Kalkulator na maturę z matematyki

Kalkulator prosty i sprawdzony? Wymagania maturalne budzą zdziwienie

Źródło zdjęć: © Karol Makurat / East News
Marta Grzeszczuk,
18.04.2024 13:00

Na portalu X falę zdziwienie wywołał post tegorocznego maturzysty, który przed maturą musi zdać w szkole przybory do pisania i kalkulator. To nie jedyna kontrowersja dotycząca kalkulatorów na maturach.

Jeden z tegorocznych maturzystów podzielił się na portalu X swoimi emocjami w związku ze zbliżającymi się egzaminami. 17 kwietnia napisał: "Jezu, jutro już muszę oddać rzeczy na maturę z matmy. Please, ja się dopiero zatrzymałem na momencie, że matura za 100 dni". Bardziej niż fakt, że czas leci i matury już za trzy tygodnie, zainteresowanie wzbudził wymóg oddawania przyborów do szkoły przed egzaminami.

Dlaczego szkoła zbiera przybory trzy tygodnie przed maturą?

Większość osób komentujących oryginalny post było szczerze zdziwionych koniecznością oddania przyborów do pisania i kalkulatora do szkoły, zwłaszcza z takim wyprzedzeniem, co świadczy o tym, że nie jest to wymagane w większości placówek. Na komentarz: "Wtf, pierwszy raz widzę, że ktoś oddaje rzeczy przed maturą", autor posta odpisał: "Dla mnie też to jest dziwne, nie wiem, co oni tam będą z tym robić. Kalkulatory rozkręcać, czy co?"

trwa ładowanie posta...

Część osób była też zdziwiona, że wymagane jest posiadanie własnego kalkulatora, bo w ich szkołach jest zapewniony na egzaminie przez placówkę. Niektórzy dostrzegli plusy takiego rozwiązania, argumentując, że zdejmuje to z uczniów i uczennic pamiętanie o odpowiednich przyborach w stresującym dniu egzaminów. Matura z matematyki na poziomie podstawowym zaczyna się 8 maja o godz. 9:00. Najprawdopodobniejszą motywacją do zebrania kalkulatorów przez szkołę jest sprawdzenie, czy są zgodne z wymaganiami CKE.

Na maturze tylko kalkulatory "proste"

Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) kalkulator prosty: "jest to kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb". Co ciekawe, zakaz używania kalkulatorów graficznych i naukowych jest niezrozumiały dla samych nauczycieli przedmiotu. W 2020 r. Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki wysłało pismo do dyrektora CKE z wnioskiem o dopuszczenie na maturze, a tym samym na lekcjach, używania bardziej zaawansowanych kalkulatorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI

Matematycy i matematyczki argumentowali: "Wykorzystanie programów komputerowych czy kalkulatorów naukowych w znaczący sposób usprawnia przebieg lekcji i ułatwia rozumienie wielu pojęć. Uczeń, który na wcześniejszym etapie edukacji opanował umiejętność kalkulacji, dzięki użyciu np. kalkulatora graficznego czy naukowego, może skupić większą uwagę na warstwie merytorycznej danego zadania, a nauczyciel ma możliwość efektywnie wykorzystać czas podczas lekcji, tłumacząc problemy i rozwiązując większą liczbę zadań".

CKE nie dopuszcza kalkulatorów naukowych i graficznych

Nauczyciele podkreślali, że postęp cywilizacyjny oznacza powszechny dostęp do zaawansowanych urządzeń i umiejętność korzystania z nich powinna być elementem edukacji matematycznej. Podkreślili, że polskie podejście staje się skansenowym: "Kalkulatory graficzne od dawna dozwolone są m in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Portugalii, USA, Australii. Do tego grona dołączają nowe kraje, chociażby od 2017 r. Włochy czy Wielka Brytania". CKE nie przychyliła się do wniosku nauczycieli i na maturach wciąż dopuszczone są jedynie najprostsze kalkulatory.

Tegoroczna maturzystka Oliwia skomentowała dla vibez.pl: "Kalkulatory proste mają jeden ogromny minus - nie pokazują wszystkich etapów działania. Gdy dopisuję dalsze elementy równania, nie widzę poprzednich kroków. Przy dłuższych zadaniach jest to bardzo uciążliwe, ale da się przyzwyczaić. Nie miałam również większego problemu z kupieniem kalkulatora na maturę - znalazłam go w pierwszym lepszym sklepie papierniczym".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0