TikTok z ogromną karą finansową. Firma odbija zarzuty
TikTok został obłożony rekordową karą wynoszącą 1,6 mld zł za naruszenie danych osobowych dzieci. Nie jest to pierwsza grzywna nałożona na platformę z powodu jej polityki względem nieletnich.
Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) przed dwa lata prowadziła dochodzenie przeciwko TikTokowi. Organizacja sprawdzała, czy platforma wystarczająco chroni dane dzieci, które korzystają z aplikacji. W ubiegły piątek 8 września DPC ogłosiła decyzję. Chińska firma ByteDance, która jest właścicielem aplikacji, została zobowiązana do zapłacenia kary w wysokości 1,6 mld zł (345 mln euro). Platforma ma trzy miesiące, aby dostosować się do europejskich przepisów i zacząć funkcjonować zgodnie z ich standardami. W przeciwnym razie na firmę mogą zostać nałożone kolejne kary.
Podobne
- TikTok z gigantyczną karą grzywny. Unia Europejska mówi dość
- Mark Zuckerberg odpowiadał przed Senatem. Przesłuchania trwają
- TikTok pełen reklam polskich wiz. Wystarczy jeden telefon
- TikTok pozwany za nieodpowiednie treści. Czy dzieci są bezpieczne?
- TikTok komentuje ban od USA. Na szali los wielu twórców
TikTok zawiódł z ochroną dzieci? DPC reaguje
Postępowanie przeciwko TikTokowi rozpoczęło się w 2021 r. i dotyczyło okresu między lipcem a grudniem 2020 r. Zastrzeżenia wzbudzały domyślne ustawienia prywatności aplikacji dla osób niepełnoletnich. O co dokładnie chodzi?
Kiedy nieletnia osoba zakładała konto na TikToku, jej profil z automatu był publiczny, tzn. każdy użytkownik aplikacji mógł na niego wejść, zobaczyć, skomentować czy skopiować treści na nim zamieszczone. Oprócz tego filmy tworzone przez dzieci mogły też być duetowane i stichowane, czyli przetwarzane przez innych internautów.
Niepokój DPC wzbudziła również funkcja "family pairing", która miała pomóc sprawować kontrolę nad nastolatkami korzystającymi z TikToka. W domyśle łączyła konto osoby niepełnoletniej z kontem dorosłego opiekuna, ale system można było obejść, parując się z dowolnym dorosłym.
DPC stwierdziła ponadto, że TikTok niewłaściwie weryfikuje wiek użytkowników i że na platformie rejestrowali się małoletni poniżej 13. roku życia.
TikTok nie zgadza się z decyzją DPC. Jest oświadczenie platformy
Platforma nie jest zadowolona z wyniku dochodzenia DPC i postanowiła wydać oficjalne oświadczenie. Przedstawia argumenty, w których odbija zarzuty przedstawione przez Irlandzką Komisję Ochrony Danych.
"Przy pełnym szacunku, nie zgadzamy się z tą decyzją, szczególnie w zakresie wysokości nałożonej kary. Krytyka ze strony Komisji Ochrony Danych (DPC) koncentruje się na funkcjach i ustawieniach, które istniały trzy lata temu. Na długo, zanim nawet rozpoczęte zostało w tej sprawie postępowanie, wprowadziliśmy w aplikacji szereg zmian, np. domyślne ustawienie wszystkich kont użytkowników poniżej 16-go roku życia jako prywatnych - odpowiada Biuro Prasowe TikTok.
Platforma odpiera zarzuty DPC i przedstawia działania, które podjęła, aby chronić prywatność dzieci korzystających z aplikacji:
- W 2021 roku wprowadzono w aplikacji zmiany i ulepszenia eliminujące przyszły przedmiot zainteresowania Komisji. Miało to miejsce na długo przed wszczęciem postępowania w tej sprawie.
- W styczniu 2021 roku TikTok jako pierwsza duża platforma domyślnie uczyniła wszystkie istniejące i nowe konta dla osób w wieku 13-15 lat prywatnymi.
- W 2020 roku wprowadzono funkcję Family Pairing (Parowanie Rodziny), pozwalającą rodzicom i opiekunom połączyć swoje konto na TikToku z kontem nastolatka, co umożliwia przeglądanie oraz dostosowywanie treści i ustawień prywatności.
- Zaprojektowano neutralną bramkę wiekową, która wymaga od użytkowników podania daty urodzenia, bez 'podpowiedzi', jaki jest 'właściwy' wiek. Jeśli ktoś próbuje utworzyć konto, ale nie spełnia wymagań dotyczących minimalnego wieku, jego możliwość utworzenia kolejnego konta zostaje zawieszona.
- W 2021 r. TikToka jako pierwsza (i nadal jedyna) duża platforma publicznie ujawnia liczbę podejrzanych kont nieletnich, które zostały usunięte. Dane te opublikowano w kwartalnych raportach dotyczących egzekwowania wytycznych dla społeczności - w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r. usunięto prawie 17 milionów takich kont na całym świecie.
- Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się wdrażanie zmienionego procesu rejestracji kont dla nowych użytkowników w wieku 16 i 17 lat, które zostaną wstępnie ustawione jako 'konto prywatne'."
Źródło: gazetaprawna.pl, biuro prasowe TikTok
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku