Transfobiczny Szafarowicz. Nie odróżnia kobiety od mężczyzny
Oskar Szafarowicz jest oburzony przegraną Angeliki Szymańskiej z Priscą Awiti Alcaraz. Działacz PiS zamieścił w sieci chybiony transfobiczny wpis wymierzony w rywalkę Polki.
Angelika Szymańska nie zdołała wygrać drugiego pojedynku na igrzyskach olimpijskich. Polska dżudoczka startująca w kategorii do 63 kilogramów została pokonana w 1/16 finału, a jej pogromczynią okazała się Prisca Awiti Alcaraz. Po niepowodzeniu polskiej zawodniczki w przestrzeni internetowej uaktywnił się działacz PiS Oskar Szafarowicz, który zasugerował, że Prisca Awiti Alcaraz jest transkobietą. W jego komentarzach pojawiły się transfobiczne treści, które wywołały spore kontrowersje w mediach społecznościowych.
Podobne
- Oskar Szafarowicz vs osoby transpłciowe. "Prawo równe dla wszystkich"
- Oskar Szafarowicz zaniepokojony. Pokazał list od rektora UW
- Straszenie uchodźcami trwa. Oskar Szafarowicz nie przestaje
- Prokuratura umorzyła śledztwo. Szafarowicz komentuje decyzję
- Szafarowicz komentuje skandal na YouTube. Nie zabrakło słów o opozycji
Warto przypomnieć, że kwestia obecności osób transpłciowych na Igrzyskach Olimpijskich 2024 jest szeroko dyskutowana. Organizatorzy igrzysk w Paryżu wprowadzili nowe zasady, mające na celu zapewnienie równości i inkluzywności dla wszystkich sportowców, niezależnie od ich tożsamości płciowej. Jest to ważny krok w kierunku akceptacji i zrozumienia różnorodności w świecie sportu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko
Szafarowicz sugeruje, że Prisca Awiti Alcaraz jest transkobietą
"Polska zawodniczka judo Angelika Szymańska przegrała w 1/8 finału z Meksykanką Priscą Awiti Alcaraz" - napisał Szafarowicz. Jego post mógłby przejść bez większego echa, gdyby nie fakt, że Oskar dodał do niego chybiony transfobiczny komentarz.
"Załączam kilka zdjęć zwycięzcy tego starcia" - napisał Szafarowicz, używając w stosunku do Meksykanki męskiego zaimka i nazywając ją "zwycięzcą" a nie "zwyciężczynią". Same zdjęcia pokazane przez Szafarowicza, jego zdaniem, miały potwierdzać, że Prisca Awiti Alcaraz jest rzekomo osobą transpłciową.
Działania Szafarowicza spotkały się z szeroką krytyką ze strony internautów. Warto zaznaczyć, że Oskar Szafarowicz jest ostatnią osobą, która powinna wytykać komuś cechy wyglądu charakterystyczne dla płci przeciwnej. Sam wielokrotnie padał ofiarą hejtu ze względu na delikatne rysy twarzy czy pełne usta, które przecież są cechami kobiecości. Mimo wszystko zdecydował się uderzyć w meksykańską zawodniczkę, która od urodzenia jest kobietą. Tym samym ponownie sprowadził na siebie lawinę komentarzy sugerujących, że sam nie wygląda jak "typowy facet".
Działacz PiS zasugerował również, by sprawdzić zdjęcia Priscy Awiti Alcaraz na Instagramie. Sprawdziliśmy i zawodniczka prezentuje się na nich jak kobieta. Pozuje w sukienkach, z partnerem czy w stroju kąpielowym, ukazujące typowe kobiece cechy.
Prisca Awiti Alcaraz - od urodzenia jest kobietą
Prisca Awiti Alcaraz to zawodniczka, która od młodych lat jest aktywna sportowo. W jednym z wywiadów dostępnych na stronie Międzynarodowej Federacji Judo mówiła: "Judo nie było moim pierwszym sportem, uprawiałam gimnastykę do 12. roku życia, na poziomie krajowym, a także pływanie. Judo przyszło później, kiedy zdałam sobie sprawę, że jestem za wysoka na najwyższym poziomie gimnastyki".
Warto dodać, że Prisca Awiti Alcaraz mieszka w Wielkiej Brytanii, ale ma kenijskiego ojca i meksykańską matkę, co sprawia, że jest prawdziwą obywatelką świata, zanurzoną w kulturach i zwyczajach każdego z tych miejsc. Jej atletyczna sylwetka to efekt wielu lat ciężkich treningów i zaangażowania w różne dyscypliny sportowe.
Kontrowersje wokół komentarzy Oskara Szafarowicza pokazują, jak ważne jest zrozumienie i akceptacja różnorodności w świecie sportu. Prisca Awiti Alcaraz to utalentowana zawodniczka, która ciężko pracowała na swoje osiągnięcia. W świecie, który dąży do większej inkluzywności, takie komentarze są nie tylko niepotrzebne, ale także szkodliwe. Sport powinien łączyć, a nie dzielić, i każdy sportowiec zasługuje na szacunek niezależnie od swojej tożsamości płciowej.
Popularne
- Vibez Creators Awards na żywo. Transmisja z rozdania nagród
- "Historie Jutra" o sztucznej inteligencji. "Co to jest ten AI?"
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- Ralph Kaminski wyjaśnia hejterów miłością? "Serce moje zajęte"
- Problemy z filmem sanah? "Odwołali wszystkie seanse i dali voucher"
- Drama o psy Friza i Wersow. Niepokojące zachowanie zwierząt
- Vibez Creators Awards za nami. Kto otrzymał nagrody?
- Konkurs na sobowtóra Macieja Musiała. Czy aktor zjawi się w Krakowie (Maciej, musisz)?
- Zakupy "na zeszyt" w Żabce? Sieć rozważa nowe rozwiązanie