Fajerwerki zagrożeniem dla środowiska? Nie mamy wątpliwości!
Fajerwerki to nie tylko sylwester. Coraz częściej pojawiają się na weselach, przyjęciach czy spotkaniach firmowych. Okazuje się jednak, że społeczeństwo powinno zrezygnować z nich całkowicie! To właśnie przez nie cierpi środowisko!
Dla wielu osób pokaz fajerwerków to pozycja obowiązkowa podczas zabawy sylwestrowej. Gdy wybija północ, należy spojrzeć w niebo i delektować się cudownymi światełkami. Oprócz witania Nowego Roku, ludzie coraz chętniej decydują się na fajerwerki podczas imprez okolicznościowych. Wesela, spotkania firmowe czy przyjęcia - wszędzie świetnie sprawdzą się głośne oraz wybuchowe atrakcje. Czy aby na pewno?
Podobne
- Wyprowadź na spacer pingwina. Wszystko dla ich dobra
- To nie "Szczęki 5". To tylko grupa facetów ratująca rekina
- Wielkie latające pająki w Nowym Jorku? To nie scenariusz "Spidermana" ani horroru
- Robowilki chronią Japonię. Sposób na groźne zwierzęta
- Friz ma własną betonozę. Będzie na niej smażył jajecznicę?
Jak czytamy na medscape.com, naukowcy z Curtin's School of Molecular and Life Sciences podkreślają negatywne skutki fajerwerków. Okazuje się, że powodują one zakłócenia świetlne, a także krótkotrwały hałas. Te dwa elementy mogą wpłynąć na zwierzęta oraz środowisko na ogromną skalę, zagrażając im zarówno krótko-, jak i długoterminowo.
Co jeszcze warto wiedzieć o skutkach używania fajerwerków?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że regularne wystrzały fajerwerków w sylwestra zbiegają się w czasie z migracjami zwierząt. Dodatkowo często jest to ich okres reprodukcyjny, a głośne wystrzały na wielką skalę mogą łatwo wystraszyć zwierzynę, która w popłochu się rozproszy. Może to niekorzystnie, a także długoterminowo wpływać na różne populacje.
Należy również pamiętać, że podczas pokazu fajerwerków do powietrza wypuszczana jest ogromna ilość chemikaliów (fosfor, siarka, cynk), które zagrażają prawidłowemu rozwoju gleby, a także zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie bez powodu po zakończeniu odpalania materiałów pirotechnicznych zawsze można wyczuć nieprzyjemny, często wręcz duszący zapach.
Jak podaje medscape.com, negatywne skutki regularnego korzystania z fajerwerków można zauważyć na całym świecie. W Hiszpanii wpływają one na sukces lęgowy wróbli domowych, w Kalifornii upadła kolonia kormoranów, a lwy morskie z Ameryki Południowej znacząco zmieniły swoje zachowanie w związku z noworocznymi pokazami fajerwerków w Chile.
Nie można zapominać o ukochanych pupilach i zwierzakach domowych. Często podczas nocy sylwestrowej dostają ataków paniki, palpitacji serca, a nawet mogą zdechnąć na zawał. Właściciele psów czy kotów muszą ratować się lekami i maściami, aby ich przyjaciele przetrwali kilkanaście minut wybuchów bez stresu.
Międzynarodowa rezygnacja z regularnego korzystania z fajerwerków przyniosłaby tylko i wyłącznie pozytywne skutki. Zwierzęta nie musiałyby stresować się i bać, przez co wiele populacji rozwijałoby się bez przeszkód oraz prawidłowo. Za brak pokazów pirotechnicznych bez wątpienia podziękowałaby nam również gleba. Przez brak szkodliwych substancji mogłaby łatwo magazynować wodę i wspierać prawidłowy rozwój jakże ważnych dla ekosystemu roślin!
Wiele osób zastanawia się, czy można czymkolwiek zastąpić znane od tysięcy lat fajerwerki. Oczywiście, że tak! Coraz częściej da się zauważyć przepiękne i robiące wrażenie pokazy świetlne czy laserów, które sterowane są za pomocą dronów i nie szkodą środowisku.
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"