Skandal w znanej krakowskiej restauracji. Oszukują klientów?

Skandal w znanej krakowskiej restauracji. Oszukują klientów?

Źródło zdjęć: © Facebook, Restauracja Pod Wawelem
Maja Kozłowska,
19.05.2024 13:33

Restauracja Pod Wawelem to znane miejsce na gastronomicznej mapie Krakowa. Jeden z internautów opowiedział o niemiłej niespodziance, która spotkała go w lokalu.

Piękny wystrój, tradycyjna kuchnia z twistem. Jedzenie jest pyszne - tak przynajmniej twierdzą liczni goście restauracji Pod Wawelem. Lokal mieści się oczywiście w Krakowie, a jego średnia ocen naprawdę robi wrażenie. Przy ponad 22 tys.(!) opinii, restauracja ma aż 4,4 gwiazdki na 5 możliwych.

W knajpie można skosztować m.in. tatara wołowego (41 zł), maczankę po krakowsku - regionalną specjalność (29 zł), bigos staropolski podawany na chlebie (39 zł) czy sznycel "jak w Wiedniu" (29 zł). W menu są również zupy, sałatki, steki, ryby i pierogi. Wegetarianie czy weganie nie będą mieli tam w czym wybierać, ale jakąś opcję dla siebie znajdą.

Okazało się, że polecana również turystom restauracja Pod Wawelem stosuje nieuczciwe praktyki. Sprawę nagłośnił Michał Orzołek, ekonomista z SGH, który prywatnie wybrał się na obiad do lokalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

CAROLINE DERPIEŃSKI odpowiada NA ZARZUTY o zmyśleniu KARIERY | Vibez Talk

"Restauracja Pod Wawelem. Na początku informacja - płatność tylko gotówką"

Michał Orzołek opisał na portalu X sytuację, która spotkała go podczas wizyty w popularnym lokalu z kuchnią polską w Krakowie. To, na co od razu zwrócił uwagę, to fakt, że na miejscu można było płacić wyłącznie gotówką. Raczej odbiega to od standardów knajp w Polsce, gdzie operacje kartą są standardem. Brak tej opcji zdarza się rzadko np. w przypadku awarii terminala lub w naprawdę małych miejscowościach. Michał Orzołek dodatkowo ujawnił, że podczas płatności otrzymał od obsługi fałszywy paragon.

Restauracja Pod Wawelem. Na początku informacja - płatność tylko gotówką. Potem otrzymany paragon nie zawierał NIPu, daty i innych wymaganych danych. Po zwróceniu uwagi otrzymałem poprawny paragon. Jest jeszcze wiele pracy do zrobienia

- poinformował na X.

Orzołek wstawił zdjęcia obu paragonów, by nikt nie miał wątpliwości, że sytuacja faktycznie się wydarzyła. Ceny za dania na obu rachunkach są takie same (różnią się od cen zamieszczonych w menu na stronie internetowej restauracji Pod Wawelem).

trwa ładowanie posta...

Restauracja Pod Wawelem. Oszustwo "na paragon"

Wpis Michała Orzołka poszedł w viral i został wyświetlony aż 451 tys. razy. Reakcje internautów są różne. Niektórzy nieironicznie bronią właściciela restauracji Pod Wawelem.

"Jeśli płacę gotówką to zawsze proszę [...], żeby nie dawali żadnego paragonu. J*bać podatki, cokolwiek zapłacimy i tak zostanie rozkradzione lub zmarnowane" - twierdzi Red Pill Matter. Szybko został jednak zgaszony przez Orzołka: "Jesteś świadomy tego, że jeżeli płacisz tyle samo co reszta, ale bez paragonu, to przedsiębiorca ciebie oszukuje? Rozumiałbym takie podejście, o ile w ten sposób uzyskujesz cenę niższą o VAT" - podkreśla.

Skandal w znanej krakowskiej restauracji. Oszukują klientów?
Skandal w znanej krakowskiej restauracji. Oszukują klientów? (Facebook, Restauracja Pod Wawelem)

"Też byłam ostatnio w Krakowie i też mnie to spotkało. Zareagowałam podobnie, a dodatkowo od razu poinformowałam Krajową Administrację Skarbową o tym incydencie" - pisze Agata. "Przyzwolenie ludzi w komentarzach na jawne lecenie w ch*ja i okradanie nas wszystkich jest niesamowite xD" - nie dowierza Mateusz. "Krakowski standard, zwłaszcza na Kazimierzu dziwnym trafem masowo nie działają terminale. Jakiś trójkąt bermudzki, zakłócenia, nie wiem. Na taką skalę niespotykane w innych miastach" - twierdzi Jan. "Przypomnę, że tacy businessmani dostali niedawno wakacje od ZUS" - dodaje Keriks.

Redakcja Vibez.pl wsyłała e-maila do restauracji Pod Wawelem z prośbą o skomentowanie sytuacji. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedź, artykuł zostanie zaktualizowany.

Nadmieńmy, że za wystawianie tzw. rachunków kelnerskich (pozbawionych numeru NIP czy loga fiskalnego) grozi odpowiedzialność karna.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 43
  • emoji smutek - liczba głosów: 13
  • emoji złość - liczba głosów: 159
  • emoji kupka - liczba głosów: 41
Kraków blisko górali. Dudki.
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
Rafał,zgłoś
Zawsze bez problemowo i smacznie . Napewno przyjdę jeszcze nie jeden raz
Odpowiedz
3Zgadzam się5Nie zgadzam się
Janekkrk,zgłoś
Super knajpa i zawsze wszystko w porządku i mogłem płacić kartą musieli mieć awarię terminala
Odpowiedz
1Zgadzam się7Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 107
Komentarze (107)
Powrót