Przerażające dane. Niski poziom lodu morskiego na Antarktydzie
Globalne ocieplenie trafia do miejsc, które jeszcze do niedawna były uważane za odporne na zmiany klimatyczne. Lód morski otaczający Antarktydę jest na historycznie niskim poziomie.
Zmiany klimatu i globalne ocieplenie oficjalnie dotarły już wszędzie. Eksperci polarni ostrzegają, że lód morski na Antarktydzie nigdy nie był na tak niskim poziomie. Miejsce, które uważano za odporne na zmieniające się warunki pogodowe, oficjalnie się poddało.
Podobne
- Dramatyczne dane. Lodowce znikają coraz szybciej
- Miliony na ratowanie lasów deszczowych. Ochrona środowiska to drogi "biznes"
- Ludzkości zagraża antyczny "wirus zombie". To powód, by walczyć z globalnym ociepleniem
- Czym są miejskie wyspy ciepła? Naukowcy znaleźli na nie sposób
- Człowiek nie zniesie takich upałów. Rekordowa temperatura w Brazylii
Niestabilny oraz topniejący lód na Antarktydzie może mieć daleko idące konsekwencje dla całego świata. Jak czytamy na bbc.com, ogromna przestrzeń lodowa na biegunie południowym reguluje temperaturę planety. Biała powierzchnia odbija bowiem energię słoneczną z powrotem do atmosfery, a także chłodzi wodę pod nią i w jej pobliżu. Bez lodu morskiego Antarktyda może zmienić się z lodówki Ziemi w jej kaloryfer.
Lód morski na Antarktydzie na historycznie niskim poziomie
Lód morski unoszący się na powierzchni Oceanu Antarktycznego mierzy aktualnie 17 mln km kw. Eksperci podkreślają, że to aż o 1,5 mln km kw. mniej mniej niż znana dotąd średnia wrześniowa.
Jak donosi bbc.com, naukowcy wciąż próbują zidentyfikować wszystkie czynniki, które doprowadziły do tegorocznego niskiego poziomu lodu morskiego. Rekordowe upały oraz męczące cały świat pożary bez wątpienia miały to wpływ.
Lód morski tworzy się na Oceanie Antarktycznym w czasie od marca do października. Jest ważną częścią połączonego systemu dbającego o Ziemię wraz z górami lodowymi, lodem lądowym oraz lodowcami szelfowymi. Jest praktycznie rękawem ochronnym, który zapobiega nagrzewaniu się oceanu. Jeśli będzie go mniej niż zazwyczaj, temperatury wody będą coraz wyższe, a to jedynie przyspieszy roztapianie się lodowców.
Jak czytamy na bbc.com, nawet niewielki wzrost poziomu mórz może spowodować niebezpiecznie wysokie fale sztormowe, które są w stanie zniszczyć społeczności przybrzeżne. Gdyby znaczne ilości lodu lądowego zaczęły topnieć, skutki byłyby katastrofalne dla milionów ludzi na całym świecie.
Źródło: bbc.com
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół