Łódzcy uczniowie nie będą uczyli się z podręczników do HiT-u

Łódzcy uczniowie mają dość. Nie będzie nauki z podręcznika do HiT-u

Źródło zdjęć: © Wydawnictwo Znak / Wydawnictwo Znak, canva
Weronika Paliczka,
15.09.2023 15:00

Dyrektorzy i nauczyciele 51 placówek ponadpodstawowych w Łodzi zadecydowali o rezygnacji z używania podręcznika do "Historii i Teraźniejszości" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Zamiast tego, uczniowie będą poznawali przedmiot za pomocą innych książek.

Jak wynika z ankiet zebranych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Łodzi, 51 placówek ponadpodstawowych postanowiło zrezygnować z korzystania z podręcznika "Historia i teraźniejszość" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Tym samym podtrzymana została tendencja zeszłoroczna, gdy dyrektorzy oraz nauczyciele nie wyrazili zainteresowania pierwszą częścią kontrowersyjnej publikacji.

Wiceprezydent Łodzi popiera nauczycieli

W rozmowie z łódź.pl wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna m.in. za edukację Małgorzata Moskwa-Wodnicka powiedziała: - Mnie to cieszy, od początku wierzyłam w mądrość nauczycieli i dyrektorów. Wydział edukacji nie ma prawa nawet sugerować, z jakiego podręcznika można korzystać. Część szkół będzie korzystać z dostępnych innych wydawnictw, część będzie sama przygotowywać materiał.

Kontynuując wypowiedź, Małgorzata Moskwa-Wodnicka negatywnie oceniła podręcznik "Historia i teraźniejszość" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego: -Trzeba stworzyć młodzieży możliwość, by myślała i sama wyciągała wnioski, natomiast wiemy, że w pierwszej i drugiej części mamy do czynienia z manipulacją, propagandą. Przedmiot historia i teraźniejszość został wprowadzony na polecenie Jarosława Kaczyńskiego.

Radny Łodzi zgadza się z wiceprezydentką

Radny Michał Olejniczak w rozmowie z łódź.pl informuje, że wielokrotnie rozmawiał ze swoimi synami o szkole marzeń: - Szkoła marzeń moich dzieci to szkoła nowoczesna, tolerancyjna, w której uczą się języków obcych, otwartości na świat, szacunku dla drugiego człowieka. Niestety, nie jest to szkoła marzeń Przemysława Czarnka i jego PiS-owskiej drużyny.

Olejniczak kontynuował wypowiedź oceniając szkołę marzeń PiSu: -Szkoła marzeń PiS-u to szkoła ksenofobiczna, nietolerancyjna, szkoła, która dzieli uczniów, rodziców, nauczycieli na ten lepszy i ten gorszy sort. My, rodzice, takiej szkoły dla swoich dzieci nie chcemy. Najgorsze jest to, że symbolem takiej szkoły miała być książka autorstwa prof. Roszkowskiego. Z tego pseudopodręcznika wylewa się szambo hejtu i nietolerancji w stosunku do osób LGBT, krytykuje się i ośmiesza dzieci, które urodziły się metodą in vitro, polityków, którzy są niewygodni dla PiS-u.

Szkoły bez flagowego podręcznika do HiTu nadal w mniejszości

Jak wynika z danych pozyskanych z łódzkiego Kuratorium Oświaty na terenie miasta funkcjonują 183 szkoły ponadpodstawowe. Wliczają się w to licea, technika oraz szkoły zawodowe. Oznacza to, że w 132 szkołach w dalszym ciągu obowiązywać będzie kontrowersyjny podręcznik krzywdzący mniejszości seksualne czy dzieci urodzone metodą in vitro.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 36
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 15
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Jakubek,zgłoś
Jak uczniowie mają wyciągać wnioski sami jeśli nie znają historii i tych mechanizmów które rządzą światem? I czy wierzą w Boga, i w nim pokładają nadzieję? Uczniowie wierzą w to co im się poda. Jak im się podaje marne fakty, pierze mózgi to potem takie będzie wyciągać wnioski. Pilsudski powiedzial: Kto nie zna historii ten nie jest godzien teraźniejszości, i nie ma prawa do przyszłości. Słowa tak radykalne jak przypowieści Pana Jezusa. I chciałem dodać ostatnią rzecz: jeśli ktoś nazywa kogoś "fundamentalista" tzn. że mówi o tej osobie "znasz fundament, wiedzę bazową".
Odpowiedz
7Zgadzam się9Nie zgadzam się
Wiktor,zgłoś
Jacy uczniowie ? Ci wymysleni tak dla propagandy.
Odpowiedz
8Zgadzam się17Nie zgadzam się
Artur,zgłoś
Apropo tolerancji i wolności.....w historii cywilacji nie było chyba takiej pogardy dla drugiego człowieka, dla życia ludziego jakie wniosła LEWICA , poczynajac od Rewolucji Francuskiej a kończąc na dzisiejszych fanatycznych dzialaczach pro aborcyjnych kończąc
Odpowiedz
15Zgadzam się30Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 10