trendy
Mega Wyprzedaż Epic Games Store. Tego nie możecie ominąć
Rzeźba syreny z obfitym biustem budzi kontrowersje

Afera o rzeźbę z obfitym biustem. "Hołd dla większości kobiet"

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, Facebook - The Monopoli Times
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,01.05.2023 15:00

Monopoli jest małym turystycznym kurortem na południu Włoch. Miejscowość nieoczekiwanie trafiła do nagłówków światowych mediów. Wszystko przez posąg syreny, ustawiony na tamtejszym placu. Rzeźba wyróżnia się zaskakująco dużymi krągłościami.

Uczniowie szkoły artystycznej Luigi Rosso w Monopoli wykonali rzeźbę syreny. Posąg miał przyozdobić reprezentacyjny plac w nadmorskim kurorcie. Nie od dziś wiadomo, że sztuka powinna wywoływać emocje, ale rzeźba syreny zaaferowała odbiorców jeszcze przed oficjalną premierą. Do sieci wyciekły zdjęcia wykonane podczas montażu rzeźby. Pomnik odbiegał od wizji wielu internautów.

Wykonana z kamienia syrena "przysiadła" na promenadzie. Istota eksponuje duże, wręcz nieproporcjonalne do reszty ciała pośladki. Rękami obejmuje klatkę piersiową, podtrzymując ogromny biust. Myślę, że gdyby kiedyś powstał film "Mała Syrenka po roku u chirurga plastycznego", dzieło włoskich studentów spokojnie mogłoby w niej wystąpić.

trwa ładowanie posta...

Włochy. Rzeźba syrenki budzi kontrowersje

Internauci we Włoszech nie kryli oburzenia z wyglądu rzeźby. Zdaniem wielu jest ona zbyt prowokacyjna. "Wygląda jak syrena z dwiema silikonowymi piersiami, a przede wszystkim ogromnym tyłkiem, jakiego nigdy wcześniej nie widziano u syreny. Przynajmniej żadnej, jaką znam" - napisała na Facebooku cytowana przez "Guardiana" Tizana Schiavarelli, aktorka z Bari.

Dyrektor szkoły artystycznej Adolfo Marciano odpowiedział na krytykę dzieła swoich wychowanków. Mężczyzna stwierdził, że pomnik to "hołd dla ogromnej większości kobiet, które mają krągłe kształty". Praca powstała na zlecenie burmistrza miasta, który poprosił o wykonanie kilku rzeźb o tematyce morskiej. Studenci wymyślili pomnik syreny.

"Hołd dla większości kobiet"

Młodzi twórcy najpierw wykonali rzeźbę w małej skali, którą zaakceptowała rada miasta. Następnie stworzyli pomnik rzeczywistych rozmiarów, który ma pozostać na jednym z placów w Monopoli. Marciano nie chce oceniać, skąd uczniowie czerpali inspiracje, bo postrzega pracę "jako przedstawienie rzeczywistości, w tym przypadku kobiecego ciała".

"W reklamach w telewizji występują szczupłe modelki, tymczasem nasza syrenka jest hołdem dla ogromnej większości kobiet, które są krągłe, zwłaszcza w naszym kraju. Byłoby bardzo źle, gdybyśmy przedstawili kobietę, która jest wyjątkowo chuda" - stwierdził dyrektor szkoły, broniąc dzieła uczniów.

Póki co rzeźba pozostanie na swoim miejscu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanie się kultową atrakcją turystyczną.

Źródło: Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Ktoś,zgłoś
Jak się okazuje nie tylko anoreksja jest promowana i podziwiana krągłe krztałty też są spoko. Lepsze krągłości niż deska z przodu
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Premiery gier w czerwcu 2023. Mrok, przemoc i "Diablo IV"