Dziecko było noszone w ciąży przez dwie kobiety

Pierwsze takie dziecko w Europie. W ciąży nosiły je dwie kobiety

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
06.11.2023 12:15

Na Majorce przyszedł na świat zdrowy chłopczyk. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że podczas ciąży nosiły go dwie kobiety. To pierwszy taki przypadek w Europie, a drugi na świecie.

Na Majorce przyszedł na świat zdrowy chłopczyk o imieniu Derek. Bobas po narodzinach ważył ponad trzy kilo i czuł się dobrze. Dlaczego rozmawia o nim cały świat? Ponieważ na etapie embrionalnym ciąży nosiły go dwie kobiety.

Pierwsze takie dziecko w Europie

30-letnia Estefania oraz jej partnerka 27-letnia Azahara ze względu na przeżycia emocjonalne zdecydowały, że będą dzielić ciążę. Jest to możliwe dzięki nowej technice wspomaganego rozrodu, tzw. Invocell. Felipe Gallego, biolog oraz dyrektor laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce, skomentował niecodzienną ciążę. W wywiadzie dla mediów powiedział, że obie kobiety nosiły w sobie zarodek na pierwszym etapie ciąży. To pozwoliło im dzielić doświadczenie macierzyństwa.

- Wybraliśmy oocyty (komórki dające początek komórkom jajowym) od pacjentki numer jeden i połączyliśmy je z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków, a następnie umieściliśmy w kapsułce Invocell, którą wprowadziliśmy pod szyjkę macicy drugiej pacjentki. Tam pozostały cztery dni, do czasu, kiedy uformowały się zarodki - powiedział Felipe Gallego.

Dziecko było noszone w ciąży przez dwie kobiety
Dziecko było noszone w ciąży przez dwie kobiety (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Noszenie zarodka przez dwie kobiety było możliwe dzięki nowej technice Invocell. Jest to małe urządzenie, które działa jak inkubator. Lekarze umieszczają w nim komórki jajowe i nasienie, a następnie wprowadzają je do pochwy kobiety. Narzędzie składa się z części kapsułki umieszczanej pod szyjką macicy i elementu zapobiegającego przesuwaniu się lub wypadnięciu urządzenia.

Jak donosi rmf24.pl, jeżeli para kobiet decyduje się na dzielenie ciąży, partnerka nosząca Invocell piątego dnia przekazuje jeden z wybranych zarodków w fazie blastocysty swojej drugiej połówce. Tam płód rozwija się do czasu porodu. Warto zaznaczyć, że Invocell jest aż o 40 proc. tańsza od metody in vitro.

Źródło: rm24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2