Mikroplastik we krwi i mięsie

Mikroplastik we krwi i mięsie zwierząt. Czy szkodzi naszemu zdrowiu?

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,21.12.2023 07:00

Naukowcy znajdują mikroplastik praktycznie w każdym miejscu. Tym razem w mięsie i krwi zwierząt. Czy spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, w których znajduje się mikroplastik, wpływa na nasze zdrowie?

Mikroplastik jest wszędzie. Znajdziecie go w żelu pod prysznic, deszczu, a nawet w ludzkich płodach i badacze mają na to solidne dowody. Nie wiem, czy jest na świecie taka rzecz, która w ogóle go nie zawiera i coraz bardziej w to wątpię.

Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić, czy mikroplastik znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego i krwi zwierząt hodowlanych.

Mikroplastik w mięsie zwierząt

Do badania przystąpili naukowcy z Vrije Universiteit Amsterdam (VUA) w Holandii. Testy przeprowadzili na dwunastu próbkach krwi krów i dwunastu próbkach krwi świń. Badali również mięso i produkty mleczne pochodzące od tych zwierząt.

Co się okazało? W trzech czwartych przebadanych produktów pochodzenia zwierzęcego i krwi badanych zwierząt znaleziono mikroplastik. To jednak niejedyne miejsce, w którym naukowcy wykryli drobinki plastiku.

Mikroplastik w krwi zwierząt

Zanieczyszczenie pojawiło się również w próbkach paszy, którymi karmione były zwierzęta. Tak najprawdopodobniej mikroplastik znalazł się w ich krwi i mleku, które nawet nie miało szansy zetknąć się z plastikowym opakowaniem. Niektóre z badanych próbek pochodziły z ręcznego dojenia.


Jeśli mikrodrobiny plastiku występują w paszach dla zwierząt, to nie powinien dziwić nas fakt, że zdecydowana większość testowanych produktów mięsnych i mlecznych zawierała mikroplastik. Musimy pilnie pozbyć się plastiku z paszy dla zwierząt, aby chronić zdrowie zwierząt i ludzi.

- Guardian
trwa ładowanie posta...

Gdybyście jeszcze zastanawiali się, dlaczego mikroplastik znaleziono nie tylko we krwi zwierząt, ale również w produktach, które kupujemy w sklepie, to odpowiedz jest prosta. Plastik pojawił się w nich nie tylko ze względu na paszę, ale również przez plastikowe opakowania.

Mikroplastik w produktach pochodzenia zwierzęcego - czy można coś z tym zrobić

Badacze nie są jeszcze w stanie precyzyjnie określić, jak taki mikroplastik w mięsie pochodzącym od zwierząt wpływa na nasze zdrowie. Pierwsze naukowe badania opublikowane w 2021 r. w "Journal of Hazardous Materials" jednak jasno pokazują, że mikrodrobiny powodują uszkodzenia ludzkich komórek badanych w laboratorium.

Nie wiadomo, czy istnieją jakiekolwiek potencjalne zagrożenia toksykologiczne wynikające z tych ustaleń.

- Guardian

Czy możemy coś z tym zrobić? Trochę tak, trochę nie. Oczywiście warto byłoby po prostu ograniczyć zużycie plastiku. Dzięki temu po prostu nie rozdrabniałby się i nie przedostawałby się do organizmów zwierząt i ludzi. Biorąc jednak pod uwagę to, że mikroplastik znajduje się już nawet w powietrzu, to nie wiem, czy jakkolwiek możemy od niego uciec…

trwa ładowanie posta...

Źródło: Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jaay,zgłoś
"Mikroplastik znajdziecie wszędzie"... no może prawie wszędzie albo nawet wcale, biorąd pod uwagę, że nikt nie jest w stanie tego udowodnić xDDDDDD
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się