Reklama Redbulla narusza ogólnie przyjęte normy etyczne

Reklama Red Bulla godzi w ogólnie przyjęte normy etyczne. Co na to konsumenci?

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
10.08.2023 11:45

Reklama Red Bulla, której bohaterami są Seba i Mati, nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Jeden z odbiorców wystosował skargę do Komisji Etyki Reklamy, która przyjrzała się sprawie i wydała opinię. Fani Red Bulla nie będą zachwyceni.

Reklama Red Bulla, która wzbudziła kontrowersje, opowiada o dwójce przyjaciół: Matim i Sebie. W animowanym spocie Seba osiąga wszystko, czego chce. Dobrze zdana matura, wygrany konkurs sportowy, a w końcu żona. Mati może jedynie pomarzyć o takim życiu. Wszystko zmienia się, gdy Mati wypija napój Red Bull. W następnej klatce ukazany jest Seba z rodziną. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że czwórka dzieci Seby wygląda jak Mati.

To właśnie scena z dziećmi Matiego wzbudziła kontrowersje. W skardze do Komisji Etyki Reklamy można przeczytać: "Reklama kpi z fundamentalnych instytucji i wartości, którymi są przyjaźń, wierność i rodzina. Zdrada przyjaciela jest wyznacznikiem sukcesu. Red Bull ma w tym pomóc. Obecnie coraz większym problemem jest nadmierne spożywanie energetyków wśród dzieci i młodzieży. Reklama nie dość, że targetuje młodych odbiorców (wśród żargonu młodych ludzi popularny jest stereotypowy ‘Seba i Mati’), to jeszcze wpaja im szkodliwy obraz odnośnie przyjaźni, fałszywego sukcesu, lojalności i wierności." Zdaniem konsumentów, "Reklama sugeruje, że Red Bulla pomaga osiągnąć sukces, którym jest wielokrotne zapłodnienie żony przyjaciela."

Stanowisko Komisji Etyki Reklamy jest jednoznaczne

Z uchwały Komisji Etyki Reklamy z dnia 12 lipca wynika, że Zespół Orzekający przychyla się do treści skargi.

Mając na uwadze, jak istotne są uniwersalne wartości, jakimi są przyjaźń, lojalność i rodzina, skarżona reklama - w ocenie Zespołu Orzekającego - jest niezgodna z powszechnie przyjętymi zasadami etyki oraz dobrymi praktykami rynkowymi. Nie jest bez znaczenia, że odbiorcami przekazu w znacznej mierze mogą być osoby młode (wśród żargonu młodzieży popularny jest stereotypowy „Seba” i „Mati”) o nieukształtowanym wyczuciu poprawności społecznej i moralności. W tym kontekście przekaz bazujący na kreacji promującej brak lojalności i obraz fałszywego sukcesu może być wyjątkowo szkodliwy.

- Komisja Etyki Reklamy

Komisja Etyki Reklamy odnosi się wyłącznie do treści reklamy. Kwestia spożywania napojów energetycznych typu Red Bull przez dzieci oraz młodzież pozostaje poza oceną Komisji.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0