m

Kogo obraża tolerancja? Hejt za orła na tle tęczy

Źródło zdjęć: © @moanrosa X
Marta Grzeszczuk,
17.11.2023 11:45

Posłanka Monika Rosa wrzuciła w media społecznościowe zdjęcie w t-shircie z białym orłem na tle tęczy. Post wywołał falę hejtu i oskarżeń.

16 listopada, w Światowy Dzień Tolerancji, posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej wrzuciła na X zdjęcie w koszulce z symbolem białego orła na tle tęczowej tarczy. Wyraziła w ten sposób poparcie dla osób należących do mniejszości LGBTQ+ w Polsce.

Fala hejtu pod zdjęciem posłanki w t-shircie z orłem na tle tęczy

trwa ładowanie posta...

Jak to na X, pod zdjęciem posłanki rozpoczął się festiwal hejtu i omdlewania z oburzenia. Pojawiły się największe szlagiery, jak "profanacja godła", odwołania do mitycznej "ideologii LGBT" i przywoływanie art. 137 kodeksu karnego, mówiącego o znieważaniu symboli państwowych. Nie będziemy przytaczać licznych wulgaryzmów i gróźb pod adresem Rosy.

Skrajna prawica kontra rzeczywistość

Pisaliśmy niedawno o zniekształcaniu i redefiniowaniu rzeczywistości, które potrzebne jest skrajnej prawicy do uzasadniania poglądów. Artykuł oparty był o esej dziennikarza Krzysztofa Łukszy, który do niedawna sam był aktywną częścią tego środowiska. Hejt pod wpisem posłanki Rosy jest dobrą ilustracją tego procesu.

Według skrajnych prawicowców istnienie i widoczność osób należących do mniejszości LGBTQ+ to "ideologia LGBT". Zestawienie białego orła z tęczową flagą to "profanacja godła". Tymczasem profanacja to według definicji zbeszczeszczanie obiektu kultu. W polskim prawie nie istnieje pojęcie profanacji. Art. 137 mówi o znieważeniu symboli państwowych.

Konfederacja wsparła posłankę Rosę?

trwa ładowanie posta...

Oficjalny profil Konfederacji odpowiedział na post Rosy ustawową definicją godła Polski. "Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą, to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy" - brzmiał wpis skrajnie prawicowego ugrupowania.

Krótkiej i trafnej odpowiedzi na wpis Konfederacji udzielił użytkownik o nicku @Troll_Poland. "Czyli na koszulce to nie godło. Dziękuję, można się rozejść. Strasznie wrażliwi jesteście" - napisał. Czy celem wpisu Konfederacji było wsparcie posłanki Rosy kontrastujące jej t-shirt z faktycznym godłem? Tego oczywiście nie wiemy.

Z kolei zwolennik Konfederacji, @dani_owicz, wyjaśnił kwestie prawne w tym zakresie: "Poszukajcie sobie w necie, taka forma grafiki upodobniona - niestety - do godła RP, nie jest formą znieważenia godła. Jest na to wyrok sądu w Gdańsku. Byłoby znieważeniem, gdyby przerobiono zatwierdzone i chronione prawem 'rzeczywiste' godło RP, byłoby to naruszeniem prawa".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 8
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 25
wpust,zgłoś
to powino byc karane wiezieniem tak jest w innych krajach
Odpowiedz
7Zgadzam się3Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zawiedziony,zgłoś
I takim oto sposobem przyzwalamy na znieważanie symboli narodowych. Zawsze znajdziemy wytłumaczenie, że a to nie godło, a to nie rozmiar flagi więc to nie flaga i tak będziemy wymyślać bez końca wymówki. Przecież wiadomo jakie ma intencje ową osoba. Już bardziej chronione są loga firm niż nasze symbole narodowe. Nic tylko płakać.
Odpowiedz
7Zgadzam się3Nie zgadzam się
To nie jest "hejt" tylko wyjaśnienie, że to nie jest godło RP i nic więcej. xD
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 23