Ksiądz nie zgadza się na apostazję

Chciała dokonać apostazji. Reakcja księdza ją wstrząsnęła

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
07.11.2023 14:30

Pewna kobieta chciała odejść z Kościoła. To, co usłyszała od księdza, nie mieści się w głowie. Kościół po raz kolejny zawodzi.

Apostazja jest coraz częstszym zjawiskiem wśród polskiego społeczeństwa. Ludzie, którzy nie identyfikują się z poglądami i ruchami Kościoła, rezygnują z wiary. W większości przypadków na apostazję decydują się młode osoby, które nie zgadzają się z konserwatywnymi i mocno ukierunkowanymi przekonaniami duchownych. W podobnej sytuacji znalazła się pewna kobieta. Agata Gramatyka podjęła decyzję o odejściu z Kościoła. Słowa księdza wywołują ciarki.

Czy apostazja jest konieczna?

Agata Gramatyka to Polka mieszkająca na co dzień we Francji. Kobieta zdecydowała się na apostazję, ponieważ nie czuła się katoliczką, pomimo wychowywania się w domu wierzącym. Ostateczną decyzję pomogły podjąć jej Strajki Kobiet oraz sprzeciw Kościoła wobec dostępu do legalnej aborcji. Agacie nie podoba się również monopolistyczna postawa Polski. Kobiecie brakuje jasnego odgrodzenia spraw świeckich od duchowych. W wywiadzie dla rzeszowskiej "Wyborczej" przestawiła swoje stanowisko.

Jedną z rzeczy, które przeszkadzają mi w Polsce, jest obecność Kościoła w sferze publicznej, powolne monopolizowanie życia publicznego. Taki przykład, który mnie ostatnio zbulwersował: urząd miasta i gminy w moich rodzinnych stronach na profilu facebookowym zamieszcza prokościelne treści, na przykład reklamuje pielgrzymki albo informuje o przeznaczaniu różnego rodzaju funduszy państwowych albo unijnych na remonty kościołów.

-  Agata Gramatyka
Ksiądz nie zgadza się na apostazję
Ksiądz nie zgadza się na apostazję (Canva)

Agata zdecydowała, że pójdzie złożyć wniosek do swojej parafii. Jak relacjonuje kobieta: "kiedy ksiądz wreszcie przyszedł, nie chciał przyjąć mojej apostazji, bo stwierdził, że nie ma pewności, czy jestem z jego parafii, bo on mnie nie zna. Odpowiedziałam, że nie może mnie znać, bo nie chodzę do kościoła, ale jak chce, mogę pokazać dowód". Problemem okazał się być również brak wzmianki o pogrzebie katolickim, który Gramatyka szybko uzupełniła.

Ksiądz nie zgadza się na apostazję
Ksiądz nie zgadza się na apostazję (Canva)

Ksiądz bardzo wypytywał kobietę o powód odejścia od wspólnoty. Agata utrzymywała wyżej wspominane stanowisko. Była katoliczka wyznała, że uważa Kościół za organizację, która robi dużo zła. Kobieta wspomniała o pedofiliskandalach na całym świecie. Gramatyka wypomniała również duchownemu ochronę pedofilów przez Kościół, na co ksiądz odpowiedział szokującymi słowami.

Proboszcz wyjaśnił mi, że pedofile są chronieni, bo wspólnota uważa ich za swoich członków, i gdybym w mojej rodzinie ktoś zrobił świństwo, też bym go ukrywała. Byłam w szoku, że coś takiego można otwarcie powiedzieć!

- Agata Gramatyka
Ksiądz nie zgadza się na apostazję
Ksiądz nie zgadza się na apostazję (Canva)

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0