Gruba tiktokerka oskarżyła obsługę lotniska o dyskryminację

"Grubej" tiktokerce odmówiono pomocy na lotnisku. "To dyskryminacja"

Źródło zdjęć: © @jaebaeproductions Instagram
Marta Grzeszczuk,
21.05.2024 12:00

Tiktokerka Jae'lynn Chaney publikująca treści dla podróżujących osób o wysokim BMI opowiedziała o nieprzyjemnym zdarzeniu. Obsługa lotniska miała jej odmówić pomocy w dostaniu się do samolotu.

Jae'lynn Chaney jest 27-letnią tiktokerką z Vancouver w amerykańskim stanie Waszyngton, ma ponad 136 tys. obserwujących. Zaczęła tworzyć filmy o swoich doświadczeniach jako podróżniczka plus size w 2021 r., kiedy zauważyła, że w sieci jest bardzo mało porad dla większych osób, które chcą zobaczyć świat.

Obsługa lotniska odmówiła wózka tiktokerce plus size

Wiralową popularność zdobył ostatnio tiktok Chaney, w którym twierdziła, że doznała dyskryminacji ze względu na wagę na lotnisku Seattle-Tacoma w USA. Opowiedziała, że tak jak zwykle zgłosiła przed lotem, że będzie potrzebowała wózka, żeby wjechać stromym kołnierzem z budynku lotniska do samolotu. Tiktokerka opowiedziała, że gdy osoba, która zmierzała w jej stronę z wózkiem, zobaczyła ją, to odwróciła się i odeszła, głośno komentując jej wagę.

trwa ładowanie posta...

Chaney podkreśliła, że inne, drobniejsze osoby, które również potrzebowały wózka, zostały zawiezione do samolotu. Tiktokerka miała prosić o pomoc osobę, która nie chciała jej zawieźć do samolotu i została zignorowana. Kobieta wyznała, że po próbie samodzielnego wejścia stromym korytarzem: "Moje usta zbielały, poziom tlenu spadł i niemal zemdlałam". Dopiero wtedy udzielono jej pomocy.

Tiktokerka sama siebie opisuje jako "grubą osobę" (ang. fat person), nie jest to dla niej obelga, tylko opis rzeczywistości. Część osób o wyższej wadze chce normalizacji tego określenia, analogicznie do stwierdzenia, że ktoś jest np. wysoki. W rozmowie z portalem kobieta.wp.pl psycholożka Katarzyna Miller stwierdziła: "Można mi powiedzieć, że jestem gruba. Ale ja to już wiem, więc nie będzie to odkrywcze. Z grubością jest jak z każdą inną cechą. Chudemu nie mówimy, że jest chudy, wysokiemu, że jest wysoki. Piegowatemu, że ma piegi".

Osoby grube mierzą się z nienawiścią

Gdy Chaney po raz pierwszy zdobyła wiralowy rozgłos w 2023 r., portal businessinsider.com przeprowadził z nią wywiad na temat fali hejtu, z którą się spotkała. "Pełne nienawiści i nękające komentarze do moich filmów były szczególnie trudne do udźwignięcia" - wyznała tiktokerka. "Niektórzy komentujący używali obraźliwego języka i grozili mi przemocą, sugerując, że promuję niezdrowe nawyki i narażam siebie i innych na niebezpieczeństwo. Inni posunęli się nawet do obstawiania, kiedy ich zdaniem umrę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL

Nękanie osób o wysokim BMI pod pozorem obaw o ich zdrowie jest wciąż powszechnym zjawiskiem. O tym, że ta troska jest fałszywa, może świadczyć fakt, że z hejtem i "dobrymi radami" nie muszą mierzyć się na taką skalę osoby z innymi schorzeniami. Nie zdarzają się chociażby zmasowane ataki czy komentarze od obcych osób w stosunku do ludzi, których spożywanie alkoholu jest widocznie problematyczne, co jest jednoznacznie niebezpieczne dla ich zdrowia.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 32
  • emoji ogień - liczba głosów: 10
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1012
  • emoji smutek - liczba głosów: 51
  • emoji złość - liczba głosów: 39
  • emoji kupka - liczba głosów: 333
Olek,zgłoś
Przecież x wózka korzystało kilka osób. Gdyby siadła jako pierwsza i połamała wózek inni by nie skorzystali. Dlatego na koniec kolejki musiała poczekac
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
takie coś to się kiprem transportuje i dżwigiem, uprzywilejowana locha
Odpowiedz
11Zgadzam się2Nie zgadzam się
Szczupla,zgłoś
O rany, ja też bym jej nie pomogła, jeszcze by mi się coś stało, moje zdrowie NAJWAZNIEJSZE
Odpowiedz
13Zgadzam się4Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 404
Komentarze (404)
Powrót