Kontrole wynajmujących za pośrednictwem Airbnb. Wysokie kary
Od lipca dane wszystkich wynajmujących nieruchomości na Airbnb i innych platformach internetowych są automatycznie dostępne dla Urzędu Skarbowego. Są już pierwsze wysokie kary w związku kontrolami fiskusa.
Od lipca weszły w życie przepisy, które porządkują działalność właścicieli domów i mieszkań wynajmowanych na Bookingu i Airbnb. Gdy mieszkanie jest wystawiane za pośrednictwem e-platformy, szczegółowe informacje o właścicielu i jego ofercie, takie jak m.in. adres zamieszkania, numer NIP i numer księgi wieczystej wynajmowanej nieruchomości, są automatycznie przekazywane fiskusowi.
Podobne
- Airbnb zostanie uregulowane w Polsce. Co planuje ministerstwo?
- Paragon grozy w Zakopanem. Chora cena za jajecznicę
- Koniec finansowego El Dorado? Skarbówka bierze się za streamerów
- Książulo testuje najdroższy hotel na świecie. 22 tys. zł za noc: "złoto, złoto"
- Spędziła 6 dni w Zakopanem. "Hotel za 1,5 k dziennie, a szklanki z Ikei"
Pierwsze kary dla wynajmujących przez Airbnb
Nowe prawo jest wynikiem wdrożenia unijnej dyrektywy DAC7, która ma zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. 22 października w mediach pojawiły się informacje, że kontrole Krajowej Administracji Skarbowej nakładają pierwsze kary rzędu 20 - 30 tys. zł. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach, fiskus może zażądać zapłaty zaległego podatku za ostatnie pięć lat.
Czy osoba prywatna może wynajmować przez Airbnb?
Kary są nakładane na osoby, które zdaniem urzędników powinny rozliczać przychody z Airbnb jako firmy, nie osoby prywatne. W lipcu portal wyborcza.biz zwrócił się do Ministerstwa Finansów o komentarz tej kwestii, które nie jest wystarczająco jasno sprecyzowana w przepisach. Resort odpowiedział, że właściciele mogą wynajmować mieszkania jako osoby prywatne. Na kolejne pytania, już w świetle pojawiających się kar, ministerstwo odpowiedziało, że kontrole "podejmowane są u konkretnych podatników na podstawie wyniku analizy ryzyka, który decyduje, czy działania weryfikacyjne powinny zostać uruchomione".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michu M4K: Zaczynam batalie sądową. "Utopiłem miliony, grożono mi"
To jak powinna być opodatkowana, nie jest jedyną kontrowersyjna kwestią związaną z działalnością Airbnb. Popularność wynajmu krótkoterminowego jest jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu cen mieszkań w Polsce. Zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, ilość lokali kupowanych pod Airbnb sprawia, że lokalni mieszkańcy i mieszkanki są wypierani z centrów na rzecz turystów. Wiele miast na świecie ograniczyło już możliwość wynajmowania lokali w ten sposób. Należą do nich m.in. Berlin, Nowy Jork i Paryż.
Popularne
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- Nowa dziewczyna Marcina Dubiela ma już chłopaka? Influencer w szoku
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu
- Afera o dom FAZY. Friz załatwił dziewczynom łazienkę bez rolet
- Wersow płacze w poduszkę? Szczera odpowiedź influencerki
- "To dziwna praca". Allie X o szukaniu siebie i kulisach kariery [WYWIAD]