Ostre słowa posłanki PiS-u. "To jest produkcja człowieka"

Ostre słowa posłanki PiS-u o in vitro. "To jest produkcja człowieka"

Źródło zdjęć: © vibez / canva, twitter
Weronika Plucińska,
26.05.2023 13:30

25 maja 2023 r. w Sejmie odbyła się dyskusja na temat sytuacji kobiet w Polsce. Na mównicy wypowiadało się kilku polityków. Posłanka PiS-u w ostrych słowach skomentowała walkę o prawa kobiet oraz refundację metody zapłodnienia in vitro. Lewica składa wniosek do Komisji Etyki.

Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o przedstawienie bieżącej informacji na temat sytuacji kobiet w Polsce. Na sejmowej mównicy wypowiedziała się m.in. posłanka PiS-u Barbara Bartuś. To właśnie wystąpienie kobiety wzbudziło największe emocje.

Parlamentarzystka stwierdziła w przemówieniu, że opozycja próbuje zrobić z kobiet osoby z niepełnosprawnościami, które nic nie potrafią i trzeba im wszystko załatwić. Bartuś sugerowała, że aktywistki zawężają walkę o prawa kobiet do ograniczenia antykoncepcji oraz prawa do aborcji. Nazwała to "prawem do zabijania dzieci".

Posłanka odniosła się również do projektu dofinansowania zapłodnienia in vitro.

- To jest prawo do dofinansowania produkcji człowieka. To nie jest metoda walki z bezpłodnością - podkreśliła Bartuś.

trwa ładowanie posta...

Posłowie są wściekli na Barbarę Bartuś

Słowa posłanki wywołały spore oburzenie na sali sejmowej. Podczas konferencji prasowej posłanka Lewicy Wanda Nowicka powiedziała, że taka wypowiedź jest szkodliwa. Stwierdziła, że in vitro to jedyna, skuteczna metoda leczenia niepłodności, którą PiS mocno ograniczył.

- Cały czas słyszymy antynaukowe i absurdalne wypowiedzi, które nie tylko o nas źle świadczą, ale przede wszystkim są szkodliwe dla Polek i Polaków. Nie ma na to naszej zgody. Lewica stawia na in vitro i rok temu złożyłam projekt ustawy dotyczącą refundacji dla tej metody leczenie niepłodności - dodała posłanka Lewicy.

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że opozycja składa wniosek do Komisji Etyki w sprawie skandalicznych słów Barbary Bartuś. Kobieta dodała, że PiS po raz kolejny pokazało prawdziwą twarz i to w przeddzień Dnia Matki. Posłanka Lewicy uważa, że władza odbiera szansę tym kobietom, które nie mogą zostać matkami.

- Chcemy powiedzieć wszystkim dzieciom urodzonym dzięki tej metodzie i ich rodzicom, że mają nasze pełne wsparcie. Słowa mogą ranić, a słowa wypowiadane z sejmowej mównicy mogą sprawić realną krzywdę - dodała Dziemianowicz-Bąk.

trwa ładowanie posta...

Lewica i PSL przeciw Barbarze Bartuś

Do słów posłanki Bartuś odnieśli się również posłowie PSL. Poseł Dariusz Klimczak podkreśla, że takie słowa są skandaliczne. Mężczyzna dodał, że postawa Barbary Bartuś nie przystoi w Unii Europejskiej, w XXI w.

Klimczak stwierdził również, że słowa posłanki PiS-u są upokarzające i wykluczające. Parlamentarzysta dodał, że kobieta powinna zrzez się funkcji parlamentarnych do czasu oceny jej postępowania przez sejmową Komisję Etyki.

- Na podstawie słów posłanki Bartuś i stanu wiedzy wielu posłów PiS mogłaby powstać druga część książki "Mroki średniowiecza". In vitro jest metodą legalną w Polsce i Europie, dającą nadzieję wielu parom. Posłanka mówi o niej jak o jakimś szemranym interesie - stwierdził Klimczak.

trwa ładowanie posta...

Co uważacie o słowach posłanki Bartuś?

źródło: rmf24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0