Związki kryptonitowe, czyli toksyczne relacje

Toksyczne relacje. Czym są związki kryptonitowe?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
12.08.2023 14:00

Dużo ludzi marzy o prawdziwej oraz szczęśliwej miłości. Okazuje się jednak, że często ta, którą pamiętamy do końca życia, wcale nie była tą jedyną. Dlaczego to toksyczne relacje przyciągają nas najbardziej?

Można przypuszczać, że każdy człowiek ma swój kryptonit. W przypadku Supermana była to jedyna substancja, która odbierała mu wszelkie moce. Jeśli chodzi o zwykłych śmiertelników natomiast, jest nią ta jedna, niezapomniana miłość.

Związek kryptonitowy, czyli toksyczna relacja, o której nie można zapomnieć

Związek kryptonitowy to taki, który nie skończył się szczęśliwie. Może to być eks partner, kochanek, czy obiekt westchnień, który kiedyś odrzucił nasze podrywy. Jak czytamy na natemat.pl, być dla kogoś osobą kryptonitową oznacza być dla niego niezdrowym uzależnieniem. Taka relacja może trwać latami. Często zdajemy sobie sprawę, że nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem, jednak nie potrafimy z niej zrezygnować.

Zjawisko niezdrowych relacji wcale nie powinno nikogo zaskakiwać. Przecież największe miłości oraz romanse tego świata nigdy nie kończyły się dobrze. Werter i Lotta, Romeo i Julia, czy Heathcliff i Katarzyna.

Toksyczne relacja zawsze nas przyciągają
Toksyczne relacja zawsze nas przyciągają (Canva)

Dlaczego uwielbiamy czytać oraz oglądać nieszczęśliwe miłości? Wszystko dlatego, że w książkach oraz na ekranie mamy wszystko. Dramaty, zwroty akcji, zdrady, nienawiść, uwielbienie, zmysłowość i wiele innych. Okazuje się jednak, że to, co przyciąga nas przed telewizor, w prawdziwym życiu nazywane jest po prostu toksyczną relacją, czyli właśnie relacją kryptonitową.

Jak donosi portal natemat.pl, sama nazwa pochodzi właśnie z popkultury i odwołuje się do historii Supermana, którego jedynie kryptonit mógł pozbawić mocy. Tego rodzaju relacje działają na człowieka jak narkotyki. Czujemy się wspaniale, dopóki myślimy, że mamy wszystko pod kontrolą. Realnie natomiast jesteśmy słabi, wykończeni i nie potrafimy zwalczyć nałogu.

Toksyczne relacje są dla nas atrakcyjne
Toksyczne relacje są dla nas atrakcyjne (Canva)

Dlaczego tak bardzo ciągnie nas do toksycznych relacji? Po pierwsze, świat popkultury każdego dnia romantyzuje niezdrowe, niespełnione oraz nieszczęśliwe związki. Jak czytamy na temat.pl, psychologowie wskazują, że w kryptonitowe relacje mogą wchodzić osoby, które już wcześniej doświadczyły odrzucenia, np. w swoich pierwszych nastoletnich związkach, a odrzucenie było tak silne, że odcisnęło w nich piętno.

Źródło: natemat.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Nina,zgłoś
Myślę, że to w 100% prawda. Sama byłam w takim związku przez 13 lat. Od 2 lat buduję nową relację. Jest ciężko, bo nadal wychodzę z traumy. Najgorsze, że sami na to się godzimy, poświęcamy się w imię np. dobra tego drugiego człowieka zostawiając się daleko w tyle i udając przed światem, że jest super. Bardzo trudne doświadczenie.😔
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się