Kontrole wynajmujących za pośrednictwem Airbnb. Wysokie kary
Od lipca dane wszystkich wynajmujących nieruchomości na Airbnb i innych platformach internetowych są automatycznie dostępne dla Urzędu Skarbowego. Są już pierwsze wysokie kary w związku kontrolami fiskusa.
Od lipca weszły w życie przepisy, które porządkują działalność właścicieli domów i mieszkań wynajmowanych na Bookingu i Airbnb. Gdy mieszkanie jest wystawiane za pośrednictwem e-platformy, szczegółowe informacje o właścicielu i jego ofercie, takie jak m.in. adres zamieszkania, numer NIP i numer księgi wieczystej wynajmowanej nieruchomości, są automatycznie przekazywane fiskusowi.
Podobne
- Airbnb zostanie uregulowane w Polsce. Co planuje ministerstwo?
- Koniec finansowego El Dorado? Skarbówka bierze się za streamerów
- Spędziła 6 dni w Zakopanem. "Hotel za 1,5 k dziennie, a szklanki z Ikei"
- Programiści buntują się przeciwko podatkom. Klasizm ma się dobrze
- Zostało kilkanaście dni, aby odprowadzić podatek. Co zrobić, aby spełnić wymagania?
Pierwsze kary dla wynajmujących przez Airbnb
Nowe prawo jest wynikiem wdrożenia unijnej dyrektywy DAC7, która ma zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. 22 października w mediach pojawiły się informacje, że kontrole Krajowej Administracji Skarbowej nakładają pierwsze kary rzędu 20 - 30 tys. zł. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach, fiskus może zażądać zapłaty zaległego podatku za ostatnie pięć lat.
Czy osoba prywatna może wynajmować przez Airbnb?
Kary są nakładane na osoby, które zdaniem urzędników powinny rozliczać przychody z Airbnb jako firmy, nie osoby prywatne. W lipcu portal wyborcza.biz zwrócił się do Ministerstwa Finansów o komentarz tej kwestii, które nie jest wystarczająco jasno sprecyzowana w przepisach. Resort odpowiedział, że właściciele mogą wynajmować mieszkania jako osoby prywatne. Na kolejne pytania, już w świetle pojawiających się kar, ministerstwo odpowiedziało, że kontrole "podejmowane są u konkretnych podatników na podstawie wyniku analizy ryzyka, który decyduje, czy działania weryfikacyjne powinny zostać uruchomione".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michu M4K: Zaczynam batalie sądową. "Utopiłem miliony, grożono mi"
To jak powinna być opodatkowana, nie jest jedyną kontrowersyjna kwestią związaną z działalnością Airbnb. Popularność wynajmu krótkoterminowego jest jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu cen mieszkań w Polsce. Zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, ilość lokali kupowanych pod Airbnb sprawia, że lokalni mieszkańcy i mieszkanki są wypierani z centrów na rzecz turystów. Wiele miast na świecie ograniczyło już możliwość wynajmowania lokali w ten sposób. Należą do nich m.in. Berlin, Nowy Jork i Paryż.
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Niezobowiązująca praca po maturze. Czym jest GIG economy i freelancing?
- Czym jest Labubu? Wszystko, co musisz wiedzieć o maskotkach
- Co robić w maju w mieście? TOP 3 koncerty, na które warto się wybrać
- Bagi testuje okulary do ściągania. "Normalnie mi się wyświetla tekst"
- Julia Wieniawa chce zagrać Łęcką. Producent filmu zrujnował jej marzenie
- OG Kamka zaczepiła publicznie Fagatę. Szybko dostała odpowiedź