Check out english version
ekologia
Tajna broń z pożarami w Kalifornii. Meczy, daje mleko i zapobiega ogniowi
Przerażające dane z Antarktydy

Przerażające dane. Niski poziom lodu morskiego na Antarktydzie

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
18.09.2023 16:02

Globalne ocieplenie trafia do miejsc, które jeszcze do niedawna były uważane za odporne na zmiany klimatyczne. Lód morski otaczający Antarktydę jest na historycznie niskim poziomie.

Zmiany klimatu i globalne ocieplenie oficjalnie dotarły już wszędzie. Eksperci polarni ostrzegają, że lód morski na Antarktydzie nigdy nie był na tak niskim poziomie. Miejsce, które uważano za odporne na zmieniające się warunki pogodowe, oficjalnie się poddało.

Niestabilny oraz topniejący lód na Antarktydzie może mieć daleko idące konsekwencje dla całego świata. Jak czytamy na bbc.com, ogromna przestrzeń lodowa na biegunie południowym reguluje temperaturę planety. Biała powierzchnia odbija bowiem energię słoneczną z powrotem do atmosfery, a także chłodzi wodę pod nią i w jej pobliżu. Bez lodu morskiego Antarktyda może zmienić się z lodówki Ziemi w jej kaloryfer.

Lód morski na Antarktydzie na historycznie niskim poziomie

Lód morski unoszący się na powierzchni Oceanu Antarktycznego mierzy aktualnie 17 mln km kw. Eksperci podkreślają, że to aż o 1,5 mln km kw. mniej mniej niż znana dotąd średnia wrześniowa.

Coraz mniej lodu morskiego na Antarktydzie
Coraz mniej lodu morskiego na Antarktydzie (National Snow and Ice Data Center , BBC)

Jak donosi bbc.com, naukowcy wciąż próbują zidentyfikować wszystkie czynniki, które doprowadziły do tegorocznego niskiego poziomu lodu morskiego. Rekordowe upały oraz męczące cały świat pożary bez wątpienia miały to wpływ.

Lód morski tworzy się na Oceanie Antarktycznym w czasie od marca do października. Jest ważną częścią połączonego systemu dbającego o Ziemię wraz z górami lodowymi, lodem lądowym oraz lodowcami szelfowymi. Jest praktycznie rękawem ochronnym, który zapobiega nagrzewaniu się oceanu. Jeśli będzie go mniej niż zazwyczaj, temperatury wody będą coraz wyższe, a to jedynie przyspieszy roztapianie się lodowców.

Jak czytamy na bbc.com, nawet niewielki wzrost poziomu mórz może spowodować niebezpiecznie wysokie fale sztormowe, które są w stanie zniszczyć społeczności przybrzeżne. Gdyby znaczne ilości lodu lądowego zaczęły topnieć, skutki byłyby katastrofalne dla milionów ludzi na całym świecie.

Źródło: bbc.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Komentarze (0)
arrow
100 martwych delfinów w tydzień. Co je zabija?