Szafarowicz zaczepia Brzezicką

Szafarowicz zaczepia Brzezicką. Poszło o "propisowskie lektury"

Źródło zdjęć: © Wojciech Olkusnik / East News
Konrad SiwikKonrad Siwik,14.05.2024 13:00

"A które lektury są propisowskie? Można wiedzieć?" - zapytał Darię Brzezicką pewien użytkownik X. Studentka prawa i działaczka PSL wskazała pięć tytułów, wśród których znalazł się "Raport Witolda". Oskar Szafarowicz wykorzystał rocznicę urodzin Pileckiego, by uderzyć w swoją koleżankę ze studiów.

Działacz PiS Oskar Szafarowicz i działaczka PSL Daria Brzezicka mają relację jak pies z kotem. Z jednej strony pałają do siebie silnymi, lecz niekoniecznie pozytywnymi uczuciami. Z drugiej napędzają się wzajemnie swoimi wpisami w mediach społecznościowych. Przypomnijmy, że to właśnie Brzezicka była inicjatorką wniosku o skreślenie Szafarowicza z listy studentów UW. Ostatecznie działacz PiS został ukarany naganą z ostrzeżeniem za "udostępnienia [...] danych pozwalających na identyfikację ofiar molestowania seksualnego w sytuacji, w której toczone w tej sprawie postępowanie sądowe było utajnione".

Oskar często zaczepia Darię na X. Nie inaczej było w przypadku ogłoszenia głośnego związku Brzezickiej i Jacka Protasiewicza. Wpisy byłego wicewojewody dolnośląskiego o romansie z młodszą o 35 lat kobietą wywołały burzę w mediach społecznościowych i stały się pożywką dla Szafarowicza. Ten jednak nie pozwala gołąbkom cieszyć się miłością i ponownie uderza w koleżankę ze studiów.

"Propisowskie lektury" według Darii Brzezickiej

Daria pod koniec kwietnia opublikowała nagranie, na którym wskazuje "trzech najgorszych ministrów za czasów PiS". Na trzecim miejscu uplasował się Jacek Sasin, który "roztrwonił 70 mln zł na wybory, które się nie odbyły". Drugie miejsce zajął Zbigniew Ziobro za to, że "postępowania są o 66 proc. dłuższe; Za postępowania przeciwko sędziom, którzy sprzeciwiają się reformom Ziobry; Za to, że on sam jest nie tylko Ministrem Sprawiedliwości, ale też prokuratorem generalnym; Za upolityczniony KRS i TK".

Niezaszczytne pierwsze miejsce trafiło się Przemysławowi Czarnkowi za "dzielenie dzieci na lepsze i gorsze - normalne i nienormalne; Za HIT, który okazał się KITEM; Za 40 mln zł na Wille Plus; Za upolitycznioną szkołę; Za lektury, które są propisowskie".

trwa ładowanie posta...

W komentarzach pod nagraniem użytkownik X Arkadiusz S. zapytał Darię, które lektury - jej zdaniem - są propisowskie. Wówczas w odpowiedzi Brzezicka wskazała pięć tytułów:

 • Piotr Kordyasz "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" (fragmenty);
 • André Frossard, Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II";
 • Jan Paweł II "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty);
 • Witold Pilecki "Raport Witolda";
 • Stefan Wyszyński "Zapiski więzienne".
trwa ładowanie posta...

Jeszcze w kwietniu Darii oberwało się na X za wskazanie "Raportu Witolda". Gwoli przypomnienia, Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 r. w Ołońcu) był rotmistrzem kawalerii przed II wojną światową. Po napaści III Rzeszy na Polskę organizował działania konspiracyjne. Celowo dał się schwytać w łapance, by trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego raporty o ludobójstwie trafiały na Zachód. Po ucieczce z obozu uczestniczył w powstaniu warszawskim. W 1948 r. komuniści wydali na niego wyrok śmierci. Zginął przez strzał w tył głowy.

Szafarowicz uczcił rocznicę urodzin Pileckiego... uderzając w Brzezicką

Oskar Szafarowicz z okazji rocznicy urodzin Witolda Pileckiego (działacz PiS spóźnił się o dzień) postanowił przypomnieć swoim obserwatorom wpis Darii Brzezickiej.

W rocznicę urodzin niezłomnego żołnierza i wielkiego polskiego patrioty Witolda Pileckiego (1901-1948) warto przypomnieć: według niektórych raport nieugiętego bohatera, sporządzony po dobrowolnym przeżywaniu katuszy w niemieckim obozie śmierci Auschwitz, to... "pisowska lektura", którą nowa władza usunie z podstawy programowej!

- napisał działacz PiS
trwa ładowanie posta...

"Raport Witolda (1945)" to najobszerniejsza relacja Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu, dokument o wielkiej wartości historycznej. To przejmujące świadectwo zdarzeń i losów ludzi w Auschwitz widziane oczami współtowarzysza niedoli - czytamy w opisie książki. Zgodnie z wykazem listy lektur na lata 2023/2024 tytuł wciąż jest lekturą uzupełniającą dla klas I, II, II liceum i technikum na poziomie podstawowym.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska rzeczywiście planuje okroić listę lektur szkolnych. Na razie jednak nie podano oficjalnej informacji, jakoby "Raport Witolda" miał zostać usunięty z podstawy programowej.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 27
 • emoji ogień - liczba głosów: 4
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 101
 • emoji smutek - liczba głosów: 3
 • emoji złość - liczba głosów: 14
 • emoji kupka - liczba głosów: 258
Mundi,zgłoś
Za moich czasów donosicielki nazywano kablarkami . Teraz co innego to słowo oznacza .
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
obiektyw,zgłoś
nie dość że donosicielka to jeszcze gerontofilka
Odpowiedz
0Zgadzam się7Nie zgadzam się
znawca,zgłoś
ja bym go dal na pol godziny ruskim frontowcom a zrbili by z niego normalnego czlowieka
Odpowiedz
9Zgadzam się5Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 234
Komentarze (234)
Powrót