Praca zdalna bardziej ekologiczna od biurowej? Nie ma wątpliwości
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania. Wynika z nich, że praca z domu jest korzystniejsza dla planety niż dojazdy do biura.
Gdy w 2020 r. zapanowała pandemia koronawirusa, odkryliśmy możliwość pracy zdalnej, która niesie wiele korzyści. Oprócz tego, że nie trzeba stać w korkach w drodze do biura, można cały dzień nosić ulubione dresy, a w międzyczasie przytulić się do ukochanego zwierzaka, pomaga się planecie. W jaki sposób? Osoby pracujące z domu zmniejszają emisję gazów cieplarnianych aż o 54 proc. w porównaniu do tych, którzy regularnie dojeżdżają do miejsca zatrudnienia.
Praca zdalna a ekologia
Naukowcy z Cornell University sprawdzili, jak praca zdalna, hybrydowa oraz biurowa wpływa na ekologię. Wyniki badań opublikowali w Proceedings of the National Academy of Sciences.
Okazało się, że najlepszym sposobem na wsparcie planety jest praca z domu. Naukowcy odkryli, że osoby wykonujące obowiązki zdalnie, zmniejszają emisję gazów cieplarnianych o 54 proc. Model hybrydowy również jest dobrą opcją, jednak efekty następują dopiero przy pracy z domu od dwóch do czterech dni w tygodniu. Jeden dzień zdalny zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o zaledwie 2 proc.
Jak donosi theguardian.com, naukowcy z Cornell University wykorzystali wiele zestawów danych. Otrzymali informacje od zatrudnionych w firmie Microsoft dotyczące dojazdów do biura, telepracy oraz modelowania przewidywanej emisji gazów cieplarnianych osób wykonujących obowiązki zdalnie, hybrydowo oraz na miejscu. Odkryli, że technologie informatyczne mają symboliczny wpływ na ślad węglowy konkretnych pracowników.
Mniejsza emisja gazów cieplarnianych u pracowników zdalnych
Specjaliści przeprowadzający badania wskazali główne przyczyny zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych u pracowników zdalnych. Należą do nich głównie:
- mniejsze zużycie energii w biurze,
- brak codziennych dojazdów do pracy,
- zmniejszenie zatorów komunikacyjnych pojazdów w godzinach szczytu.
Naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, że praca wykonywana w domu musi być odpowiednio zaplanowana, aby przynieść korzyści w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Badanie wykazało bowiem, że osoby wykonujące obowiązki zawodowe z domu częściej podróżują i latają samolotami, co nie wpływa dobrze na środowisko.
"Praca zdalna może przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego. Należy jednak pomyśleć nad rozsądnymi rozwiązaniami podczas wykonywania obowiązków z biura. Trzeba rozważyć dekarbonizację dojazdów do pracy, zmniejszyć zużycie energii w firmach. Ostatecznie należy rozwiązać kwestię podróży niezwiązanych z dotarciem do miejsca zatrudnienia. Wtedy działanie na korzyść środowiska będzie w pełni możliwe" - można przeczytać w badaniach.
Jak czytamy na theguardian.com, chociaż wyniki nie dotyczą pracowników w wielu sektorach, dostarczają wskazówek, w jaki sposób pracodawcy mogą zmniejszyć ślad węglowy firmy.
Źródło: theguardian.com
Popularne
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw