Oskar Szafarowicz popiera decyzję Krzysztofa Szczuckiego

Szef MEiN broni wolności akademickiej. Oskar Szafarowicz zachwycony

Źródło zdjęć: © Michal Zebrowski, Piotr Molecki / East News
Konrad SiwikKonrad Siwik,10.12.2023 15:30

Nowy minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki zachwycił Oskara Szafarowicza swoim pomysłem. Szef MEiN poinformował mianowicie, że skierował do kancelarii premiera projekt ustawy ws. wolności akademickiej.

Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki, podczas dwutygodniowych rządów PiS, ogłosił złożenie do kancelarii premiera projektu ustawy dotyczącej wolności akademickiej. Projekt następcy Przemysława Czarnka ma na celu zapobieganie naruszeniom wolności akademickiej na uczelniach, zwłaszcza w kontekście odmowy organizacji wydarzeń naukowych ze względów światopoglądowych.

- Kwestie światopoglądowe nie będą mogły być podstawą wydania odmowy udzielenia zgody na zorganizowanie konferencji, spotkania, wydarzenia naukowego przez rektora uczelni

-  wskazał Krzysztof Szczucki.

- Od czasu do czasu spotykamy się niestety z takimi zjawiskami w różnych placówkach, na różnych uniwersytetach, uczelniach wyższych, szkołach, kiedy to z różnych powodów odmawia się lub odwołuje się określone wydarzenia naukowe lub zmienia się program wydarzeń naukowych pod wpływem krytyki, która nie ma podstaw naukowych a światopoglądowe - wyjaśnił minister edukacji i nauki.

Oskar Szafarowicz bije brawo nowemu szefowi MEiN

Pomysł nowego ministra edukacji i nauki przypadł do gustu działaczowi PiS Oskarowi Szafarowiczowi. "Minister Edukacji i Nauki Prof. Krzysztof Szczucki skierował do Premiera ważny projekt ustawy o wolności akademickiej" - zaiksował Szafarowicz, dodając potrójne emoji klaskania.

trwa ładowanie posta...

Przypomnijmy, że studiujący prawo na Uniwersytecie Warszawskim Szafarowicz został ukarany przez władze uczelni naganą z ostrzeżeniem. Biuro Prasowe UW wskazało, że kara nie dotyczyła poglądów politycznych, a udostępnienia w mediach społecznościowych [...] danych pozwalających na identyfikację ofiar molestowania seksualnego w sytuacji, w której toczone w tej sprawie postępowanie sądowe było utajnione.

Główne założenia ustawy ws. wolności akademickiej

Szczucki podkreślił, że istnieje potrzeba uregulowania kwestii odmowy zgody na wydarzenia akademickie, które nie powinny być zakwestionowane z powodów światopoglądowych, lecz oparte na naukowych podstawach. Główne założenia projektu obejmują:

  • Poszerzenie katalogu wartości systemu edukacyjnego.
  • Zapewnienie swobody wyrażania poglądów podczas wydarzeń akademickich.
  • Utworzenie dwóch specjalnych komisji odwoławczych - uczelnianej i komisji działającej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW).

Komisje odwoławcze mają mieć reprezentację pracowników naukowych o stopniu co najmniej doktora. Uczelniana komisja będzie miała 14 dni na rozpatrzenie skargi, a w przypadku braku zadowalającej decyzji, można będzie odwołać się do komisji odwoławczej przy RGNiSW.

Źródło: Niezależna/X

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 14
Lechu,zgłoś
Nieprawdopodobne - Oskar nagle poparł wykłady środowisk LGBT, które często nie dochodziły do skutku. Przypomnę tylko Oskarkowi, że szerzenie poglądów skrajnie prawicowych - ocierających się o faszyzm ciągle może być nielegalne jako namawianie do łamania prawa i jako takie może nie być na nie zgody.
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
się dziwię,zgłoś
jak inni studenci na uczelni mogą tolerować to coś.
Odpowiedz
7Zgadzam się0Nie zgadzam się
Tak to działa,zgłoś
Na uczelni to studenci mają prawo się uczyć , a swój światopogląd niech rozwijają poza murami uczelni❗️❗️ W ramach wolności niech sobie kółka teatralne i kabarety zakładają ❗️❗️❗️ Religia i polityka won z uczelni❗️❗️
Odpowiedz
24Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 7