Młodzieżowe Słowo Roku czy Dziaderskie Słowo Roku? Znamy nominacje
Młodzieżowe Słowo Roku po raz kolejny zostanie wyłonione w wyniku plebiscytu organizowanego przez Uniwersytet Warszawski i Wydawnictwo Naukowe PWN. Właśnie ujawniono kandydatów.
Młodzieżowe Słowo Roku to konkurs, który z naprawdę ciekawej, pomysłowej i co tu dużo ukrywać - wartościowej i fajnej inicjatywy, zmienił się w boomeriadę najwyższego poziomu.
Podobne
- Młodzieżowe Słowo Roku 2023 napawa jury optymizmem. Rel
- Za mocne. Nowa propozycja na Młodzieżowe Słowo Roku kpi z Buddy
- Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy pierwsze typy
- Afera na poczcie. "O tym jest mowa w podstawówce"
- Pasut pocałował dziewczynę bez jej zgody. Sprawdzał, czy feromony działają na kobiety
Zasady plebiscytu są proste. W pierwszym etapie każdy może zgłaszać wybrane przez siebie słowo wraz z jego definicją. W kolejnej części konkursy jury wyłania finałową 20-stkę, po czym decyzyjność znowu wraca do internautów. Wyraz z największą liczbą głosów otrzymuje tytuł Młodzieżowego Słowa Roku. Oprócz tego gremium sędziowskie przyznaje Nagrodę Jury, wyróżniając najciekawszą propozycję.
Problemem Młodzieżowego Słowa Roku jest fakt, że w głosowaniu mogą brać udział wszyscy. Nikt nie zweryfikuje faktycznie, czy na "śpiulkolot" oddała głos 15-letnia Hania czy raczej 37-letni Darek, choć bywa, że reakcja w internecie mówi sama za siebie. Przedział wiekowy uwzględniony w głosowaniu to 13-17 i 18 i powyżej.
Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Znamy nominacje
Spośród ok. 18 tys. wyrazów do finału Młodzieżowego Słowa Roku zakwalifikowała się 20 propozycji. Wśród nich znajdują się już te znane z lat poprzednich: odklejka, NPC, LOL, rel czy cringe.
W łaski internautów zainteresowanych Młodzieżowym Słowem roku wkradł się także bambik - określenie stało się viralem na TikToku, a jakiś czas później Donald Tusk w ten sposób zwrócił się do Mateusza Morawieckiego. Faktycznie, bardzo zetkowe/alphowe.
Doceniono też kilkanaście innych słów:
- baza,
- IMO,
- bratku/bruh,
- delulu,
- drillowiec,
- fr/ FR,
- git,
- kys,
- oporowo,
- rizz,
- side-eye;
- sigma (sigma male),
- slay,
- zgerypała.
Niektóre wyrazy z listy są już sto lat w użyciu, z kolei inne (git) zostało uwzględnione w konkursie na tegoroczne Boomerskie Słowo Roku. Czyżby to potwierdziło, że mamy do czynienia z jednym i tym samym?
W plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku można głosować od 15 do 30 listopada. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na początku grudnia.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół