Nowy wynalazek naukowców. Chcą przenieść "Diunę" do życia
Naukowcy z Uniwersytetu Cornella stworzyli skafander inspirowany filmem "Diuna". Nowy wynalazek ma przydać się w długich podróżach kosmicznych oraz kosmonautom, którzy opuszczają statek. Wszystko dzięki jednemu rozwiązaniu.
Technologie związane z kosmosem stale się rozwijają. Agencje kosmiczne na czele z NASA robią wszystko, aby umożliwić wyszkolonym kosmonautom podbój wszechświata. Loty kosmiczne stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie prywatne przedsiębiorstwa również chcą wysyłać swoich ludzi tam, gdzie jeszcze nikogo nie było. Naukowcy natomiast robią wszystko, aby udoskonalić rakiety, satelity oraz kombinezony.
Podobne
- Miniaturowe panele słoneczne w oczach. Nowy pomysł naukowców
- Sztuczna inteligencja zdiagnozuje depresję? Nowy wynalazek naukowców zaskakuje
- Mars 2054: Jak Elon Musk chce podbić Czerwoną Planetę?
- Malediwy zaskakują świat. Nowy wynalazek architektoniczny zmieni turystykę?
- Polka trafiła do zagranicznego szpitala. Winna popularna używka
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Naukowcy zainspirowali się "Diuną"
Badacze z Uniwersytetu Cornella zaczerpnęli inspiracji z filmu i książek "Diuna". Naukowcy stworzyli skafander kosmiczny, który mocno nawiązuje do "stillsuitów". Wytwór ma zamieniać mocz w wodę pitną w zaledwie pięć minut. Obecnie stworzono prototyp, jednak naukowcy liczą, że w pełni działający skafander będzie mógł być używany 2030 rokiem w programie Artemis NASA. Dzieło badaczy ma przydać się kosmonautom podczas długich spacerów kosmicznych podczas nadchodzącej ekspedycji na Księżyc. Stworzony prototyp ma zbierać mocz, oczyszczać go, a następnie podawać astronaucie przez rurkę do picia. Cały proces może zająć około pięciu minut.
Naukowcy tłumaczą nowoczesny wynalazek
Sofia Etlin, badaczka z Weill Cornell Medicine i Uniwersytetu Cornella oraz współprojektantka skafandra powiedziała w rozmowie z "The Guardian": - Projekt obejmuje zewnętrzny cewnik oparty na próżni, prowadzący do jednostki osmozy odwróconej i bezpośredniej, zapewniającej ciągłe dostarczanie wody pitnej z wieloma mechanizmami bezpieczeństwa, aby zapewnić dobrostan astronauty. Astronauci obecnie mają tylko jeden litr wody dostępny w swoich torbach do picia w skafandrach. To niewystarczające na planowane dłuższe spacery kosmiczne na Księżycu, które mogą trwać 10 godzin, a nawet do 24 godzin w sytuacjach awaryjnych.
Profesor Christopher Mason z Weill Cornell Medicine, główny autor badania, dodał: - Nawet w braku dużej pustynnej planety, jak w "Diunie", to coś, co mogłoby być lepsze dla astronautów. Nasz system może być testowany w symulowanych warunkach mikrograwitacji, ponieważ mikrograwitacja jest głównym czynnikiem kosmicznym, który musimy uwzględnić. Nasz system może być testowany w symulowanych warunkach mikrograwitacji, ponieważ mikrograwitacja jest głównym czynnikiem kosmicznym, który musimy uwzględnić.
Jak działa skafander przyszłości?
Nowoczesny system skafandra kosmicznego składa się z silikonowego kubka, który modelowany jest do kształtu genitaliów, zarówno męskich, jak i damskich. Znajduje się on w bieliźnie uszytej z wielu warstw elastycznej tkaniny. Kubek łączy się z pompą próżniową aktywowaną wilgocią, która automatycznie włącza się, gdy tylko kosmonauta zacznie oddawać mocz. Po zebraniu przez pompę próżniową mocz transportowany jest do systemu filtracji, gdzie jest przetwarzany na wodę z wydajnością 87 proc. W trakcie filtracji wykorzystywana jest osmoza, która oddziela wodę od moczu, a także pompę, która oddziela sól.
Oczyszczona woda ma być wzbogacana elektrolitami, dzięki czemu astronauta w efekcie z własnego moczu otrzyma napój energetyczny. Całe wymiary systemu wynoszą 38 cm na 23 cm na 23 cm. Nowoczesne rozwiązanie waży osiem kilogramów. Zespół naukowców ma w planach znalezienie i zatrudnienie 100 ochotników w Nowym Jorku, którzy podejmą się testów skafandra przyszłości. Profesor Christopher Mason dodaje: - e testy zapewnią funkcjonalność i bezpieczeństwo systemu przed jego wdrożeniem w rzeczywistych misjach kosmicznych.
Źródło: "The Guardian"
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos