Projekt Same Plusy zachęca do bojkotu kolędy

Organizują bojkot kolędy. "Ksiądz idzie, kryć się"

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
04.01.2024 17:45

Projekt Same Plusy promuje separację od Kościoła - zarówno w sferze prywatnej, jak i społecznej. Działa we współpracy m.in. z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet i Młodą Lewicą. Organizacja zachęca do rezygnacji z udziału w tradycyjnej kolędzie.

"K+M+B" napisane kredą na drzwiach, biały obrus i kropidło na stole, a w dyskretnym miejscu koperta dla księdza. Kolęda to całkiem nieźle zachowana tradycja, chociaż niektórzy Polacy i Polki nie biorą w niej udziału tak chętnie, jak kiedyś. Do przyjęcia księdza mniej poczuwają się także studenci czy młodzi ludzie, którzy mieszkają sami lub ze współlokatorami w wynajmowanych mieszkaniach - tam często nie ma nawet przestrzeni, by ugościć kapłana.

Co roku przy okazji kolędy pojawia się pytanie: ile pieniędzy ofiarować księdzu? Czy istnieje cennik? Projekt Same Plusy finansowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet radzi: najlepiej w ogóle nie przyjmować wysłanników Kościoła Katolickiego.

Młoda Lewica walczy o świecką Polskę

Krzysztof Wroński, przedstawiciel ds. Świeckiego Państwa w Młodej Lewicy, promuje inicjatywę Samych Plusów i reklamuje wydarzenie "W 2024 r. nie przyjmuję księdza".

trwa ładowanie posta...

Na Facebooku można zapoznać się z dokładnym opisem inicjatywy. Organizatorzy zachęcają do bojkotu "wizyt, przypominających pobór podatkowy".

"Ksiądz idzie, kryć się!

Coraz więcej osób z różnych powodów nie przyjmuje księdza po kolędzie. Upolitycznienie Kościoła, zachłanność kleru, rozwój nauki i laicyzacja społeczeństwa to tylko kilka powodów, dla których księża nie są już mile widziani w domach Polek i Polaków. I niech tak zostanie!

Pokażmy swój sprzeciw wobec wizyt przypominających pobór podatkowy - nie przyjmujmy "kolędy" i pokażmy, że zależy nam na świeckim domu, do którego nie przychodzi po pieniądze przedstawiciel religijnej korporacji".

Świeckie państwo to jeden z postulatów programowych Nowej Lewicy. Partia postuluje wycofanie religii ze szkół, likwidację klauzuli sumienia oraz Funduszu Kościelnego, a także wprowadzenie kas fiskalnych dla księży, opodatkowanie Kościoła i zobowiązanie go do ujawniania przychodów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Jowita &Agata,zgłoś
Bardzo dobry pomysł wprowadzić jeszcze obowiązkowe tęczowe piątki!!! A sprzeciwiających się temu rodziców przykładnie karać. Jest mega robota do wykonania trzeba w katolickich zacofanych rodzinach!
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
janek,zgłoś
Ja postuluję, żeby Ogólnopolski Strajk Kobiet, który "finansuje inicjatywę Same Plusy" ujawnił swoje przychody, zainstalował kasę fiskalną i zapłacił podatki. Te gimbusiarskie teksty towarzyszko (czy może aktywiszczu) Maju są po prostu żałosne. Skoro "nauka się rozwija" to może przynajmniej warto spróbować rozwinąć się intelektualnie i z tej nauki skorzystać. Choć obawiam się, że poziom umysłowy autorki to wyklucza.
Odpowiedz
3Zgadzam się2Nie zgadzam się
Rainbowstern,zgłoś
Rewolucja Marksistowska w pełni;)
Odpowiedz
4Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4