Chcą usunąć rzeźby w Sanoku

"Obsceniczne" rzeźby straszą osiedle. Kryzys rozwiąże Maryja?

Źródło zdjęć: © Autorzy petycji / Canva, Google Docs
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,19.09.2023 10:30

Sanocka Spółdzielnia Mieszkaniowa przeżywa prawdopodobnie największą popularność w historii. Wszystko za sprawą sporu o rzeźby. Dzieła sztuki, które stanęły na terenie osiedla, nie spodobały się niektórym mieszkańcom. Ci zaproponowali nietypową alternatywę.

Mieszkańcy sanockiego osiedla Wójtostwo nie spodziewali się, że ich dzielnica zyska ogólnopolską popularność. Sprawa zaczęła się od tego, że na terenie osiedla przy ul. Traugutta 9 i ul. Langiewicza 7 stanęły dwie rzeźby studentów ASP. Żeby być precyzyjnym - dzieła stoją tak od lat 80. XX w., ale dopiero po czterech dekadach istnienia wywołały emocje.

Rzeźby przedstawiają nagie, humanoidalne postacie. Prawdopodobnie, bo ze sztuką nowoczesną nigdy nic nie wiadomo na pewno. Inicjatorami budowy dzieł były Autosan i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Nazwiska autorów rzeźb są nieznane. Co ciekawe, rzeźby stoją nie tylko na osiedlu Wójtostwo, ale też w innych miejscach Sanoka.

Chcą usunąć rzeźby w Sanoku

Krucjatę rzeźbom wytoczyła mieszkanka Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kobieta przyszła do Bogdana Florka, prezesa SSM, z petycją w sprawie usunięcia rzeźb. Florek potraktował petentkę poważnie, gdyż zebrała niebagatelną liczbę 218 podpisów. Prezes postanowił zweryfikować inicjatywę, wywieszając informację o tym w blokach w kwadracie czterech ulic, gdzie stoją kłopotliwe rzeźby. Mężczyzna chciał, by członkowie spółdzielni wypowiedzieli się w sprawie.

W informacji od zarządu spółdzielni czytamy o powodach, dlaczego rzeźby miałyby zostać usunięte. Dzieła "obrażają nasze uczucia moralne, szpecą i straszą swoją brzydotą, wynaturzeniem ludzkiego ciała, są obsceniczne". Jednocześnie wnoszący petycję żądają, aby umożliwić im postawienie w miejsce rzeźb dwóch figur Maryjnych.

Mieszkańcy Sanoka murem za rzeźbami

Rzeźby nie zrobiły nikomu żadnej krzywdy, więc to naprawdę smutne, że doświadczają aż takiej dyskryminacji. W obronę prac studentów ASP zaangażowało się wielu sanoczan, którzy w mediach społecznościowych udostępniają informacje na ten temat.

"Moje dzieciństwo i młodość to przede wszystkim sanockie osiedla, przemierzane na piechotę w drodze do podstawówki i liceum. To też sztuka, która zajmowała mnie do tego stopnia, że byłam laureatem olimpiady z historii sztuki w Krakowie, później uczestnikiem centralnej w Warszawie. Z oburzeniem przeczytałam informację spółdzielni mieszkaniowej skierowaną do mieszkańców bloków przy ul. Traugutta i Langiewicza (poniżej). Nie godzę się traktować przestrzeni publicznej sanockich osiedli jak prywatnej" - napisała na Facebooku nauczycielka z Sanoka.

trwa ładowanie posta...

"Jako 10-letni mieszkaniec Traugutta 21, który przy tych rzeźbach m.in. spacerował z dziecięcymi wózkami, w pełni popieram. Chrońmy sztukę i wolność artystyczną. Nie potrzeba niszczyć, by budować coś innego, nawet jeżeli jest taka potrzeba. Tym bardziej w myśl idei miłosierdzia" - napisał mieszkaniec Sanoka na Facebooku.

trwa ładowanie posta...

"[...] Zarząd spółdzielni powinien tę inicjatywę schować głęboko do szuflady. Oczywiście odzew społeczny jest tak mocny, że w tej chwili chyba nikt nie odważy się tych prac artystycznych, które są swego rodzaju symbolem tej części osiedla, usuwać. Wszystkich, którzy dzisiaj zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w tej sprawie, informuję, że będę pilotował ten temat" - zapewnił radny Sławomir Miklicz.

trwa ładowanie posta...

Wszystko wskazuje na to, że wizja rzeźb Maryi, które zstępują na gruzy "obscenicznych" prac studentów ASP, pozostanie tylko w sferze fantazji.

Źródła: wyborcza.pl/krosnosanockie.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 25
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Emeryt,zgłoś
Zascianek
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
okruszek,zgłoś
Dla sciłosci stoją nie dwie a trzy figóry. Prawdą natomiast jest ze spór toczy się o dwie.. Starsi mieszkańcy Sanoka zapewne pamiętają że prezentowana zęba miała na kolanie takiego samego tylko oczywiście mniejszego
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Giotta,zgłoś
No to trzeba kapliczki niedaleko postawić i sprawa załatwiona.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 7