Duża planetoida będzie blisko ziemi

Duża planetoida znajdzie się blisko Ziemi. Wiemy kiedy

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
14.01.2024 13:30

Już niedługo naprawdę spora planetoida minie naszą planetę. Eksperci z Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi podali dokładną datę i godzinę.

Naukowcy z Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi poinformowali, kiedy naszą planetę minie sporych rozmiarów asteroida. Możemy się tego spodziewać w nocy z wtorku na środę z 16 na 17 stycznia o godz. 23:30 czasu uniwersalnego.

Duża planetoida minie Ziemię

Asteroida, która już za parę dni minie naszą planetę nosi tymczasową nazwę (2021 CZ2). Nie ma się o co martwić. Okazuje się bowiem, że dość często przelatuje blisko naszego kosmicznego domu. Jednego obiegu dookoła Słońca dokonuje w około 272 dni. Asteroida minie nas z prędkością około 14 km/s.

Planetoida minie Ziemię
Planetoida minie Ziemię (Canva)

Asteroida, która znajdzie się blisko Ziemi, należy do grupy planetoidy Aten. Są to obiekty krążące wokół Słońca, których orbity przebiegają zwykle wewnątrz orbity Ziemi. Znanych jest ponad 2,6 tys. podobnych ciał.

Jak informuje rmf24.pl, warto też mieć na uwadze, że nawet jeśli wskazywane odległości są mniejsze niż dystans do Księżyca, to szanse na uderzenie w Ziemię są bardzo niewielkie. Oczywiście, takie sytuacje się zdarzają. Najlepszym tego przykładem może być meteoryt czelabiński, który rozpadł się w atmosferze w pobliżu rosyjskiego miasta Czelabińsk w 2013 r.

Źródło: rmf24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0