Cindy Ngamba zdobyła medal. Jako lesbijka nie zawiezie go do ojczyzny
Bokserka Cindy Ngamba nie może wrócić do Kamerunu jako osoba homoseksualna. Nie dostała obywatelstwa Wielkiej Brytanii. Reprezentuje na olimpiadzie 100 mln uchodźców.
4 sierpnia bokserka Cindy Ngamba zapisała się w historii olimpijskiego sportu. Awansując do półfinału w swojej kategorii wagowej na igrzyskach w Paryżu, została pierwszą reprezentantką Refugee Olympic Team (Olimpijskiej Drużyny Uchodźców), która zagwarantowała sobie medal. Kim są sportowcy i sportowczynie występujący na igrzyskach pod flagą olimpijską?
Podobne
- Tęczowe Igrzyska. Osoby LGBTQ+ na Olimpiadzie w Paryżu
- "Ostatnia Wieczerza" w Paryżu oburza i jest to homofobiczne. Gdzie widły na "Simpsonów?
- Olimpijczyk reperuje budżet na OnlyFans. Namówił go ojciec
- To nie koniec walk Imane Khelif. Pięściarka idzie do sądu z Twitterem
- Sportowcy narzekają. Stolica kulinarna nie spełnia wymagań spożywczych
Pierwszy w historii medal dla Olimpijskiej Drużyny Uchodźców
Olimpijska Drużyna Uchodźców reprezentuje ponad 100 mln osób na całym świecie, które musiały opuścić kraje, z których pochodzą. Powstała z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i występuje na igrzyskach po raz trzeci. W jej skład w Paryżu weszło 36 zawodniczek i zawodników z 11 krajów, w tym mieszkająca i trenująca w Wielkiej Brytanii Cindy Ngamba.
25-letnia Cindy Ngamba urodziła się w Kamerunie. W 2009 r. jej rodzina przeniosła się do Anglii. Bokserka nie może wrócić do Kamerunu, ponieważ jest homoseksualistką, co w tym afrykańskim kraju pozostaje przestępstwem zagrożonym więzieniem. Brytyjska Federacja Boksu od lat bezskutecznie wspiera wniosek Ngamba'y o obywatelstwo złożony w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii.
Olimpijska Drużyna Uchodźców reprezentuje 100 mln osób na całym świecie
Zawodniczka dorastała w Anglii, zdobywała też krajowe tytuły w swojej dyscyplinie. Nie mogła jednak reprezentować Wielkiej Brytanii na igrzyskach w Paryżu, ponieważ odmówiono jej obywatelstwa. Zamiast tego reprezentuje Olimpijską Drużynę Uchodźców i niosła jej flagę podczas ceremonii otwarcia. Barwami tej drużyny jest flaga olimpijska z pięcioma obręczami na białym tle.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marti Renti: "Freak fight to jest mocno szowinistyczny świat" | VibezTalk
Przewodniczący MKOl Thomas Bach zwrócił się do olimpijek i olimpijczyków z Drużyny Uchodźców podczas ogłoszenia jej składu w maju 2004 r. Podkreślił: "Witamy was wszystkich z otwartymi ramionami. Jesteście wzbogaceniem rodziny olimpijskiej i naszych społeczeństw". Dodał: "Będziecie przesłaniem nadziei dla ponad 100 mln przesiedleńców na całym świecie". Bach stwierdził też: "Jednocześnie uświadomicie miliardom ludzi na całym świecie skalę kryzysu uchodźczego".
Źródło: olympics.com, theguardian.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj