Poszła na wycieczkę w góry. Wybrała dość nietypowe obuwie

Poszła na wycieczkę w Tatry. Wybrała dość nietypowe obuwie

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
22.06.2023 12:00

Położona w Tatrach Zachodnich Świnica jest jednym z najwyższych i najtrudniejszych szczytów do zdobycia. Ratownicy górscy przypominają o odpowiednim ubiorze, jeśli chcemy zdobyć wierzchołek. Pewna turystka jednak nie zważała na ostrzeżenia GOPR-owców.

Każdego roku możemy zauważyć w internecie nagrania turystów, którzy nieodpowiednio zachowują się m.in. na szlakach turystycznych. Niektórzy z nich nie przestrzegają zasad i wchodzą tam, gdzie nie wolno, a inni ubierają się nieodpowiednio do warunków.

W styczniu 2023 r. internet obiegło nagranie dwóch turystek, które wybrały się nad Morskie Oko w tzw. Moon Booty, czyli śniegowcach. Kobiety popełniły błąd, ponieważ może i takie buty są ciepłe, ale mają też bardzo śliską podeszwę. Urlopowiczki musiały uważać, żeby się nie poślizgnąć.

To jednak nie koniec podobnych zachowań. 16 czerwca 2023 r. na profilu "Toteraz" na Facebooku udostępniono nagranie ze szczytu Świnica w Tatrach. Widać na nim, że pewna kobieta również nie pomyślała o odpowiednim obuwiu na górskie wędrówki.

Chciała zdobyć szczyt Tatr w sandałach

Na profilu "Toteraz" na Facebooku pojawił się film pokazujący pewną turystkę. Kobieta pokonywała trasę na Świnicę w... sandałach. Dodatkowo na szlaku musiała pokonać m.in. zaśnieżony Żleb Blatona, na którym poślizgnięcie może skończyć się tragicznie. Warto przypomnieć, że tydzień wcześniej zginęła tam jedna osoba.

W nagraniu twórcy umieścili ostrzeżenie naczelnika GOPR Bieszczady Krzysztofa Szczurka.

"Odpowiednie obuwie pomaga spokojnie i bezpiecznie przebywać w górach. Idąc w góry, należy włożyć buty, które co najmniej usztywnią nam kostkę. Nie wybieramy się w góry na przykład w sandałach, adidasach czy w szpilkach" - powiedział Krzysztof Szczurek, cytowany przez "Toteraz".

trwa ładowanie posta...

W komentarzach pod nagraniem użytkownicy Facebooka nie są pobłażliwi dla kobiety. Niektóre osoby proponują, aby takie osoby jak turystka płaciły ratownikom górskim za uratowanie im życia. Kilkoro internautów zaproponowało zamontowanie bramek na szlakach. Takim sposobem przepuszczani byliby tylko ci, którzy są odpowiednio ubrani.

Wiele komentarzy odnosi się do nieodpowiedzialnego zachowania kobiety.

"Głupota nie zna granic" - napisał jeden z użytkowników.

"Selekcja naturalna" - skomentował inny internauta.

"Jeszcze brakuje reklamówki z Biedronki w ręku" - dodał kolejny użytkownik.

"W wyższych partiach gór jest nadal śnieg"

Tatrzański Park Narodowy podaje w najnowszym komunikacie, że w wielu miejscach w wyższych partiach Tatr nadal zalega śnieg. TPN przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności.

"W godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych śnieg jest twardy, natomiast w południe robi się mokry i grząski. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie TPN.

źródło: podróże.radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jaca,zgłoś
Od 30 lat, kilka razy w roku wędruję po Tatrach. Takie artykuły, a zwłaszcza większość komentarzy pod nimi niczego pożytecznego do problemu bezpieczeństwa nie wnosi. Oczywiście sandały nie są dobrym wyborem na wysokogórskie szlaki, jak ten na Świnicę. Tak przy okazji, Świnica nie należy do Tatr Zachdnich, tylko do Wysokich. Jednak sandały mogą być dobrym wyborem na wiele szlaków spacerowych, których w Tatrach nie brakuje. Zanim ktokolwiek cokolwiek napisze warto liznąć ogólnodostępnej wiedzy. A w sprawie ratownictwa najlepiej słuchać ratowników, których opinie nie pokrywają się z głosem tłumów.
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Paweł,zgłoś
Ta pani rozpoczęła przygodę z Tatrami w sandałach na następną wycieczkę zweryfikuje ubiór i będzie lepiej przygotowana wszyscy zaczynamy z nie trafionym ubiorem pozwólmy im dojrzewać
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się