo, pingwiny maskowy, słonie morskie, uchatki i wszystkie one są w zasadzie razem. Ich naturalni wrogowie znajdują się w wodzie, więc nie unikają siebie nawzajem na lądzie - powiedziała dr Jane Rumble, szefowa departamentu regionów polarnych w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Przez to, że na Antarktydzie nigdy nie wybuchła epidemia śmiertelnego wirusa, zwierzęta w żaden sposób nie nabyły odporności. Oznacza to, że ptasia grypa może zabić ogromną liczbę pingwinów oraz lwów morskich. Rozwój choroby na kontynencie łączy się także ze zmianami dla turystów. Wycieczki na najzimniejszy kontynent zostaną całkowicie zawieszone.

Źródło: The Telegraph, polsatnews.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0