Możesz płacić rozdartym banknotem? Prawo Marcina tłumaczy

Można płacić rozdartym banknotem? Prawo Marcina tłumaczy

Źródło zdjęć: © Instagram
Natalia Witulska,
31.05.2024 12:30

Kto chociaż raz w życiu nie miał w portfelu rozdartego banknotu, niech pierwszy rzuci kamień. Bez wątpienia większość z nas zastanawiała się również, czy płacenie takimi pieniędzmi jest możliwe. Marcin Kruszewski, znany jako Prawo Marcina, rozwiał wszelki wątpliwości.

Każdemu z nas zdarzyło się otrzymać w sklepie banknot, który nie był w najlepszym stanie. Wiele osób takie "popsute" pieniądze po prostu skleja taśmą. Pytanie jednak brzmi, co tak naprawdę powinniśmy zrobić z banknotem, który jest uszkodzony? Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia poszarpanej gotówki? Te nurtujące kwestie na TikToku rozwiązał Marcin Kruszewski.

Marcin Kruszewki, w sieci znany jako "Prawo Marcina", to prawnik oraz influencer. Największą sławę zyskał dzięki aplikacji TikTok, gdzie obserwuje go dwa i pół miliona osób. Marcin Kruszewski w mediach społecznościowych tłumaczy różnego rodzaju przyziemne sprawy. Czy nieletni mogą kupować piwo bezalkoholowe? Czy nauczyciel może zabrać uczniowi telefon? Odpowiedź na te pytania znajdziecie na profilu Prawa Marcina.

Iza Zabielska: Byłam kiedyś z Influencerką

Prawo Marcina o rozdartych banknotach

We wtorek 28 maja na profilu Prawa Marcina na TikToku pojawił się najnowszy film. Influencer powiedział, że sprzedawca odmówił mu sprzedania kebaba. Powodem był rozdarty banknot, który zaoferował mu Marcin Kruszewski. Prawnik w udostępnionym wideo wyjaśnił, czy takie zachowanie było odpowiednie, a także, co należy zrobić z uszkodzonymi pieniędzmi. Okazuje się, że rozdarte banknoty są bezwartościowe.

- Dzisiaj sprzedawca nie chciał sprzedać mi kebaba, to znaczy właściwie nie chciał przyjąć ode mnie tej dziesięciozłotówki. Powiedział, że nie przyjmuje podartych i sklejonych pieniędzy. Czy spróbował oszukać prawnika? Czy to on miał rację? Zaskoczę was, ale pan, który kebaba sprzedawał, zachował się wzorowo, a to ja popełniłem błąd, przyjmując taką dziesiątkę, kiedy w innym sklepie wydawali mi resztę - powiedział Marcin Kruszewski na TikToku.

trwa ładowanie posta...

Marcin Kruszewski wytłumaczył, że uszkodzone pieniądze przestają być środkiem płatniczym. Zasady te wynikają jasno z przepisów. Nawet naklejona taśma nie zmienia faktu, że pieniądze tracą swoją wartość w momencie, w którym są rozdarte. Co zrobić w sytuacji, kiedy taki banknot znajdzie się w naszym portfelu? Należy udać się do najbliższego banku, gdzie bez problemu wymienimy gotówkę.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 15
  • emoji smutek - liczba głosów: 6
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 92
Czy kłamie jak zwykle,zgłoś
czy ten mędrzec może podać z jakiego przpepisu konkretnie to wynika ?
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
od ilu mm liczy sie dyskwalifikujące "rozdarcie" ?
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Płacę nie raz sklejonymi banknotami lub bardzo bardzo zniszczonymi, ale całymi i nigdy nie miałem kłopotu, ten niby prawnik zmyśla, nawet to że za dychę kebap można kupić, tik tokowa żenada
Odpowiedz
3Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 47