"Historie jutra". Android czy iOS? Finalne rozstrzygnięcie
W najnowszym odcinku wideocastu "Historie Jutra" Kasia Gandor i Przemek Jankowski stanęli przed jednym z najtrudniejszych pytań w historii technologii. Android czy iOS?
W czwartym odcinku wideocastu "Historie Jutra" Kasia Gandor i Przemek Jankowski próbowali odpowiedzieć na jedno z najbardziej kontrowersyjnych pytań w dziedzinie technologii: "Android czy iOS?", czyli który z dwóch najbardziej popularnych systemów operacyjnych smartfonów jest lepszy. Gandor jest youtuberką i popularyzatorką nauki, Jankowski pracuje jako dziennikarz dla portalu benchmark.pl.
Podobne
Android czy iOS według "Historii Jutra"
Próbując znaleźć ostateczna odpowiedź, na to ważkie pytanie Gandor i Jankowski posiłkowali się zarówno danymi, jak i własnymi doświadczeniami. Youtuberka od niedawna ma iPhone'a, na którego przesiadła się po wielu latach używania telefonów z Androidem. Została do tego "zmuszona" przez fakt, że ma Macbooka i iPada. Kompatybilności potrzebowała też z ludźmi, z którymi pracuje, a z których większość używa sprzętu Apple'a. "Zdradziła" Androida dla Airdropa. Z kolei Jankowski od wielu lat jest wierny Androidowi, chociaż z rozrzewnieniem wspominał system Windows Phone, który cenił za "dziadowy" poziom nieskomplikowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
Jak wygląda podział między Androidem a iOS-em w Polsce? Według danych, które przytoczył Jankowski, w naszym kraju 80 proc. osób używa telefonów na Androidzie, a 20 proc. ma telefony od Apple'a. Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych ta proporcja wygląda zupełnie inaczej - iPhone'ów używa tam aż 60 proc użytkowników smartfonów. W odcinku Gandor i Jankowski, przeanalizowali przyczyny tej rozbieżności.
Inne ciekawe liczby, które dotyczą "androidziarzy" i "ajfoniarzy" to wysoka retencja po obu stronach barykady. 91 proc. użytkowników Androida wybiera kolejny telefon również oparty na tym systemie. W przypadku smartfonów od Apple, ten sam wskaźnik wynosi 86 proc.
Czy iOS jest "dziadowym" systemem?
Omawiając różnice między dwoma wiodącymi systemami operacyjnymi prowadzący poruszyli wątki innowacyjności i możliwości personalizacji, gdzie punkty zdobywa Android, a także stabilności i długości obsługi starszych modeli przy aktualizacjach systemu, gdzie prym wiedzie Apple. Gandor zauważyła też, że przyjemnie "dziadową" cechą iOS-a jest fakt, że wizualnie system zmienia się minimalnie przy kolejnych wersjach. Już wcześniej, wspólnie z Jankowskim, ustalili, że w kontekście tej rozmowy, "dziadowo" jest określeniem pozytywnym i oznacza "stabilnie i przewidywalnie".
Ciekawym zagadnieniem, które przewijało się w różnych formach w całym odcinku, był fakt, jak ciasno splecione ze smartfonami jest nasze codzienne funkcjonowanie i emocje, które temu towarzyszą. Gandor, która pracowała jako profesjonalna modelka, opowiedziała m.in., jak wyobcowana czuła się, gdy jako 19-latka, pierwszy raz poleciała do Nowego Jorku. Podczas, gdy wszyscy w jej otoczeniu "facetime'owali" na iPhonach, ona miała realny problem z utrzymaniem kontaktów z osobami, które nie używały WhatsAppa i Messengera.
Systemy operacyjne i emocje
Wątek emocjonalny stoi też za głównym pytaniem odcinka: "Android czy iOS?". W mediach społecznościowych ten temat wciąż potrafi wywoływać ożywione dyskusje. Gandor i Jankowski zauważyli jednak, że angażują się w nie raczej jedynie zatwardziali "androidziarze" i "ajfoniarze", a zdecydowana większość użytkowników smartfonów nie ma raczej potrzeby uczestniczyć w tych przepychankach.
Opowiadając o premierze jednego z modeli Pixela, na której była osobiście, youtuberka opisała atmosferę wydarzenia jako "pół konferencja technologiczna, pół kościół". Gandor przywołała w tym kontekście książkę językoznawczyni Amandy Montell "Idź za mną. Język sekciarskiego fanatyzmu", która opisuje, jak sekciarskiego języka używają nie tylko duchowi guru, ale też ludzie od piramid finansowych, politycy, założyciele start-upów, internetowi spiskowcy, instruktorzy fitness i influencerzy.
Po której ze stron ostatecznie opowiedzieli się prowadzący "Historie Jutra"? Tego dowiecie się z odcinka, który od 22 listopada jest dostępny na YouTubie. Prowadzący zastanawiali się w nim również, co właściwie oznacza słowo "premium" oraz spierali się o to, czy najładniejszym smartfonem w historii jest Pixel 9 czy Samsung Edge, który oczarował Gandor funkcją linijki.
Popularne
- Więzienie za sylwestra u Pawła Zduniaka? Policja ostrzega
- Paweł Zduniak szykuje sylwestra roku? Okrutny żart internautów
- Spała z 100 facetów jednego dnia. Po wszystkim się rozpłakała
- "Wujek Foliarz" murowanym hitem? Ekranizacja kultowej pasty
- Renifer Leoś jak stwór z horroru. Jego głowa atrakcją miasta
- Paweł Zduniak dostanie pomoc w sylwestra? Apel Przemka Pro
- Tede odpowiada na diss Olejnika. Raper skorzystał ze wsparcia AI
- Influencerka kupiła trzy MacBooki. Teraz szuka pomocy w internecie
- Maryja i Józef walczą o opiekę nad małym Jezuskiem. Nagranie hitem w internecie